Haasse sleurt haar lezers het 16de- eeuwse Italië binnen Een ongeloofwaardig, grappig en ontroerend levensverhaal De lafhartigefamilie Van Oranje speelde een zeer kwalijke rol Als ik programmeur van Net- flix of Amazon Prime zou zijn met een onbeperkt budget, zou ik een tv-serie laten maken naar de roman De scharlaken stad van Helle Haasse (1918-2011). Het boek speelt zich afin het 16de-eeuwse Italië, voornamelijk in Rome, en behandelt een keur aan tot de verbeelding sprekende personages als schilder Michelangelo en politicus Machiavelli. Haasse publiceerde haar roman in 1952, en zoals veel films uit die tijd soms worden geplaagd door een wat trage montage en slepende verhaallijnen, zo is ook De scharlaken stad, gewogen naar hedendaagse maatstaven, typisch voor dat tijdvlak. Toch wen je snel aan Haasses stijl en vertelkunst, zodat je je kunt overgeven aan het verhaal: de zoektocht van de jonge ongrijpbare Giovanni Borgia, die wil weten wat zijn afkomst is. Haasse heeft geprobeerd een gangbaar 'en toen en toen en vervolgens en ten slotte'- verhaal te vermijden, zoals ze zelf ooit vertelde. Haar oogmerk was een ge schiedenis te schrijven die 'eigenlijk niet is na te vertellen'. Nu valt dat wel mee, want Haasse heeft wel degelijk de gave haar lezers het verhaal binnen te sleuren en mee te nemen. De scharlaken stad gaat over machtsspelletjes, roddels, kunst, cor rupte geestelijken, seks en verraad, en staat vol ingewikkelde intriges. n het begin van de 15de eeuw zit een man genaamd Isodorus van Ril- lington opgesloten in een donkere kerker in de Zuid-Duitse stad Kon- stanz. Hij begint zijn levensverhaal te vertellen, een opsomming van overweldigende, grappige, bijzondere, ongeloofwaardige, ontroerende en enerverende gebeurtenissen en anek dotes. Europa hijgt rond 1420 na van een pestepidemie die de bevolking heeft gedecimeerd. In zijn cel herinnert Iso- dorus zich hoe hij opgroeide in een schapenstal en ondanks zijn gebrek aan boeken veel kennis vergaarde, mede dankzij een poortwachter die zich over hem ontfermde, Giles. Isodorus be kwaamt zich in de architectuur en gaat aan de slag in een door de pestepidemie verlaten bibliotheek, waar hij zijn hoofd volstopt met wat hij leest. Hij ontwik kelt een techniek om teksten in zijn geheugen op te slaan en nooit meer te vergeten. Na de dood van Giles trekt hij langs universiteiten en steden, hij ontsnapt aan de dood, is getuige van wilde seks feesten en komt regelmatig in gevaar lijke situaties terecht. Hij wordt arts, later architect in Azië (waar hij voor de wrede vorst Timoer de Grote een mos kee mag bouwen) en zo gaat het maar door. Isodorus' fenomenale geheugen blijft hij vullen en dagelijks maakt hij een ommegang over de straten van zijn fenomenale geest. Vandaar de titel van het boek. Op de middelbare school zat ik in de klas bij Jean-Marc van Tol, toen hij nog de ambitie had schrijver te worden en ik striptekenaar. Tien jaar later debuteerde ik met een ro man en Jean-Marc werd de tekenaar van de cartoon Fokke Sukke. In 2018 loste hij eindelijk zijn jeugd- belofte in, met de publicatie van de his torische roman Musch, het eerste deel van een trilogie. Centraal staat de illus tere raadspensionaris Johan de Witt, de grootste politicus van Nederland ooit. Op 20 augustus van het Rampjaar 1672 werd D e Witt door het woedende Haagse gepeupel gelyncht, samen met zijn broer Cornelis. Hun lichamen wer den beestachtig uiteengereten. Bij deze schandalige moorden speelde de lafhar tige prinsenfamilie Van Oranje een zeer kwalijke rol, mede door de verspreiding van nepnieuws. Van Tol laat de opmaat van de gruwe lijkheden beginnen in 1650, als Neder land nog welvarend is. Onderhuids zijn de spanningen rond stadhouder Wil lem II echter al voelbaar. Spil van aller lei intriges is een ambtenaar genaamd Cornelis Musch, die op machiavelli- aanse wijze de machtigste man van de Republiek is geworden. Uiteindelijk pleegt hij zelfmoord, maar niet voordat hij in het boek van Van Tol wraak neemt op al zijn tegenstrevers. Deel 2, Buat, verschijnt volgend jaar en deel 3, Willem, in 2022. DE SCHARLAKEN STAD HELLA HAASSE V t-jr v HELLA S. De scharlaken stad HAASSE DEOMMEGANG JAN VAN AKEN MUSCH JEAN-MARC VAN TOL ZATERDAG 8 AUGUSTUS 2020 35

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 115