'Ik vind het leuk delezereen beetje creepy op het verkeerde been te zetten' vandaan? Wat is de inspiratiebron? Koeleman: ,,Als ik eerlijk ben is mijn liefde voor boeken een beetje uit de lucht komen vallen. Die was er opeens. Ik ben opgegroeid in Heemskerk en beschouw mezelf als een binnenkind. Ik heb geen broers of zussen, maar wist me alleen goed te vermaken. Ik ging in Beverwijk naar het atheneum, zat op tennis omdat een paar kinderen uit de buurt er ook op zaten - niets bijzonders eigenlijk. Er waren altijd wel boeken in huis, maar veel gelezen werd er niet. Tot mijn vijftiende las ik vrijwel uitsluitend strips; Suske en Wiske, Kuifje, Asterix, Lucky Luke, het bekende werk. Tot ik op een mooie zomerse middag Cujo van Stephen King in handen kreeg. Ik zat in een stoel in de tuin en weet nog hoe ik na een paar zinnen helemaal in het boek verdween. Voor het eerst merkte ik dat ik niet losse woorden of een reeks woorden en zinnen las, maar werd weggeslingerd naar een wereld die niet de mijne was. Dat boek, een horrorstory over een door hondsdolheid getroffen sint-bernard, heeft ervoor gezorgd dat ik niet meer kon ophouden met lezen en dacht: dit is gaaf, zo'n soort verhaal zou ik ook willen kunnen schrijven.'' ,,Het begon er mee dat Cujo geen hoofd stukindeling kent en Stephen King ook nauwelijks alinea's en witregels, ofwel pauzes heeft ingelast. Je wordt als het ware gedwongen door te lezen tot het onvermij delijke einde. Maar ook het verhaal zelf was de moeite waard. Door een noodlottig toeval komen een moeder en haar zoontje in de bran dende zon met pech te staan en kunnen ze geen kant meer op. Later heb ik me serieus in Kings werk verdiept en raakte ik gefas cineerd door zijn oog voor detail en de hel dere, krachtige manier waarop hij met een Wat maakte dat u niet meer kon stop pen met lezen? Was het de stijl, het verhaal, de plot? ZATERDAG 8 AUGUSTUS 2020 31

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 111