Kantoor advocaat Kuijpers beschoten 'Helikopter marine niet door storing gecrasht' EUWS 11 Ik geloof in authenticiteit en recht overeind blijven staan. Ook als het moeilijk is Op foto's van het pand is zeker één kogelgat in een raam naast de voor deur te zien. Volgens de Amster damse zender AT5 zijn buurtbewo ners midden in de nacht opge schrikt door een of meerdere scho ten. ,,We komen graag in contact met mensen die iets gezien of ge hoord hebben'', aldus de politie. De Nederlandse Orde van Advo caten (NOvA) reageert geschokt: ,,Het is heel ernstig dat dit is ge beurd. Het is van het grootste be lang dat advocaten hun werk, een onmisbaar onderdeel van een rechtsstaat, veilig kunnen doen.'' De orde stelt naar aanleiding van de moord op Derk Wiersum en de aanslag op Philippe Schol dat advo caten bij de uitoefening van hun beroep 'concrete risico's kunnen lo pen'. ,,De NOvA doet onderzoek naar de behoeften van advocaten op veiligheidsgebied. Voor advocaten die een concrete dreiging onder vinden is er een noodnummer.'' Het kantoor van de 51-jarige Jan Hein Kuijpers is gespecialiseerd in strafrecht. Twaalf advocaten plus medewerkers werken voor de prak tijk, die ook een kantoor in Den Bosch heeft. Kuijpers kreeg in 2007 landelijke bekendheid met de ver dediging van Willem Holleeder. Op basis van onderzoek ter plaatse en een eerste analyse van onder meer de recorder van het toestel achten de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) en de Inspectie Veiligheid Defensie (IVD) het 'on waarschijnlijk' dat een defect de crash heeft veroorzaakt. Het Natio naal Lucht- en Ruimtevaartlabora torium (NLR) komt in een second opinion tot dezelfde slotsom. Uit het onderzoek blijkt dat de helikopter onverwacht daalde en in zee stortte. Nader onderzoek moet uitwijzen hoe de helikopter in deze situatie terechtkwam. Defensie houdt sinds de crash, die twee bemanningsleden het le ven kostte, alle NH90-helikopters uit voorzorg aan de grond. ,,Het is aan het ministerie om op grond van de voorlopige resultaten van het onderzoek dat besluit te herover wegen'', aldus de onderzoekers. aan het golfen in Frankrijk. Ik ben op een heuveltje gaan zitten, en ik dacht goed na. Ik wist niet hoe het zou lopen met de LPF, die een grote verkiezings overwinning had geboekt. Ik kende Pim Fortuijn goed, maar die was al dood. Ik dacht: hoe pakt dat uit met de LPF? Heeft dat krachten in zich waar ik niet trots van word? En heb ik daar dan aan meegedaan? Ik heb het er later met toenmalig VVD-minister Henk Kamp nog weleens over gehad. Hij zei: 'Dat was niet dapper van je, je had er gewoon in moeten gaan zitten en het de goede kant op moeten sturen.' Nu ging de post naar de LPF in de persoon van Herman Heinsbroek.'' ,,Ik heb diep respect voor alle drie: Wim Kok, Jan Peter Balkenende en Mark Rutte. Ik vind ze goede, integere en warme mannen. Nederland moet echt in zijn handjes knijpen met deze reeks premiers. ik begon met Wim Kok, geweldige man. Hij was de laatste premier die echt kon werken met een langdurige en redelijk constante meer derheid. In 2002 kwam Jan Peter, en de politieke omgeving is toen veel complexer geworden. Ondanks die hectiek en het opkomend populisme heeft Jan Peter het heel lang vol weten te houden. Daar zou hij weleens wat meer respect voor mogen krijgen.'' ,,Dit tijdsgewricht is de hectiek, de ver splintering en het populisme ten top. We zijn er nog lang niet. Rutte moet vier partijen bij elkaar zien te houden, terwijl hij een minderheid heeft in beide kamers. Ik zie weinig anderen hem dat