ZEELAND 3 1,1 1 11 'M mm IIHI nvil l««|||||| IHUIIIIHK fl I HET ZICHT VAN STRANDGASTEN iLmÈ L llliU I t"AuCv'^rr?rS teamleider bij de SSV. ,,Het ge beurt vaak buiten het zicht van mensen. Veel bezoekers vinden het vanzelfsprekend dat het strand schoon is als ze hier 's ochtends aankomen. Ze vragen zich eigen lijk niet eens af wie dat doet." Vloedlijn Desalniettemin is het karwei enorm. De SSV heeft het beheer van de complete Walcherse kuststrook onder zijn hoede. Dat vergt een strakke organisatie, 's Ochtends om een uur of zeven vertrekt vanaf Zoutelande een tractor die met een ma chine de vloed lijn schoon maakt. Die rijdt op en neer naar Vlissingen en dan nog door naar Westkapelle. Een rit van drieënhalf, vier uur. In de zomer zes dagen per week. En daarnaast wordt dagelijks alle troep uit de duizend afvalbakken langs de kust opgehaald, en eventueel zwerfafval er nog bij. Bij Zoute lande is dat vandaag dus een taak voor chauffeur Krijn en 'hardlo pers' Craig en Sam. „Zij lopen mee tot halverwege Dishoek, en daar nemen mensen van die post het over", vertelt Mare. Het stuk de an dere kant op, richting Westkapelle, wordt met een auto gedaan. Het werk van de vuilnisophalers mag dan grotendeels onzichtbaar wor den uitgevoerd, de gevolgen van zelfs maar één dag overslaan zou den enorm zijn. Dat bleek vorige week zaterdag, toen de SSV op vrijdagavond en zaterdagochtend vele tonnen aan afval verzamelde, maar strandbezoekers hier en daar toch een flinke hoeveelheid troep aantroffen. De beelden verspreid den zich snel via sociale media. Wij zijn geen reddingsbrigade, maar doen veel meer: we behéren het strand en de omgeving Mails Vooral de 'nalatige en luie' strand bezoekers kregen ervan langs. „Maar wij balen daar ook van", zegt Mare. „Het was bijna overal keurig schoon, maar net die paar plekken waar we het niet rond- kregen komen dan in het nieuws." En dan - je kan erop wachten - komen er toch verve lende reacties. „We krijgen zelfs mails van mensen die meldden hoe wij ons werk moeten doen. Zet meer vuilnisbakken neer, zeggen ze dan bijvoorbeeld. Maar weet je: één zo'n bak kost 350 euro. Ga er dan maar eens een paar honderd bijbe stellen.Dat gaat niet zomaar." En dan nog, vervolgt Marc: ook met de capaciteit van de mensen, de machines en het vervoer houdt het ergens op. ,,In principe werken we tot acht uur 's avonds. Op drukke dagen gaan we daar dik overheen: vorige week zijn we doorgegaan tot elf uur. En de volgende dag zijn we heel vroeg weer begonnen. Tja, meer kunnen we niet doen." Nu was vorige week vrijdag ook wel een extreme dag. ,,Echt, zóveel afval, dat had ik nog nooit gezien." Corona is er een belangrijke reden van, denkt Marc. ,,Het is heel druk aan de kust, en voor al die mensen is er weinig anders te doen dan naar het strand gaan. Er is 's avonds geen leuke markt waar ze heen kunnen, dus blijven ze langer zitten. En dan nemen ze hun eigen eten mee, ook al omdat veel mensen nog huiverig zijn om bij een paviljoen te gaan zitten. Of ze halen er een frietje en eten het op het strand op. Hoe dan ook, het levert veel extra afval op." Tel daarbij op dat veel mensen het blijkbaar ontzien om hun eigen af val mee terug te nemen naar huis of camping, óók als de afvalbakken vol zitten - en dan krijg je dus taferelen als vorige week. Container op het strand De SSV heeft wel een paar maatre gelen genomen, vertelt Marc. „We laten hier, bij de post, nu een kar staan, waar we de hele dag volle zakken in kwijt kunnen. Dan rijden we maar eens extra naar de pers container. En bij Dishoek, waar het vaakst 's avonds en 's nachts jonge ren op de stranden zitten, hebben we deze week een grote contai ner op het strand gezet. Daar kunnen ze zo hun afval in kiepen als de prullenbakken vol zitten. Of mensen dat ook doen? Dat moeten we afwachten. Ik hoop het." Het is inmiddels kwart over negen. De eerste bad- gasten-voor-een-hele-dag melden zich: parasol onder de ene arm, koelbox in de andere hand. Craig en Sam zijn bijna terug. Chauffeur Krijn heeft op de heenweg rollen vuilniszakken uit de tractor gegooid: die gebruikt het duo nu om de bakken weer bruikbaar te maken. Even wat drinken, goed insmeren, en dan wacht de volgende klus. „Bijna tien uur", constateert Craig. „Tijd om de vlaggen te hijsen." zaterdag 8 augustus 2020 strand krijg je niet vanzelf Sam en Craig hebben nog een aardig rijtje vuilnisbakken te gaan. fotos lex de meester 1 M. - t £- 1 - Thomas Langeler, hoofd- strandwacht in Zoutelande Kijk op pzc.nl/video Dit zijn de schoonmakers van het Walcherse strand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31