Reuring om reispassen senioren 5 OUDE BEGRAAFPLAATS VROUWENPOLDER Elf grafstenen, meer zijn er niet te vinden op de oude begraafplaats aan de Noorddijk bij Vrouwenpolder. Toch liggen er 450 mensen begraven, weet Ko Joosse. „Onder wie mijn opa en oma." Restaurant en frituur dicht na besmetting De begraafplaats aan de Noorddijk was lange tijd niet meer dan een wat verwilderde strook onderaan de dijk, omgeven door bomen met hier en daar een grafsteen die bo ven het gras en het onkruid uit stak. De begraafplaats wordt al tientallen jaren niet meer gebruikt en heel wat zerken zijn verdwe nen. ,,Waar ze zijn? Geen enkel idee. Misschien gebruikt voor het versterken van de dijken", zegt Ko Joosse die als vrijwilliger van Stichting Landschapsbeheer nauw betrokken is bij het opknappen van de begraafplaats. Maar hij wijst er ook op dat lang niet alle graven ooit een grafsteen hadden. ,,Dit was een arme streek. Velen konden geen zerk betalen. Een houten paaltje of een kruis, dat was het wel." De afgelopen tijd zijn de grafste nen die er nog liggen gerestau reerd, is er gemaaid en gewied en er komt in de nabije toekomst nog een hek te staan tussen de dijk en de ingang van de begraafplaats. ,,Zo'n hek stond er ooit en we wil len het weer terugplaatsen." Hij hoopt dat iemand weet welke tekst erop stond. ,,Dat willen we eve neens terug." Ook komen er nog een bankje en een informatiebord. ,,Het wordt een mooie plek om tot bezinning te komen." De begraafplaats werd in 1884 in gebruik genomen. Op dat moment was de begraafplaats in Vrouwen polder, rondom de kerk, vol. ,,Er moest uitgeweken worden." Waarom op ruime loopafstand van Vrouwenpolder, weet hij niet. ,,Misschien was alleen dit perceel te koop." Hij weet wel dat die nieuwe begraafplaats tot 1954 in gebruik was. Hij vond in het Zeeuws Archief een lijst met na- Er liggen ook naamloze drenkelingen en een Duitse marinier -Ko Joosse men van bijna alle mensen die daar zijn begraven. ,,Niet iedereen. Er liggen ook naamloze drenkelin gen en een anonieme Duitse mari nier." Op de lijst staan veel lokale namen als Duvekot, Geerse, Sturm, Tatenhove en Wondergem. Joosse is nog op zoek naar een plattegrond van de begraafplaats. ,,Zodat we kunnen achterhalen wie waar ligt." Hij wijst naar een hoekje in het zuidoosten. ,,We weten dat daar vooral de kindertjes werden be graven." De vijf maanden oude Jo- zias de Voogd was op 29 november 1884 de eerste. Uit de lijst blijkt ook dat twee geallieerde militai ren, J. Lawcoxwain en W. H. Eng land, daar op 8 november werden begraven samen met twee ver moedelijke inwoners van Vrou wenpolder: Jacobus Sturm en Lei nis de Rijke. ,,De beide soldaten zijn later herbegraven op de mili taire begraafplaats in Bergen op Zoom." Joosse vindt het belangrijk dat er zo veel als mogelijk over de be graafplaats bekend wordt. ,,Want onze voorvaderen liggen hier. Daardoor heeft deze plek beteke nis." Hij wijst naar de graven van zijn opa en oma, Jacobus en Neeltje Suurmond, gestorven eind '44 en begin '45. ,,Ze woonden in Gapinge maar moesten in verband met de inundatie verhuizen naar Vrouwenpolder. Hier stierven ze en hier rusten ze." Claudia Sondervan Vlissingen 35 van hen hadden de pas niet eens een jaar, maar konden of durfden - door corona of andere omstandig heden - de pas nog niet te gebrui ken. Hun adressen waren per abuis meegenomen in de postzending. Zij kregen inmiddels een vervolg brief dat hun passen geldig blijven. Na augustus ongeldig De overige passen worden na au gustus ongeldig. Mochten mensen de pas toch actief willen houden, dan kunnen ze zich melden bij het loket Wmo en Jeugd van de ge meente. Honderd van de 756 men sen hebben dat gedaan. Zij moeten wel opnieuw een toewijzing aan vragen voor het vervoer. Het schrappen van niet-ge- bruikte passen is geen bezuiniging, stelt een woordvoerder van de ge meente Vlissingen. Het levert de gemeente geen financiële bespa ring op. Naast boosheid over de bood schap van de gemeentelijke brief dat passen zullen vervallen, was er bij verschillende mensen afkeuring over de te joviale aanhef van de Die joviale aanhef van de brief had niet mogen gebeuren. Normaal gebruiken we voorletters brieven. De pashouders werden met de voornaam of de doopnaam aangesproken. De namen zijn uit de Basis Registratie Personen (BRP) overgenomen op de brieven, verklaart de gemeentewoordvoer- der. ,,Dat had niet mogen gebeuren. Normaal gesproken maken we ge bruik van voorletters." Bij collectief vervoer volgens de wet Wmo kunnen mensen reizen met een bus die een aantal passa giers naar hun bestemmingen ver voert. Gebruikers met vragen over de vervoerspassen kunnen die stel len bij het loket Wmo en Jeugd: wmojeugd@vlissingen.nl, telefoon 0118-487010. Vlissingen onderzoekt collectief vervoer Pashouders voor collectief vervoer die wel hun pas geregeld gebruiken, kregen ook een brief: de gemeente Vlissingen gaan onderzoeken hoe zij het collectief vervoer gebruiken, staat daarin. RENESSE- Restaurant The Ita lian Cuisine in Renesse gaat uit voorzorg dicht nadat bij één van de medewerkers besmetting met het coronavirus is vastgesteld. De medewerker liet zich voor de ze kerheid testen na een vakantie in het buitenland. De andere perso neelsleden hebben zich laten tes ten en wachten de uitslag in qua rantaine af. Ook Frituur Plan West in Zierikzee zag zich ge noodzaakt de deuren te sluiten. Eén van de dochters van de eige naren is besmet met het corona virus. ,,Zij en wij hebben geen klachten, maar we willen geen risico vormen.'' Ko Joosse bij het graf van zijn opa Jacobus Suurmond. foto lex de meester zaterdag 8 augustus 2020 WA 'Een mooie plek voor bezinning' Emile Calon Vrouwenpolder Een poging van de gemeente Vlissingen om niet-gebruikte passen voor het collectieve ver voer volgens de Wet maat schappelijke ondersteuning on geldig te verklaren, zorgt voor ophef. Passen die een jaar of langer niet gebruikt waren, wor den geschrapt. 756 mensen in de gemeente kregen die bood schap half juli in een brief. -Woordvoerder Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33