Palen houden kademuren Oude Haven overeind 5 BUDGET RAAKT OP TOEKOMST KLEURRIJKE AKKERRANDEN IS ONGEWIS Wie vaker langs de Schouwse velden rijdt, herkent ze ongetwijfeld. De akkerranden die sinds vorig jaar ingezaaid zijn met bloemenmengsels. Populaire, kleurrijke tafereeltjes die ook volgend jaar zomer nog opduiken. Daarna is het budget echter op. De betrokken Stichting Zonnestraal hoopt op andere financiële bronnen dan de gemeente. Als je al die bloemen- stroken achter elkaar legt, heb je een strook van Burgh tot aan Nieuwerkerk. Ongeveer 25 kilometer aan bloe menranden is te vinden op het ei land. Het levert een mooi zicht op én is goed voor de biodiversiteit. ,,Het zou jammer zijn als het na 2021 klaar is", zegt André Sloot- maker, die één van de kartrekkers is. De bodem van het potje is in zicht Voor de akkerranden trok de ge meente namelijk 150.000 euro uit, uitgesmeerd over drie jaar. Als dat potje volgend jaar leeg is, vallen de inkomsten weg. Gezien de be labberde financiële status van de gemeente rekent Slootmaker niet op verlenging langs die weg. Hij hoopt daarom dat andere partijen zoals supermarkten in dat gat i. ■.*w- rt akkerrand in Nieuwerkerk springen. „Misschien dat regio nale ondernemers willen sponso ren", zegt de groenteteler. ,,Dat zou heel mooi zijn. En kunnen zij melden dat ze maatschappelijk verantwoord bezig zijn. Op die manier komt het geld van de be volking en de toeristen." Invoeren van een plukbon Een ander idee is om te beginnen met zogeheten plukbonnen. Zoals op Noord-Beveland en op Wal- Misschien dat regionale ondernemers willen sponsoren cheren al wordt gedaan. Bloe menliefhebbers kopen a 15 euro zo'n bon en mogen dan zelf een boeket bij elkaar zoeken in de ak kerrand. Op die manier steunen ze ook het akkerrandproject. Dat zal wel aan moeten slaan wil het genoeg geld opleveren. ,,Voor een opbrengst van 45000 euro moe ten drieduizend bonnen verkocht worden", rekent Slootmaker voor. ,,We hadden er dit jaar al mee willen beginnen, maar vanwege de corona is het niet van de grond gekomen. Bovendien zijn de ak kerranden nog maar net aan het bloeien." Het project is overigens geliefd. Al in het eerste jaar sloten veer tien boeren aan. Om toch op zo veel mogelijk plaatsen een kleur rijke rand te kunnen hebben, werd de maximale breedte terug geschroefd van 15 naar 12 meter. ,,Van de grotere oppervlakten werd wat afgesnoept", zegt Sloot- maker. ,,Alle randen staan langs een openbare weg, fiets- of voet pad. Zodat de bevolking, die er uiteindelijk ook voor betaalt, ook van kan genieten." Marcel Modde Zierikzee Door te boren wordt ook het risico op schade aan de monumentale panden en stadspoorten rondom tot het minimum teruggebracht, al dus een antwoordmemo van aan nemingsbedrijf Leenhouts aan de gemeente. Voor die methode kiest de gemeente dan ook, reageert wet houder Jacqueline van Burg. In het oorspronkelijke renovatie plan van de gemeente uit 2011 werd nog uitgegaan van ingrijpend graafwerk en tijdelijke droogleg ging van de haven om goed bij de fundatie van de eeuwenoude kade muren te kunnen komen. Dat plan was opgesteld door ingenieursbu reau Walhout Civil. De aanne mer waarschuwt de gemeente dat bij die methode de kans op verzak kingen ontstaat bij 65 gebouwen rond de Oude Haven. Inmiddels is genoeg ervaring opgedaan met een nieuwe en veel betere techniek, toont zowel Leenhouts uit Sluis als Fundex uit Oostburg aan de hand van verschillende voorbeelden in historische binnensteden. Het boren van palen kan tril- lingsvrij, verzekert Leenhouts en is volgens de aannemer ook nog eens goedkoper. Bijkomend voordeel is dat archeologisch waardevolle res tanten van oudere bebouwing, die We krijgen klachten van omwonenden over plakluis op hun auto's daar naar alle waarschijnlijkheid in de bodem zitten, niet worden aan getast. Om meerdere redenen een logische optie dus, aldus Van Burg. De Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed heeft het licht voor deze toepassing al op groen gezet, blijkt uit een brief die de gemeente eve neens heeft gepubliceerd. De palen worden verticaal in de kademuren geboord om het weg rotten van de houten fundering op te vangen. Na het boren wordt het metselwerk van de muren hersteld, zodat er weer één samenhangend geheel ontstaat. Een kwalitatief be tere versteviging die vele jaren meegaat, garandeert Leenhouts. Bomen worden gekapt De aannemer ziet ook kans de beeldbepalende bomen te behou den. ,,Maar daar gaan we toch niet aan beginnen", reageert Van Burg op protest van omwonenden tegen de voorgenomen kap van 23 exem plaren. ,,Het gaat om het totale plaatje. Wij hebben ook naar de ge middelde levensverwachting geke ken en hoe ze er bij staan. We krij gen klachten van omwonenden over plakluis op hun auto's. Die willen juist weer dat we die bomen het liefst zo snel mogelijk wegha len. Dat gaan we dan ook doen. We zetten er volwassen bomen voor te rug. Qua zicht gaat het er daar zeker op vooruit." Oud-notaris Wim Klaassen is één van de omwonenden die zich ongerust maakt over de uitvoering van de restauratie. Hij wijst op de slechte communicatie van de ge meente over de plannen. Klaassen is voor behoud van de huidige bo men en trekt in twijfel dat er gelijk waardige exemplaren worden terug gepland. zaterdag 8 augustus 2020 SD 'Jammer als het na 2021 klaar is' Michiel Bouwman Nieuwerkerk Sr? Hm 1 Jt' André Slootmaker tussen de bloemen -André Slootmaker Niet uitgraven en zo de onder grond verstevigen, maar nieuwe palen boren. Dat is de veiligste en meest efficiënte manier om te voorkomen dat de kademuren van de Oude Haven in Zierikzee instorten. -Jacqueline van Burg, wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 130