IV S NIEUWS 13 Tienduizenden kijkers gaan dagelijks mee op safari WILDEARTH ONLINE SAFARI Live meemaken dat een cheetah- moeder haar jongen tot het uiterste verdedigt; een virtuele tocht in een Land Rover door een Afrikaans natuurpark benadert de beleving van een echte safari. v,, Een oranje bol komt op achter zwarte boomsil houetten van Ecotrai- ning Pridelands. Het par ticuliere natuurreservaat in Zuid-Afrika, aan de rand van het immense en wereldbe roemde Kruger National Park, ont waakt. Zo'n 15.000 mensen zien op hun beeldscherm de dag majestueus aftrappen. We zitten met z'n allen virtueel achterin de Land Rover van natuur- gids Michael Anderson. Samen met vijf andere gidsen die door andere natuurreservaten bij het Krugerpark rijden, neemt hij ons deze ochtend mee. Als het elders spannender is, wordt er geschakeld tussen de ver schillende safari's. „Gorgeous" (prachtig), zegt Ander son met passend David Attenbo- rough-enthousiasme als het nog half slapende landschap wakker wordt. De dag is broos. Een tak kraakt onder de autobanden. Vogels beginnen te kwetteren. Ver weg brult een roof dier. Het is indrukwekkend en live. Doorgaans komen mensen voor deze beleving van ver aangevlogen. Maar het coronavirus legde de inter nationale reisindustrie op zijn gat en lokale bedrijfjes vrezen een faillisse ment. Zuid-Afrika, waar het virus nu hard terugkomt, blijft voorlopig ge sloten voor de broodnodige buiten landse toeristen. Natuurparken kun nen wel weer bewoners uit de eigen provincie ontvangen. Maar virtueel op safari gaan kan ook. Via de website wildearth.tv is dat zelfs gratis. De Land Rover trekt op. Camera man Seb houdt een opgestoken duim in beeld. Hij stuurt onze ogen op deze ruim drie uur durende tocht. ,,Er was vannacht veel roofdieractivi teit", zegt Anderson. ,,We gaan eens kijken wat we tegenkomen." Dat is meteen het mooie van een virtuele safari: we weten niet wat we Er was vannacht veel roofdieractiviteit, we gaan eens kijken wat we tegenkomen zullen tegenkomen. Er is geen script. Zien we wilde honden na de vol gende bocht, of een giraffe; of spot de gids hippo dung, ofwel nijlpaarden- poep. Niet direct een big-fivescore om af te strepen, maar zeker boeiend als de gids het scheppingsverhaal van de Bosjesmannen erbij haalt. Want nijlpaarden gebruiken een krachtige kwispelstaart om hun uit werpselen te verspreiden als een gierspuit. ,,Zo bewijzen ze God dat er geen visgraten in hun ontlasting zit ten", weet de gids. In de Bosjesman- nensage vonden nijlpaarden het warm op het land en vroegen ze God of ze het koele water in mochten. God zei: ,,Ho even, dan eten jullie alle vis op.'' De nijlpaarden zwoeren dat ze alleen gras zouden eten. God ging akkoord, maar wilde wel weten of ze toch niet stiekem vis hadden gege ten. Dus elke keer als nijlpaarden poepen, verspreiden ze met hun staart de ontlasting, zodat iemand vanuit de hemel meteen kan zien of er geen visgraten in zitten. Luie leeuwen We schakelen naar de &Beyond Ngala Private Game Reserve (15.000 hectare particulier natuurgebied) en Djuma (2000 hectare) waar we zebra's met veulens en luie leeuwen tegenkomen. Deelnemers aan de safari's mailen ondertussen hun vra gen, die in beeld verschijnen. 