hh m plus tv gids Ode slimste fans 'Fabian Franciscus stal mijn hart' MEDIA CULTUUR 23 BN'ers die in een tv-programma zitten, zijn vooraf meestal lovend om zoveel mogelijk kijkers te trekken. Zo niet Jack Spijkerman, die vanavond aanschuift in TV-Toppers. ,,Ik voel me genaaid.'' Jack Spijkerman over eigen tv-optreden: Geen zomer zonder het olijke seniorenduo Phi lip en Maarten op NPO 2. Fans Gudo Tienhoo- ven en Alexander van Eenennaam slaan geen aflevering over. Elke week blikken zij terug op De slimste mens. GTWat een week! En ik maar denken dat het na Francis van Broekhuizens vertrek alleen maar bergaf waarts kon gaan. Eerste ob servatie: een zeer hoog kop- pie-koppie-niveau, van bijna iedereen. Hoorde ik Maarten na de winst van Pim Muda nou echt zeggen: ,,Fantas- tisch, applaus!"? Ik hoop dat corona ook het eind van het carnaval is AvE: Ik moest nog bij komen van de aflevering daarvoor, toen hij de onster felijke woorden sprak: Wie God in his heart heeft, die never walks alone. Een prima week, mede dankzij Fabian Franciscus. Ik kende hem niet, maar hij stal mijn hart. GTDat kan ook niet anders. Ik bedoel: hij gaf jarenlang zijn knuffels eten en drinken. Dat hij topdirigent- en violist Jaap van Zweden Opsporing Verzocht liet presenteren, maakt hem alleen maar char manter. Voor mij toch het hoogtepunt: Marije Knevel die niets wist van het Oude Testament en wel door de grond kon zakken. Die moest vast haar mond spoe len van papa Andries. AvE: Ik ergerde me trouwens wel aan Marije, dat heb je soms. Zo kregen wij ook wat reacties op onze vorige ru briek van mensen die Francis juist heel irritant vonden. Over irritant gesproken: kan rapper Donnie voortaan niet alle filmpjes van Open Deur inspreken? Heerlijk! GT: Simpel, Marije kan ge woon niet tegen haar verlies. 'Hoe heet Nijntje van achte ren?' En dan geërgerd roepen: ,,Wat is dat nou voor stomme vraag?" Donnie is vast een toffe peer, maar ik verstond geen woord van wat hij zei. Zagen we trouwens voor het eerst een Galerij met nul goede antwoorden? Disneyhuizen! AvE: Wat denk je van de primeur van een staande finale? Fabian, die denkbeeldige pijlen afvuurt op caissières bij de Albert Heijn, krijgt dan meer zuurstof in het brein. Het werkte beide keren. Maar wat als de tegenstander zich zittend beter concentreert? GTVoor de finish maakt het niets meer uit. Astrid Kersse- boom wordt de Slimste, dat staat wel vast. Om met Huub Een goulash- kroket, dieper kun je volgens mij niet zinken Stapel te spreken: ,,Het is niet anders Maarten." Uhhh, Philip. Uhhh.Alexander! AvE: Huub Stapel noemde 1969 als verkeerde jaar van de Summer of Love. Briljant dat Fabian daarna in plaats van te gokken zei: ,,Volgens mij was het tóch 1969!" Astrid mag winnen, maar laat Fabian dan runner-up worden! it komt vrijwel nooit voor: een gast in een tv-programma die kijkers bepaald niet aanbeveelt om te kijken. Toch zegt Jack Spij kerman (71), vanavond een van de gasten in TV-Toppers, teleur gesteld: ,,TV-Toppers bleek het zoveelste niks-aan-de-handprogramma, met een fragmentje hier, een fragmentje daar, afgewisseld met brave praatjes. Ik doe dit niet gauw, maar nu adviseer ik de mensen er abso luut niet voor thuis te blijven.'' Volgens een persbericht van KRO-NCRV haalt presentator Anita Witzier in TV-Toppers 'met twee vakgenoten herinneringen op aan de hand van hun favoriete tv-fragmenten'. Vanavond zijn Spijkerman en cabaretier/presenta tor Stefano Keizers te gast. Uit het persbericht: 'Beiden vinden hedendaagse talkshows wat aan de brave kant en houden van spontaniteit, gekkigheid en humor op televisie. Vanavond laten ze zien wat voor hen onvergetelijke televisie is.' ,,Ik voel me genaaid, ik ben onder heel andere voorwendselen overgehaald om aan dit pro gramma mee te werken'', stelt Spijkerman. ,,De vraag was of ik te gast wilde zijn in een pro gramma over televisie, waar ik over vijf zelfgeko zen fragmenten zou praten. Nu zeg ik bijna overal nee tegen, maar praten over televisiefragmenten vind ik wel leuk. Ik erger me rot aan de leegheid op televisie, aan liefdeloosheid, gebrek aan creativi teit. Aan Chateau Meiland, waar 1,4 miljoen kijken naar drie mensen die een uur lang aan een kasteel muur krabben. Aan de saaiheid bij talkshows als Op1. Het is net radio, je kunt er prima de krant bij lezen. Je mist een type als Jan Mulder of Boude- wijn Büch, die vroeger bij Barend Van Dorp de boel ontregelden. Over dat soort onderwerpen wilde ik wel komen praten, een van mijn fragmen ten was dan ook dat stukje uit Chateau Meiland. „Later hoorde ik dat ook Stefano Keizers te gast zou zijn en weer later vertelde de redacteur me dat er vier mensen in een soort huiskamer mee zou den kijken en luisteren. Dat begreep ik al niet en toen ik later zag dat het programma TV-Toppers heette, voelde ik aan alle kanten nattigheid. Maar ik vond het lullig om af te zeggen." Voor de opname kreeg Spijkerman de redacteur nog één keer aan de lijn. „Dat Chateau Meiland niet zo'n goede keuze was, want dat fragment was zo leeg. Ik zei: 'Daar wil ik het juist over hebben, dat is juist mijn punt.' Het ant woord: 'Ja, maar je zet het wel in je top-5 van favo riete fragmen ten.' Nee dus, dit is niet mijn top-5, dit zijn vijf fragmenten die ik heb uitgezocht om over televisie en televi sie maken te praten." KRO-NCRV stelt in een reactie 'teleur gesteld' te zijn in het commentaar van Spijkerman. „We hebben hem uitgebreid uitgelegd wat het programma inhield. Te vens hebben we Jack voorgesteld om een eerdere opname te bekijken, zodat hij wist aan welk programma hij ging mee doen. Dat vond hij niet nodig. Ook zijn we uitgebreid in gesprek geweest over zijn favoriete fragmenten. Zijn keuze hebben we uiteraard gerespecteerd." Spijkerman: ,,Onzin, er waren nog geen opnames geweest toen ik werd benaderd, dus er was nog niets te zien.'' zaterdag 8 augustus 2020 GO Media&Cultuu r Jeroen Schmale 'Kijk vooral niet'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23