c* komt 'gewoon op de fiets Zeeland een van de probleemgebieden De hele vis op je bord Motorracer Rick Harthoorn Het was een verkenningstocht door heel Nederland. ,,We hebben alle twaalf provinciën gehad", vertelt de Amerikaanse ambassadeur in Nederland Pete Hoekstra (voorgrond) als hij net is aangekomen bij molen De Hoop in Sint Philipsland, het eindstation van de kilometerslange fietstocht. ,,De beste manier om Nederland te leren kennen is door er op de fiets doorheen te gaan", aldus de ambassadeur. ,,Ik heb in die bijna 700 kilometer heel veel gezien, heel veel mensen gesproken. Het was leuk en nu ken ik Nederland weer een klein beetje beter." FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN -~y Ambassadeur Pete Hoekstra op de fiets bij uitspanning De Houtzaagwerf in Kortgene Het CBS maakte vorig jaar bekend dat het aantal dak- en thuislozen in tien jaar tijd is verdubbeld, naar bijna 40.000. Staatssecretaris Paul Blokhuis vindt dat onaanvaardbaar en heeft alle 43 centrumgemeenten gevraagd de situatie in hun regio in kaart te brengen. Het onderzoeks programma Argos heeft deze docu menten opgevraagd. Daaruit blijkt dat de situatie nijpend is: meer mensen - vooral jongeren - die op straat belanden, grote financiële te korten en gebrek aan passende en betaalbare woonruimte. Zeeland is volgens Argos een van de probleemgebieden, met naar schatting 579 dak- of thuislozen en diverse gemeenten die financieel onder druk staan. Het ontbreekt aan plannen, samenwerking en geld, zo blijkt uit de documenten. Vlissingen is als centrumge meente verantwoordelijk voor de opvang. Volgens wethouder Vader is de situatie in Zeeland niet te ver gelijken met elders. ,,Ik wil niet zeg gen dat we geen zorgen hebben, maar op dit moment kunnen we de zaak goed aan. Het staat in geen ver houding tot wat in sommige steden aan de hand is." Het aantal van 579 daklozen is een schatting over 2018. ,,In totaal helpen we, als je gezinnen meere kent, in Zeeland tussen de 500 en 800 mensen per jaar. Dat wil niet zeggen dat die allemaal dak- of thuisloos zijn, maar soms dreigen ze dat wel te worden." ,,Het aantal is ook niet zozeer het probleem", aldus Vader. ,,We zien wel een groeiend aantal mensen met complexe problematiek en vooral een toename van het aantal jongeren die geen passende huis vesting kunnen vinden. Ook in Zeeland is sprake van druk op de woningmarkt. Als daar geen oplos sing voor komt, hebben we ook hier op termijn een probleem." Een van de mogelijke oplossingen is het ombouwen van oude kantoorge bouwen tot woonplekken. Zeeland heeft nog geen actieplan ingediend, zoals Blokhuis had ge- vraagd. De reden was het gebrek aan ambtelijke capaciteit, zegt Va der. Inmiddels ligt er wel een con cept dat met de andere 12 gemeen ten wordt besproken. Vader hoopt dat het ministerie vervolgens met voldoende geld over de brug komt. ,,Een plan is prima, maar je moet het wel kunnen uitvoeren. Dus moet er boter bij de vis." Verder is een Zeeuws preventieplan in de maak, om te voorkomen dat men sen dak- of thuisloos raken. ,,Maar ook preventie kost geld, terwijl bij de gemeenten de kosten al de pan uitrijzen. We zijn ervan overtuigd dat preventie heel belangrijk is, maar we moeten ook heel goed kij ken waar we ons geld inzetten. Dat is een duivels dilemma." 'Ik voel me comfortabel op de motor' ZEELAND 14 1% I zaterdag 8 augustus 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Kijk op de site bij /video Zorgen over huisvesting van dak- en thuislozen ZEELAND 10 De groei van het aantal dak- en thuislozen baart de gemeenten zorgen. Er dreigt vooral een ge brek aan geschikte huisvesting om hen onder te brengen. ,,Als daar geen oplossing voor komt, heeft ook Zeeland op termijn een probleem", zegt de Vlis- singse wethouder Albert Vader. Rolf Bosboom Vlissingen Meer op vpro.nl/argos en van daag om 14.00 uur deel 1 van radio-drieluik Buitengesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29