NIEUWS 3 Reddingsbrigade aan het strand blijft alert, juist met topweer a Strandgangers laten zich niet afschrikken door de fatale ongelukken in de Noordzee van afgelopen weken. Dat merken ze bij de reddingsbrigades. Om veilig de zee in te gaan zijn drie zwemdiploma's eigenlijk niet genoeg, waarschuwen ze in Noordwijk aan Zee. De watertemperatuur is met precies 19,4 graden heerlijk om af te koelen tijdens deze hitte. De wind is matig uit het zuidwesten. „Ideaal strand weer", zegt vrijwilligster Ria Hijme- ring (26) van de reddingsbrigade Noordwijk als ze met een viltstift de weersverwachting op een groot bord heeft getekend bij het 'hoofdkwar tier', tegenover de vuurtoren van Noordwijk. De gevarenvlag kan vandaag in de kast blijven. En ook de feloranje rub berboot die klaar staat om uit te ruk ken, hebben ze voorlopig niet nodig, verwacht Hijmering. Als de wind vanaf het land komt, wil het nog wel- eens gebeuren dat mensen met luchtbedden de zee opdrijven. Met wind vanaf zee, zoals nu, speelt dat veel minder. Patrouilleren Op deze dag is het nuttiger om met haar collega Kees Kooimans (65) in een terreinwagen langs de kust te rij den, zodat mensen kunnen zien dat ze een oogje in het zeil houden. Want hoewel de weersomstandighe den gunstig zijn, kan er nog zo veel misgaan. Dat blijkt al snel als een vrouw op hun auto komt aangesneld. „Jullie komen als geroepen'', hijgt ze. ,,Deze jongen is de weg kwijt.'' De vrouw houdt de hand vast van de 7-jarige Abel. Hij was met zijn broer tje aan het spelen. Die was ineens verdwenen en Abel had geen idee meer waar zijn familie zich bevond. Net als vrijwilligers Kooimans en Hijmering zich willen ontfermen over de jongen, komt er in de verte al een vrouw aangerend. Het blijkt de moeder van Abel. ,,Ik was hem nog niet echt kwijt, maar toen zijn broer alleen terugkwam, raakte ik toch wel een beetje in paniek'', zegt ze. De m vrijwilligers geven de vrouw een polsbandje, waar ze een telefoon nummer op kan schrijven. Mocht het later op de dag toch nog mis gaan, dan kan Abel dat altijd aan iemand laten zien. Zo'n 15 kilometer strand houden deze twee vrijwilligers hier met hun collega's in de gaten. Grofweg is dat het gebied tussen Katwijk en Zand- voort. Vooral bij de reddingsposten en de strandtenten is het opletten ge blazen. Daar ploffen de meeste strandgangers neer en kan het bij zonder druk worden. Zeker aan het eind van de dag als het vloed wordt en mensen dichter op elkaar moeten kruipen. Een patrouille rijden is dan niet altijd een pretje. Sommige men sen raken geïrriteerd dat ze voor de auto aan de kant moeten. ,,Anderen hebben totaal niet door dat we er zijn. Net zoals dit jongetje'', zegt Kooimans als er zonder op of om te kijken een kind met een emmertje Ik was Abel nog niet kwijt, maar toen zijn broer alleen terug kwam, raakte ik een beetje in paniek en een schepje voor zijn auto rent. Kooimans ziet hem op tijd. Het loopt goed af. Zijn oog valt even later op een kitesurfer die een klein pro bleempje lijkt te hebben met zijn vlieger. Hij krijgt het ding niet om hoog. ,,Maar ik zie dat er al twee an deren naartoe gaan. Als het te lang duurt, gaan we hem eruit halen'', zegt hij. Zo speuren de twee vrijwilligers voortdurend naar mensen in nood en hebben ze extra aandacht voor de in- middels veelbesproken muien, waar door meerdere mensen om het leven kwamen. Vorig weekend overkwam dat nog een 37-jarige Pool bij Juliana- dorp en een 15-jarige Hagenaar bij Monster. Incidenten De incidenten maken ook bij strand- gangers veel los, blijkt als de vrijwil ligers staande worden gehouden door Luuk uit Voorhout. Hij is hier met zijn twee kleine kinderen, maar heeft geen idee hoe hij een mui kan herkennen. Hijmering legt het hem geduldig uit. Tussen twee zandban ken stroomt bij eb het water daar in en trekt je mee de zee in. Ze geeft hem een foldertje waarin duidelijk wordt gewaarschuwd vooral niet te gen de stroom in te zwemmen. ,,Je la ten meevoeren is het beste en als de stroming minder wordt, opzij zwem men en dan terugkeren.'' Gelukkig hebben ze in Noordwijk dit jaar nog niet zulke ernstige onge vallen meegemaakt. Maar ook op de vrijwilligers hier maakte het nieuws van de dodelijke slachtoffers diepe indruk. ,,Dit maakt je weer alert en doet je beseffen dat het net zo mak kelijk hier kan gebeuren'', zegt Kooi- mans. Daarom geven ze bij de red dingsbrigade komende weken weer les aan kinderen wat ze moeten doen in een mui. De vrijwilligers laten hen voelen hoe het is om daarin terecht te komen. ,,Ouders denken vaak dat hun kinderen met drie zwemdiplo ma's goed kunnen zwemmen, maar dat betekent nog niet dat ze veilig de zee in kunnen. De stroming en gol ven maken het echt anders.'' zaterdag 8 augustus 2020 'Ook met drie zwemdiploma's op zak is het niet veilig in zee' Raymond Boere Noordwijk aan Zee Patrouilleren, het weerbericht op schrijven en bad gasten geruststel len. De reddingsbri gade is bij mooi zo merweer extra alert. FOTO'S MARCO OKHUIZEN - Moeder van Abel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3