gaat elke avond mee naar de slaapkamer 24 MEDIA CULTUUI Als rasoptimist meent André Rieu (70) dat hij pas op de helft van zijn leven is. Corona treft zijn bedrijf hard, maar krijgt hem er niet onder. Een gesprek over een ongewenste eikenboom, zijn Stradivarius en het Vrijthof. INTERVIEW ANDRÉ RIEU Krikke naar Qmusic Jan Smit in The voice Vervolg van John Wick verder moet. Ik heb nog spek op de botten, daarom kunnen we hier ook nog zitten en een taartje eten, maar het gaat wel met een enorme vaart de ver keerde kant op. Houdt dit nog een jaar aan, dan ben ik failliet. En met mij 95 procent van alle entertainmentbedrijven." ,,Dat is geen optie. Ook niet tegenover mijn orkest. We gaan met zijn allen door, of niet. En moeten we de boel opheffen, dan gaan we daarna toch weer door. Ik zeg altijd dat ik 140 jaar word, dat meen ik ook. Ik ben nu 70, dus op de helft. Ik denk nu: och e zon schijnt volop, er is koffie met vlaai, we zitten in zijn riante, paradijselijke binnentuin en toch zegt André Rieu: ,,Koop nooit een kasteel.'' Hij lacht er wel bij, spijt heeft de orkestlei der niet van de aankoop die hij een kwart eeuw geleden deed met zijn vrouw. Hij wijst in de verte. ,,Zie je die mensen daar lopen? Op dat paadje wandelden Marjorie en ik in 1994, het zal ongeveer september zijn geweest. 'Stel je voor, wij in dat kasteeltje', zei ik tegen haar. Ze ant woordde: 'Dan moet je nog wel heel wat plaatjes verkopen.''' Dat de koning van de wals in Maastricht zijn ei gen kasteel bezit, doet het als feitje steevast goed in de Amerikaanse pers, waar van sprookjes in de lijn van The American Dream net zo wordt gesmuld als Rieu vanmiddag doet van zijn kroonsele met sjoem. De flinke punten komen van de lokale bakker in Maastricht, het is Rieus favoriet. ,,Ze noemen het hier ook wel de André Rieu-taart'', zegt hij, terwijl hij aan zijn gebaksvork nog een stuk meringue prikt. ,,Weet je wat dat zijn, kroonsele?" vraagt hij retorisch. ,,Kruisbessen. Dat zure in combinatie met die room en dat schuim, daar knap je helemaal van op.'' Dat we thuis zijn bij André Rieu is geen toeval. In het hart van zijn geboortestad Maastricht treedt hij elke zomer gedurende drie weken op met zijn orkest. Meer dan tien avonden vult hij dan het Vrijthof met liefhebbers van zijn walsmuziek. Dit jaar blijft het immense plein logischerwijs leeg. En brengt Rieu thuis meer tijd door dan hem lief is, hoe sprookjesachtig zijn onderkomen ook zijn mag. ,,Ik ben vanaf dag één van de coronatijd gaan bakken'', vertelt hij. ,,We speelden in Tampa in Florida ons eerste concert van onze Amerikaanse tournee en precies in de pauze sprak Trump het land toe en zei dat mensen maar niet meer naar massale evenementen moesten gaan. Toen wist ik genoeg. Drie van mijn medewerkers hebben de hele nacht tickets zitten boeken. We moesten met een terug met 110 mensen. Op mijn eerste dag thuis heb ik soesjes gemaakt. Kijk maar'', zegt hij, terwijl hij op zijn smartphone de foto's erbij zoekt. Geluksmomentje ,,Ik keek graag voetbal, maar dat was er niet meer. En als ik op tv moet kijken naar wat mijn vrouw graag ziet, dan waren we al lang gescheiden. Ik ging filmpjes kijken op YouTube, daar kwam ik de filmpjes tegen van meneer Cees Holtkamp.'' De Amsterdamse bakker maakte een reeks bak- filmpjes die Rieu inspireren. ,,Bijna elke dag bakte ik wel wat. Mijn zoon Pierre woont met de klein kinderen een klein stukje verderop. En zo liep ik elke dag met mijn baksels naar hun huis, vanwege corona mocht ik het alleen door het raam aange ven. Toch was dat een dagelijks geluksmomentje. Nee, kroonsele met sjoem heb ik nog niet gepro beerd, maar dat komt wel. Die is vrij makkelijk.'' ,,Ja, 120 man in vaste dienst. Die momenteel bijna niets kunnen doen. Ik ben blij met de overheids steun en hoop dat die vanaf het najaar wordt voortgezet.'' ,,Dan zal ik het uiteindelijk niet meer redden. Ie dereen zal begrijpen dat ik al die mensen niet kan blijven betalen terwijl er niets binnenkomt. We verdienen sinds maart geen stuiver meer.'' ,,Nee, omdat ik altijd goed slaap en een optimist ben. Ik ben op zondag geboren, daar zal het aan lig gen. Maar overdag vraag ik me wel eens af hoe dit zaterdag 8 augustus 2020 RADIO Dj Bram Krikke stapt van jonge renzender Slam! over naar Qmu sic en neemt collega Tom van der Weerd mee. Ze gaan bij Qmusic, dat de transfer nog niet wil bevesti gen, een week endshow maken. Krikke is ook bekend van zijn YouTube- filmpjes. TELEVISIE Jan Smit volgt Lil' Kleine op als coach in The voice of Holland. De Volendam- mer kampte met een burn-out en nam uitgebreid de tijd om te herstellen. The voice noemt hij een 'mooie stap' om terug te keren. 'Als dit op je pad komt dan lijkt het alsof het zo heeft moeten zijn.' TV-SERIE Er komen nog twee delen van de filmreeks over huurmoor denaar John Wick. Met hoofdrolspeler Keanu Reeves wil de filmmaat schappij vol gend jaar zowel deel 4 als 5 fil men. De eerste verscheen in 2014. Het vierde deel van de reeks komt in 2022 uit. Waarom gaat u niet kleinschaliger optreden, solo desnoods? 99 Alexander van Eenennaam U zit gedwongen thuis, maar dat geldt ook voor alle mensen in uw bedrijf. Zo niet? Ligt u daar wakker van?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 24