staat er bomvol heiligenbeelden en er hangt een keur aan religieuze schilderijen. Ik ben inmiddels gewend aan de Limburgse devo tie. Of je nu gelovig bent of niet, onderhou dend is het zeker. Zoals dat opschrift op een van de talrijke veldkruisen die ik al ben te gengekomen: Ach zondaar Verandert u van leven Zal ik u de hemel geven. Bij gebrek aan een alternatief volg ik een klein stukje Mergellandroute. Mooi en prachtig, met uitzicht en fijne bochten. Iets onder het dorp Epen leidt een klein weggetje me terug naar onbekend terrein. Heerlijk, een vleugje avontuur. Rijdend over de flanken van de heuvels ben ik niet meer een van de velen, maar een eenzame motorrijder op zoek naar moois. Plotseling is daar het Kasteel van Beus- dael. Het kondigt de Belgische Voerstreek aan, ooit het grimmige decor van de taal strijd tussen Walen en Vlamingen. De heethoofden zijn intussen van het toneel verdwenen en dat doet de streek goed. Het grote voordeel van die roerige tijd is dat er landschappelijk nooit veel is gebeurd. Als de Vlamingen iets wilden veranderen, wilden de Walen niet. En omgedraaid. Voer op te zoeken en te volgen. Onder meer naar Sint-Pieters-Voeren, Sint-Martens- Voeren en 's Gravenvoeren. De weilanden zijn er klein, met mals gras en grazende koeien. De heuvels bedekt met gemengd bos. In de dorpen staan eenvoudige huizen met af en toe een kerk als bastion van het geloof. In de Voerstreek zijn het de kleine dingen die verrassen. Een weelderige forel vijver, een eeuwenoud kapelletje, een gal- genberg. Of neem Afspanning De Swaen aan een beschermd pleintje op de Kinken- berg. Het vermoeden bestaat dat deze her berg onderdeel was van Europa's eerste in ternationale postroute uit de 15de eeuw, opgezet door een zekere meneer Taxis. Het 1024 kilometer lange traject verbond het Innsbruck van Maximiliaan van Oos tenrijk met het Mechelen van zijn dochter Margaretha. De rit was verdeeld in etappes met aan het begin en eind steeds een gele genheid waar van paard en ruiter werd gewisseld. Zodra de koerier deze herberg naderde blies hij op zijn hoorn, zodat zijn opvolger zich kon klaarmaken voor vertrek. Op die manier werden belangrijke brieven en documenten in recordtempo bezorgd. De Moto Guzzi V7 klimt naar de top van de Kinkenberg en volgt een gravelpad terug naar Nederland. Oude grenspalen staan als stille monumenten in het veld. Met de wind in het gezicht en de stofwolken op mijn hielen, gaat het langs boerderijen, kapelletjes en boomgaarden met hoog- stamfruit. Ik daal af, klim omhoog en volg een slingerweg over een heuvelrug richting de ondergaande zon. Helemaal alleen. Top 5 routes Bonnefooi In het zuiden van Limburg stuit je gegarandeerd op vakwerkhuizen en carréboerderijen. Ik besluit om het smalle water van de 1. Zeeuws-Vlaanderen Avontuurlijk rijden over zand paden en asfaltwegen. De ar chitectuur, het landschap en de taal voelen eerder Vlaams dan Nederlands. Logisch, want Brugge en Gent liggen voor een groot deel van de streek dichterbij dan Vlissin- gen en Middelburg. 2. Noord-Groningen Rijden door uitgestrekt en leeg land. Een beetje het Big Sky Country-gevoel van Amerika. Die rechte wegen? Gewoon elke afslag extra scherp aansnijden. Lijkt het bijna op een haarspeldbocht. 3. Twente Licht glooiend terrein met dorpen en boerderijen uit vervlogen tijden. Hand van het gas en genieten van de kleinschalige landerijen. Op een enkele populaire plek na, zoals Ootmarsum, genoeg ruimte voor iedereen. 4. Walcheren Over dijken rijden zonder dat omwonenden er last van heb ben. Op tal van plaatsen lig gen, een stukje landinwaarts, oude dijken die niet meer nodig zijn om de zee buiten te houden. Ze slingeren nog net zo lekker. 5. Kop van Noord-Holland Ideaal voor een molentocht zonder drukte. De meeste fietsers en motorrijders maken zo'n rondje door het Groene Hart, maar hier, boven Amsterdam, staan er net zoveel en is er vaak veel meer ruimte. Reisreportages worden soms (deels) betaald door derden. Zij hebben geen invloed op tekst en vormgeving. ZATERDAG 8 AUGUSTUS 2020 41

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 121