nadoen. Dat komt door het populisme, maar dat dreigt het popu lisme ook te voeden. De omgeving waarin een Nederlandse minister- president moet opereren maakt het hem steeds moeilijker.'' ,,Je ziet vaker dat politiek-opportunis- tische standpunten worden geformu leerd omdat dat nodig is om de coalitie bij elkaar te houden, terwijl de econo mische werkelijkheid om iets anders vraagt. Voorbeelden zijn de heilige graal van een nationale CO2-prijs terwijl je die juist Europees moet invoeren. Of Nederland dat als enige een rem zet op bankiersbonussen en daardoor bank- vestigingen heeft verloren aan andere EU-landen.'' ,,Door het willen afschaffen van de divi dendbelasting heeft hij kleerscheuren opgelopen. Hij heeft een zwaai gemaakt voor zijn partijcongres, nam het grote bedrijfsleven de maat en ging sindsdien op een populistischer toer. Hij dacht: als dit de sfeer is in het land, moet ik daarin mee. Maar dat is de weg niet. Ik geloof in authenticiteit en recht overeind blijven staan. Ook als het moeilijk is. Rutte en Hoekstra, van mijn eigen partij, roepen in aanloop naar het Europese corona- herstelfonds heel harde dingen. Omdat ze denken: dat levert me de meeste stemmen op aan het thuisfront. Dat vind ik politiek populisme, want dan streef je naar marktaandeel in plaats van dat je zegt: hoor eens, ik sta voor iets.'' ,,Ik hoop dat de versnippering bij de volgende Kamerverkiezingen ten einde komt. Dat twee of drie partijen een solide meerderheid kunnen vormen. Want die versnippering is de brandstof voor het steeds verdergaande popu lisme. Ik denk dat de tijd van de heel grote bek en het marktaandeel zoeken onder de stemmers een beetje voorbij is. Veel mensen, onder wie ook veel vrou wen, willen op D66'er Sigrid Kaag stemmen. Want zij is beschaafd en staat ergens voor. En als Pieter Omtzigt de strijd om het CDA-lijsttrekkerschap had gewonnen, had hij onder de kiezers weleens beter kunnen scoren dan De Jonge. En de verder voortreffelijke Rutte, die moet als de wiedeweerga terugkeren op de schreden van zijn toespraak op het partijcongres. ,,Nederland is weer een beetje toe aan mensen die ergens voor staan. Als je nou naar Churchill kijkt hè, die stond ergens voor. Zijn rafelige randjes gaven hem kleur en waardering. Zo zijn er veel meer politici. Het moet niet zo zijn dat wij alleen nog politici en bestuurders voortbrengen die allemaal door de windtunnel zijn geweest. Dat moet niet, dat vervreemdt van de burgerij. Niet ie dere politicus hoeft door die windtun nel. Een rafelrandje is prima, zolang je maar ergens voor staat.'' AAN DE HAAK zaterdag 8 augustus 2020 GO Het kantoor van Kuijpers Nille- sen Advocaten in Amsterdam is in de nacht van donderdag op vrijdag beschoten. Er raakte nie mand gewond. Sebastiaan Quekel Amsterdam DEN HAAG De fatale crash vo rige maand van een NH90-mari- nehelikopter bij Aruba lijkt niet het gevolg van een technische of mechanische storing. U hebt zaken gedaan met drie achter eenvolgende premiers. Hoe weegt u deze mannen? En Rutte? II Wat ziet u dan? En hoe gevoelig is Mark Rutte voor dat populisme? Ziet u die trend veranderen? ■JONGENSDROOM „Toen ik heel klein was wilde ik dierenarts worden. Daar ben ik van afgestapt, omdat je dan je leven in de wachtkamer zou moeten slijten met poesjes en hondjes met een ontstoken oog. Dat leek me niets. Ik ben nog wel steeds van de vogels, de vissen en de natuur.'' Hans de Boer: ,,Door het willen afschaffen van de dividendbelasting heeft Mark Rutte kleerscheuren opgelopen.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11