EEN ZOMER IN NEDERLAND ALLES OVER JE NIEUWE LAPTOP NIEUWS 15 Door het coronavirus verdwenen plots de Chinese toeristen uit Giethoorn. De inwoners hoeven hen niet zo nodig terug te zien, maar de ondernemers betreuren hun afwezigheid. Gelukkig zorgen Nederlandse toeristen voor een drukke augustus. I en, twee, drie, vier, vijf, zes, zeven.acht bootjes op een rij. En verderop, vanuit de bocht net voor I de kerk, komen er nog meer aan. Vol met mensen die zojuist bij het binnenlopen van Giethoorn, over de kade van de Dominee T. O. Hylkemaweg, hun sloepje hebben gehuurd. Maar ze zijn 'anders' dan de laatste jaren, die tijdelijke pleziervaarders. Blond. Of in elk geval voorzien van een Europees uiterlijk. Veel, heel veel Nederlanders, de grote meerderheid. Net als tot vijfjaar geleden. Toen kwamen de Chinezen naar ons Venetië. Niet in zeven, acht sloepjes, maar in alle beschikbare bootjes tegelijk. Of in de grotere rondvaartboten voor groepen. Touringcars reden af en aan over de provinciale wegen in de kop van Overijssel. De Chinezen die niet in een bootje stapten, wandelden over de smalle paden, liepen tuinen in, tikten op de ramen, maakten foto's van alles en iedereen; alsof iedere inwoner in Giethoorn een toeris tische attractie was. ,,Voor mij hoeven ze niet meer terug te komen'', mompelt Andries Otten. Hij heeft zijn elektrische heggenschaar even uitgezet. De 73-jarige Otten woont samen met zijn vrouw in een groot huis aan het Binnenpad, het centrale, meest pittoreske en verreweg drukste pad van Giethoorn. Nu, net voor elf uur 's morgens, is het op het pad nog rustig. Maar op het water is het al lekker druk. ,,Vooral in de weekends is het niet te doen. Dan komen wij echt het erf niet af. En van 1,5 meter afstand lijkt niemand te hebben gehoord. Als je er iets van zegt, Vooral in de weekends is het niet te doen. Dan komen wij ons erf niet af word je voor van alles en nog wat uitgemaakt.'' In januari kwamen ze nog, in februari waren ze plots foetsie, toen de Chinese overheid vanwege de uitbraak van het coronavirus in Wuhan alle groepsreizen verbood. Weg was ineens de populaire 'Holland-rondreis' met drie bestemmingen: Amsterdam, Giethoorn en de Designer Outlet in Roermond. Hun afwezigheid wordt deze zomer gecompenseerd door de vele Nederlanders die hun eigen land aan het ontdekken zijn. De plotse populariteit van Giet hoorn onder Chinezen zorgde voor problemen en tweespalt in het dorp. Aan de ene kant stonden de bewoners, die geen rustige dag meer kenden, aan de andere de ondernemers, die nu bijna het hele jaar door klanten hadden, ook in het laagseizoen. Andries Otten, op 1,5 meter aan de andere kant van de brede heg: ,,Ze hebben hier zelfs huizen gekocht.'' Zoals dat van zijn oude buurvrouw. Niet om er te wonen, zegt hij, maar om een zaak te beginnen. Zijn Chinese buurman wil er een sushirestau- rant openen. ,,Maar zolang wij hier wonen, gaat dat er niet komen.'' Toekomstvisie Vlak voordat Covid-19 alles veran derde, had de gemeente samen met enkele belangengroepen een toekomstvisie voor Giethoorn op gesteld, om het massale toerisme in goede banen te leiden. Er zijn vier basispunten. 1: De lokale ge meenschap staat op 1. 2: Water verbindt. 3: 'Het is eigenlijk een vreemd dorp.' En 4: Balans tussen economie, ecologie en leefbaar heid. Dat kan nu, met de ervarin gen van een atypische zomer, rustig worden uitgewerkt. ,,Ja, er zijn bewoners die zich beklagen, maar uiteindelijk heeft vrijwel iedereen in het dorp profijt van het toerisme'', zegt Ben de Vries, die al jaren boten verhuurt. ,,Het voordeel van de komst van de Chinezen was dat het seizoen veel langer duurde.'' De Vries begrijpt sommige klachten, maar bena- drukt dat er al veel is verbeterd. Toen het punteren (het bootje voortduwen met een paal op de bodem van de sloot) nagenoeg verdween, kwamen de benzine motoren. ,,Op drukke dagen hing er een vreselijke walm boven het dorp. En het lawaai dat die dingen maakten!'' Tegenwoordig zijn alle sloepen elektrisch. In augustus worden de Chine zen niet gemist. Het is druk, en voor het hele weekend heeft hij al zijn boten al verhuurd. Maar als ze in september nog niet komen, keert de rust terug. Glenn Servan- tes, de rechterhand van De Vries bij Botenverhuur Brunink, mist de Chinezen wel. De anekdotes ook. ,,De dag dat een stelletje vroeg of ze zich bij ons binnen mochten omkleden. Pas na een half uur stonden ze weer buiten, hij in het pak, zij in haar bruidsjurk.'' Nu zijn er, zegt hij, naast de Ne derlanders opvallend veel Polen in Giethoorn: de seizoensarbeiders die met hun overgekomen gezin Nederland verkennen. TWEAKERS.NET/BACKTOSCHOOL tweakers zaterdag 8 augustus 2020 GO Miljoenen Nederlanders herontdekken deze maand hun eigen land. Edwin Winkels is een van hen. Hij doet dagelijks verslag. Vandaag deel 7: Giethoorn. Ook zonder Chinezen is het nog druk in Giethoorn - Andries Otten, bewoner Drukte in Giethoorn, dit jaar zonder Chinese vakantiegangers. BACK TO SCHOOL? CHECK ONZE AANTEKENINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15