Boekentip zomerhit Tricolore staat mooi in de kast Roadtrip met The Beach Boys _CD CD CD N CD CD CD CD CD CD O 2 ihS WSsBm 6 Je zag het helemaal voor je: een paar weken zomervakantie in een ver en zonnig oord. Maar toen kwam corona. Dag vakantie in het buitenland. Je belandde in Zeeland. Hoe bevalt dat? ;.C: - wmm Z v *->M - Je kan de Monstertrilogie van Tom La- noye als een omnibus kopen, maar in je boekenkast staat het mooier als je de drie delen apart aanschaft. Deel 1 (Het goddelijke monster) heeft een rode kaft, deel 2 (Zwarte tra nen) een gele en deel 3 (Boze tongen) een zwarte. Samen vormen de ruggen de Belgi sche vlag, maar dan omgekeerd. Hoofdpersoon is Katrien Deschryver. Ze schiet per ongeluk haar man dood - ze ziet hem voor een zwijn aan. „Typisch iets voor jou, zou haar man heb ben gebruld. Als hij nog had kunnen brullen." De dood van haar man is een stap naar de on dergang van een hele West-Vlaamse - familieclan van een tapijtfabrikant. Alles speelt zich af met België als absurdis tisch decor. De fa milie is als België, België als de familie. Er vallen nog meer do den, maar daarmee verdwijnen ze niet uit het verhaal. Ze blijven als toeschouwers commen taar leveren op de levenden in een postuum praatclubje. De drie delen verschenen tussen 1997 en 2002. Dagblad De Morgen omschreef dit bij tijd en wijle hilarische epos van Lanoye als 'Het Verdriet van België' van zijn tijd. Dat staat sinds 1983 in mijn boekenkast, maar dat heb ik nooit uitgelezen. Overigens ben ik niet de enige; de Vlamingen zelf riepen Hugo Claus' pil uit tot minst gelezen boek dat ze in huis hadden. Binnenkort maar eens een nieuwe poging wagen. Een jaar of negen geleden ging mijn vriend zijn auto inruilen. Hij kwam trots terug met een wrak. Het bleek een Volkswagen campertje te zijn. Na een paar jaar hard werken, stond er een oranje bus. Tijd voor een motortest en een roadtrip. Deze reis zou héél anders worden dan de vorige, mijmerden we. Toen floepte het dakraam van onze retro caravan er uit, terwijl het de rest van de week naar binnen regende. Met een playlist vol zo- gyg* fm merse muziek Srwk vertrokken we. De Californi- sche klanken van The Beach Boys hielden de sfeer erin. Ook bij regen of wanneer de bus stil viel. We get there fast and then we take it slow", zong de band ondertussen in het tropi sche en met steeldrum doorspekte nummer Kokomo (1989). Met gevoel voor ironie, vonden wij. Al helemaal toen we de remlichten provi sorisch op de parking van een bouwmarkt re pareerden en verder sputterden met een deur belknop op het rempedaal. Het Amerikaanse quintet loodste ons er door heen met liedjes over strand en zon. Op camping de Heerlijk heid van Wolphaarts- dijk is het, zoals de naam al doet vermoe den, goed toeven in de zomervakantie. Dorien Janse wist dat al wel, want ze groeide hier op toen haar ouders er nog een boeren bedrijf en minicamping hadden. In middels hebben haar twee broers het stokje overgenomen. Nu de vakantie naar Frankrijk niet doorging zijn Dorien en haar man Ralf samen met de kinderen en hun vouwwagen neergestreken op de camping. Het is een landschapscamping, dat bete kent dat hij zo goed mogelijk moet opgaan in de omgeving. Er is weinig verlichting en de velden zijn niet zo rechttoe rechtaan. De kampeerveld- jes hebben namen gekregen van de polders uit de omgeving. Aan de ene kant loop je zo naar de dijk, aan de andere kant steek je de weg over en sta je direct aan het Veerse Meer. Met de buren Wel even iets anders dan de Franse Alpen. ,,Die vakantie naar Frankrijk hebben we al in april gecanceld", vertelt Dorien. ,,We houden niet zo van vooraf boeken, meestal kijken we hoe het weer is en waar we dan het beste heen kunnen gaan. Toeval lig hadden we dit jaar voor het eerst wel iets geboekt." Maar