m m MEDIA CULTUUR 25 ,,We hadden 250 man op het podium, maar ook nog eens 250 om dat slot elke keer op te bouwen. Daar viel niet tegenaan te verdienen. Ik eindigde met een schuld van 30 miljoen euro. In die tijd heb ik wél wakker gelegen. Het bezoek van de bank staat me nog goed bij. We zaten hier binnen en ze keken om zich heen: waar kunnen we allemaal beslag op leggen? Gelukkig zei een van hen: laat hem spelen, zo verdient hij tenminste nog iets terug. Een jaar later stond ik 20 miljoen in de plus. Desondanks heeft de bank er tot 2018 over gedaan om me los te laten, dat viel me wel tegen. Zelfs op mijn Stradivarius lag beslag.'' ,,Klopt. Als ik onderweg ben, draagt iemand die in een koffer, zodat ik hem niet kan vergeten. En hij gaat elke avond mee naar boven, naar de slaap kamer. Maar hij ligt niet in bed, hoor.'' „Niemand. Nou ja, mijn vrouw nog wel. Maar het blijft een viool, er moet wel op gespeeld worden. Ik sta er ook gewoon mee te springen en te dansen op het Vrijthof. Nee, ik laat hem niet vallen, ik speel al 65 jaar en heb nog nooit een viool uit mijn handen laten vallen. Of-ie nu een tientje waard is of mil joenen.'' ,,Dat doet pijn hoor. Elk jaar nemen we het Vrijt hof-concert op en vertonen we dat als film in meer dan drieduizend bioscopen in zestig landen. Dit jaar kunnen we dit dus ook niet doen, nu hebben we een cinemaspecial gemaakt met hoogtepunten van de afgelopen vijftien jaar. André van Duin pre senteert en praat met mij over deze momenten. In het begin zie je beelden van lege straten en pleinen in Maastricht, terwijl ik Wishing you were somehow here again speel. Pfff, die eerste tien minuten, daar kan ik niet naar kijken. Dan word ik heel emotio neel.'' ja, het is even een zwaar jaar, maar er komen er nog 69 aan.'' Terwijl Rieu spreekt, slaat de klok van de Sint-Pie- terkerk half vier. De kerk staat tegenover Huis De Torentjes, zoals de naam van Rieus Rijksmonu ment officieel luidt. ,,Ik fantaseerde er als kind al over wanneer ik in de strips van Kuifje Kasteel Molensloot zag. Ik ver telde over die opmerking die mijn vrouw tijdens die wandeling maakte, dat ik nog heel wat plaatjes moest verkopen. Nou, het jaar erna verkocht ik er een miljoen van mijn album Strauss en Co. Dat heeft sindsdien niemand me meer nagedaan in Nederland. Het was 1995, ik speelde in de Amster dam Arena in de rust van Ajax- Bayern München. De dag daarop verkocht ik geloof ik 100.000 cd's. Na dat jaar konden we dit kasteel kopen.'' Hij lacht. ,,Omdat je er eerst 30 miljoen in moet steken waar je niets meer van terugziet. Verwar ming, het dak, fundamenten, muren, leidingen, noem maar op. Dit pand is gebouwd van mergel, heel zacht en broos. Slechter materiaal is er niet.'' „Grappig dat je dat zegt, want ik heb daar veel gedoe mee gehad. Ik mocht het niet opknappen. Er was een mannetje komen kijken, hij zei: 'Alleen de aangetaste stenen.' Maar al die oorsponkelijke gele stenen waren zwart en ik wilde van mijn huis geen dambord maken. Hij hield voet bij stuk. Toch heb ik het aangepakt, en mooi gemaakt. We leven hier toch niet in Moskou? Ik wacht nu nog steeds op degene die me ervoor in de gevangenis gaat ,,Ik luister nooit naar muziek. Klinkt dat gek? Ik geef vooral, laat anderen genieten van muziek. Ik weet niet of ik dat al mag zeggen, maar volgende maand willen we een album uitbrengen met op beurende muziek, om vrolijkheid te brengen. Maar zelf luisteren? Nee. Ook niet in de auto. Ik heb het liever stil. Stilte is de mooiste muziek die er is.'' Ik luister nooit naar muziek. Stilte is de mooiste muziek die er is gooien. Het ziet er toch prachtig uit? Alleen die eikenboom wil ik nog kwijt.'' ,,Ach, die heb ik al zo vaak aangevraagd. Het is een oude boom, misschien wel honderd jaar. Maar gewoon een zaailing en een onding, hij staat hart stikke scheef. Bovendien staat hij in de weg van die kastanje, die zonder die eik veel meer ruimte zou krijgen. Maar je mag zo'n boom echt niet weghalen zonder vergunning.'' Veel thuis zijn is wennen voor Rieu. Normaal reist hij de wereld over, dit jaar stonden naast de VS onder meer Chili en Israël op de planning. Hij bouwde er een miljoenenbedrijf mee op, dat nu voor de tweede keer in zwaar weer verkeert. In 2008 vergaloppeerde hij zich door het Oostenrijkse kasteel Schönbrunn deels op ware grootte na te ,,Ja, ik ben geboren in Maastricht, liep er als katho liek jochie elk jaar de processie. Ik zat in het kerk koor van de Sint Servaes, ook op het Vrijthof. Van mijn 5de tot mijn 11de, toen brak mijn stem. Maar het is niet alleen voor ons een strop. Er wonen hier 120.000 mensen, terwijl elk jaar over die drie weken verspreid 150.000 mensen mijn concerten bezoeken. De gemeente Maastricht liet vorig jaar uitrekenen dat ze in zo'n periode 30 miljoen ver dienen aan mijn concerten. De hotels, restaurants, cafés zijn vol, winkels draaien driedubbele omzet ten. Ik stond er wel van te kijken, zo'n hoog bedrag. Dat allemaal door muziek.'' ,,Grappig dat je dat vraagt. Wat denk je?'' ,,Nou, het verbaast mij elke keer weer, maar wel dus. Zo vaak zit ik er niet, want ik krijg er zeker nu in de zomer amper rust, maar als ik na een inter view even een kop koffie en een stuk vlaai bestel: dat is dan 5 euro 50, meneer Rieu. Dat is toch onge looflijk? Die ondernemers verdienen zich te pletter aan mij. Schrijf dat gerust op hoor, die kunnen ze in hun zak steken.'' zaterdag 8 augustus 2020 GO A André Rieu in zijn binnentuin: ,,Koop nooit een kasteel.'' fotos pim ras bouwen als meereizend decor. Rieu dacht letterlijk te groot en ging bijna failliet. Die is miljoenen waard? Wie mag er aan die viool komen? Dit jaar hoeft u niet met de Stradivarius naar het Vrijthof. U vertelde dat u 26 jaar terug met uw vrouw droomde van dit kasteel. Hoe heeft u het kun nen kopen? Waarom raadt u anderen de koop van een kas teel af? En dan is het ook nog een Rijksmonument, waar u niet zomaar aan mag verbouwen. Bent u zelf anders naar muziek gaan luisteren in coronatijd? De bioscoopspecial André Rieu's Magical Maas tricht: Verbonden door Muziek draait vanaf 20 augustus in de bioscoop. Meer informatie: andreincinemas.com 44 Laat me raden: geen vergunning? Ook omdat het uw thuiswedstrijd is? Dan hoeft u vast niet af te rekenen als u neer strijkt op een terrasje op het Vrijthof? Ik denk van niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25