te Deel horeca begint al met registreren van zijn gasten Introductie student valt grotendeels in het water KNMI: pas op voor de hitte, code oranje in Zeeland 2 MAIKEL HARTE Column Iijn vakantie is begonnen. Niet drie maar twee we ken, niet in Kroatië, maar hier aan de kust en een paar dagen in de Ardennen. Het begint met een goed: met een hittegolf. Daar waar ik anderen nu al weer hoor klagen, zul je mij dat niet horen doen. Ik geniet er van. Normaal ge sproken had ik voor dit mooie weer een paar duizend euro neer moeten leggen, nu heb ik het gra tis. wermte." Dat hoor je dan vaak en dat zou dan aan de luchtvochtig heid liggen. Is dat ook zo? Toeval lig zat ik bij de tandarts een oude Libelle te lezen en daar stond een interview in met een meteoroloog. Zijn naam weet ik niet meer, maar ik begreep wel van hem dat er ei genlijk geen verschil is in warmte. Als het hier 35 graden is, is de luchtvochtigheid net zo laag als in Zuid-Europa. De bodem is uitge droogd waardoor er weinig vocht verdampt. het de wind. Als het hier bloed heet is, staat er over het algemeen bijna geen wind. Ga naar een Grieks eiland of de Antillen: het is er bloedheet, maar er staat wel een lekker windje. Maar dat geldt dan weer niet voor Zuid-Frankrijk, Spanje of Italië. Ik geloof er dus ook niet in dat er daar een 'andere warmte' is. Volgens mij is het vooral het va kantiegevoel dat het anders maakt. Als je vrij bent, je niks moet en je lekker op een terras kan zitten, dan ervaar je de warmte anders dan als je aan het werk bent, de was moet strijken of je gras moet maaien. Maar verder is heet ge woon heet. Stap 's middags een Spaans dorpje binnen en het dorp ligt op apegapen. De rolluiken zijn naar beneden, de straten zijn leeg en de meeste mensen slapen. Al leen wat aangebrande Hollanders lopen er rond. Dat is het voordeel van thuisblijven: je wordt nu niet door een of andere Spanjaard of Italiaan aangegaapt met een blik of je gek bent geworden, omdat je op het heetst van de dag buiten loopt. Ja maar daor is het een andere wermte DE STELLING Vandaag: Registreren bij de horeca vind ik geen probleem Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters VAN&AA® PLAATSELIJK 38 <3ftAT>EM CDA: vergeet Zeeland niet bij cultuursubsidies Waterschap stuurt bij 30 graden strooiwagen op pad VEERE Duo bekent reeks inbraken aan kust De Vlissingse ondernemer maakt behoorlijk wat extra kosten om aan de nieuwe regels van de overheid te kunnen voldoen. ,,We hebben bij Pier 7 een extra medewerker inge schakeld die zich alleen bezighoudt met het noteren van adresgegevens en het verzamelen van ingevulde vragenlijsten. Dat is nodig, want ze moet driehonderd gasten in de ga ten houden. We hebben ook extra beveiliging." Verplicht Horecagelegenheden zijn vanaf maandag verplicht om klanten naar hun contactgegevens te vragen. Dat geldt ook voor mensen die alleen op het terras zitten. Zo is het makkelij ker om bron- en contactonderzoek te doen als ergens een uitbraak is van het coronavirus. Klanten heb ben de vrijheid om de registratie te weigeren. Brasserie Westbeer in Terneuzen is ook meteen in actie gekomen, zegt eigenaar Michael van Domme len. Bij de ingang van het terras is een statafel neergezet. Eén van de medewerkers noteert bij binnen komst alle gegevens. Bij Slot Oos tende in Goes liggen op alle tafels papiertjes waar gasten zelf hun ge gevens in kunnen vullen. ,,Na twee weken gooien we de gegevens weg", vertelt eigenaar Anita Maas. Supermarkten Van Dommelen is blij dat de over heid tot nu toe nog geen striktere maatregelen neemt. ,,We mogen gelukkig nog gewoon gasten ont vangen. Ik vind het gek dat bezoe kers van supermarkten en bouw markten niet geregistreerd worden. Daar is de toeloop vaak groter dan bij horecagelegenheden." De Middelburgse studentenver eniging RASA en de Vlissingse stu dentenvereniging Marum Bibio zijn teleurgesteld: de introductie voor nieuwe studenten valt gro tendeels in het water door de nieuwe maatregelen van de over heid. ,,De introductiedagen zijn hét moment om nieuwe leden aan de vereniging