'Gaan zebra's liggen om te slapen?', vraagt Xidula Fan. Het antwoord is ja. Een sterke telelens maakt dieren goed zichtbaar, maar soms blijven ze lekker achter een boom staan; net als in het echt. Het geluid doet ook veel. Een luipaard verorbert de laatste res ten van een antilope in een boom. Je hoort de botten kraken, terwijl vo gels fluiten. ,,Soms gebeurt er weinig, maar vandaag was amazing", conclu deert de gids die ons meenam naar een bloedstollende scene. Een moe derluipaard staat langs de kant van de weg met twee jonkies. Zij gromt dreigend, de kleintjes piepen panie kerig als vogeltjes. Het stel is ingeslo ten door twee mannetjes. Die willen weleens kittens doden, opdat het vrouwtje dan weer wil paren, meldt de gids. 'Neeee', hoor je alle kijkers denken. Er was voor vertrek voor ge waarschuwd, dat is waar. Een uur draaien de kwelgeesten rond de al leenstaande moeder. Af en toe schiet er een klauw uit. Ruim een uur staan moeder en haar belagers op scherp. Als het begint te regenen, verflauwt de interesse van de mannetjes. ,,Een beetje geluk is over ons gesprenkeld", zegt de gids tot ieders opluchting. PIONIERS V>k VV JÜ w J Verslaggever Bob van Huët geniet van het safa- rigevoel in zijn eigen huis kamer. foto marco de swart Safarifoto's van het tv- scherm, gemaakt tijdens de virtuele tocht. zaterdag 8 augustus 2020 Thuis tussen de wilde dieren Bob van Huët Rotterdam - Michael Anderson, natuurgids Virtuele safari's en live-tv vanuit de wildernis is de specialisatie van WildEarth. Inter- netpioniers Gra ham en Emily Wal- lington begonnen de Zuid-Afrikaanse onderne ming in 2006. Een jaar of tien geleden voegde Brabander Peter Braat (55, foto) zich bij hen. De ingenieur uit de chemi sche industrie begon een wereldreis, maar strandde in Zuid-Afrika waar hij een vrouw vond en een nieuwe passie: WildEarth. Hij werkte zich er op van technisch ma nusje-van-alles - met de bij naam MacGyver - tot me demanager, aandeelhouder en bestuursvoorzitter. Het coronavirus heeft de - gratis - live safari-streaming een flinke boost gegeven. ,,Op maandbasis hebben we 2,5 miljoen mensen die ten minste een keer kijken. Per safari hebben we tussen de 50.000 en 100.000 kijkers, inclusief degenen die iets later kijken, omdat het bij hen nog nacht is", vertelt Braat via Skype. De Zuid- Afrikaanse televisie kocht tijdens de lockdown negen tig live-uitzendingen van een uur. Het aantal kijkers ver- vijftienvoudigde in Zuid- Afrika en verviervoudigde wereldwijd. Het grote aantal kijkers die steun vinden in de levende natuur, verraste Braat. ,,Ze gaan op sa fari als ze een moeilijke tijd heb ben, bij herstel van een operatie of na een overlijden, om te ont snappen uit de dagelijkse zorg. Het is onze passie mensen met de natuur te verbinden, maar deze reac ties geven extra moed." Het viel namelijk niet altijd mee dit 'passieproject' in de lucht te houden, zegt Braat, ,,We waren tien jaar te vroeg." Inmiddels garandeert Wild- Earth zes uur per dag live streaming. Binnenkort lan ceert het een eigen kanaal. Dat gaat 24 uur per dag uit zenden; nog niet de hele dag live, maar dat is wel het streven. ,,De zes uur live Afrika kunnen we door de verschillende tijdzones uit breiden met bijvoorbeeld zes uur live tijgersafari in India en een live onderwa tersafari uit Borneo. Dat hebben we al eens gedaan, technisch kan het." Ook met Europa wil Braat ooit schakelen. ,,Misschien beginnen we mobile teams op de Veluwe of langs de kust; en dan een team in En geland om dassen te zien, en een in Roemenië op het spoor van beren. Van zo'n combinatie kun je een show maken van drie uur."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13