natuurlijk vroegen ze zich af of ze wel moesten en konden gaan. ,,We realiseerden ons ook dat als we in juli pas beslo ten om niet naar Frankrijk te gaan, we dan veel te laat zouden zijn om in Nederland nog iets te kunnen boe ken." De reservering van de Franse camping werd omgezet naar een RCN camping in Appelscha, daar gaat het gezin ook nog tien dagen kamperen. ,,En daarnaast besloten we om naar Zeeland te gaan. Dat was voor ons gemakkelijk te regelen en het voelde lekker safe. Zelfs de buren uit Amersfoort hebben we meegeno men. Heel gezellig zo." Herinneringen Op haar achttiende verliet Dorien de boerderij om te gaan studeren in Groningen. Met Ralf settelde ze zich later in Amersfoort. Doorgaans ko men ze vooral in Zeeland voor een verjaardag of andere bijzondere gele genheid. ,,Nu is er veel meer tijd voor alles. Normaal gesproken gaan we één nachtje. Dan zie je familie en ben je echt 'op bezoek'. Nu hebben we een eigen plekje en komt het ene na het andere familielid gewoon even aanwaaien. Dat zijn we niet ge wend. Het is wel heel leuk!" Voor Dorien is de vakantie een soort trip down memory lane. ,,Nu we hier NAAR ZEELAND wat langer zijn, komen al die herin neringen van vroeger boven. Wat we allemaal deden. Ik had een surfplank en een pony. Het is leuk om de rest te laten zien hoe ik hier ben opgegroeid. En te vertellen hoe bijzonder het ei genlijk was om hier te wonen. Toen zag je dat niet zo, maar nu waardeer ik het des te meer. Het is een dubbel gevoel. Enerzijds kan ik Zeeland dan missen, anderzijds weet ik ook hoe stil en saai de winter hier kan zijn." De weg al weet ,,Het fijne van vakantie in een be kende omgeving, is dat je niet per se van alles hoeft te ontdekken," zegt Dorien. ,,En kom je er nu niet aan toe, dan de volgende keer als je er bent. Ralf en ik gaan er graag met de race fiets op uit. Toevallig kwamen we toch een nieuw paadje tegen. Bij res taurant de Meerkoet hebben ze een fietspaadje gemaakt waardoor je zo richting de jachthaven fietst." In Veere en Zierikzee hebben ze wel echt de toerist uitgehangen. ,,Nor- maal kom ik er alleen tijdens de drukte van een markt of evenement. Nu hebben we de mooie geveltjes be keken in Zierikzee en gingen we even naar het oude snoepwinkeltje in Veere. En het handige is dan dat je de weg al weet. Waar de buren dach ten dat we in Veere een doodlopende weg in reden, wisten wij dat je op die manier gemakkelijk via de sluis naar het centrum loopt." Dochter Eva ziet ook het voordeel van kamperen bij familie: ,,We gingen cake bakken bij oma en we konden daar op de wifi." Neeltje Jans Wanneer Dorien over haar geboorte grond rondrijdt, gaan haar gedachten altijd terug naar de historie. ,,Als de Veerse Gatdam niet was gebouwd, had ik hier niet gewoond. Ik denk vaak aan de invloed van de Waters noodramp. Bijvoorbeeld als ik de coupures zie waar de vloedplanken w «p.. We gingen cake bakken bij oma en we konden daar op de wifi zaterdag 8 augustus 2020 Vakantie: tijd voor boeken en zomerse mu ziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en zomerhits. Deze hele week geeft verslaggever Theo Giele elke dag een inkijkje in zijn boekenkast. Ver slaggeefster Sophie Stockman kiest een zomerhit uit. GO s 'Was lekker safe Mariska den Hartog Wolphaartsdijk Vakantiegangers: Dorien Janse (45), Ralf Timmer (45), Bjorn (11) en Eva (9) Woonplaats: Amersfoort Wilden naar: Frankrijk Zijn beland in: Wolphaartsdijk Pluspunten vakantie: Veerse Meer voor de deur, veel activi teiten, mooi weer Minpunten vakantie: Je zit op de camping hier wat verder van alles vandaan - - 'f. 'i >.V :.t „Vi-'n.. De familie vermaakt zich prima op cam ping de Heerlijkheid van Wolphaartsdijk. FOTO'S MARIEKE MANDEMAKER - Eva (9)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34