te binden", zegt be stuurslid Naomi Polfliet van Ma- rum Bibio. De introductiedag op het Bellamypark en het kamp van de vereniging kunnen niet door gaan. ,,We hebben heel veel alter- natieven bedacht. We denken er nu over een sportdag op te zetten. Dit weekend besluiten we wat het wordt. Het grootste punt is: hoe zorgen we dat het overdag leuk is, maar dat iedereen wel braaf om tien uur 's avonds naar huis gaat?" RASA, de studentenvereniging van de UCR, moet verschillende activiteiten schrappen. ,,De barbe cue kan bijvoorbeeld niet door gaan", zegt voorzitter Daimy Zaal. ,,Voor andere activiteiten, zoals de pubquiz, bedenken we een online alternatief, zodat de eerstejaars stu denten toch nog het idee van een introductie hebben. We balen er ontzettend van, want het zal so wieso niet zo zijn als andere jaren." De hitte die sinds donderdag over het land trekt, houdt aan. Voor dit weekend heeft het KNMI code oranje afgegeven voor Zeeland, Limburg, Gelderland en Noord Brabant. De temperaturen tikten gisteren in Zeeland ook al tropische waarden aan. Bij code oranje wordt aangeraden om extra op naasten te letten, zoals ouderen die gevoelig zijn voor ex treme hitte. Probeer de woning koel te houden, fysieke inspanning te beperken, genoeg te drinken en wanneer men op pad gaat een fles water mee te nemen. Met name in het zuiden en zuidoosten van het land kan het extreem warm wor den met maximumtemperaturen van 35 graden Celsius of iets daar boven. In Zeeland bereikte het kwik gis teren tropische waarden. Het warmst werd het in Westdorpe (34,8 graden Celsius), aldus het KNMI. In Wilhelminadorp en Vlis- singen - waar ook meetstations staan - werd het 33,7 en 33,3 gra den. Volgens de weerbureaus halen we in Zeeland tot en met woensdag elke dag de 30 graden. Ook 's nachts blijft het warm. Direct aan kust wordt het niet kouder dan 21 graden door de hoge temperatuur van het zeewater. zaterdag 8 augustus 2020 ,,Ja maar daor is het een andere Als er al een verschil is, dan is Reageer op pzc.nl Gisteren: Van mij mogen de coronaregels nog strenger 1648 stemmen IK RUIK VER&RAMO VLEES. IS HENK AAN HET BBQ-EN NEE HET STRAS AAN HET MAAIEN. MIDDELBURG Zeeland mag niet worden vergeten bij de toeken ning van landelijke cul tuursubsidies. Het CDA in de Tweede Kamer heeft daarom schriftelijke vra gen gesteld. Deze week werd bekend dat onder andere Theaterproduc tiehuis Zeelandia, organi sator van het Zeeland Nazomerfestival, zijn sub sidie van het Fonds Podi umkunsten kwijtraakt. Ook andere regio's buiten de Randstad werden mager bedeeld. Het CDA vindt dat de rijksoverheid ervoor moet zorgen dat in alle regio's culturele initiatieven be houden blijven. OOSTERLAND Geloof het of niet, maar de strooiwagens van wa terschap Scheldestro- men gingen gisteren on danks de tropische tem peratuur op pad. Onder meer op de Ringweg in Oosterland werd kwistig met zout gestrooid. De reden is dat een aan tal wegen recent van een nieuwe slijtlaag is voor zien. Door de hitte kan deze smelten, met het ri sico dat zwaar verkeer het wegdek beschadigt. De truc is dat zout vocht onttrekt. Dat verdampt, waardoor het asfalt af koelt. Ook begin vol gende week strooit het waterschap. Een 37-jarige Vlissinger en een 38-jarige man uit Veere hebben tientallen autoinbraken aan de Walcherse kust bekend. De twee werden vorig weekend in Veere aan gehouden en zijn in de dagen daarna verhoord. De politie is nog op zoek naar de eigenaren van diverse spullen waar voor nog niemand zich heeft gemeld. De man nen trokken er in het af gelopen half jaar vooral 's nachts op uit om op inbrekerspad te gaan. Ze sloegen veelal toe aan de kust van Vlissin- gen tot en met Veere. Sommige Zeeuwse horecagele genheden zijn gisteren al begon nen met het registreren van hun gasten. ,,Zo kunnen we ervoor zorgen dat we het maandag meteen goed doen", zegt eige naar Niek Damen van zandpavil- joen Pier 7 en restaurant Boule vard 17 in Vlissingen. Cornelleke Blok Vlissingen Cornelleke Blok Middelburg Jeffrey Kutterink Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2