'Een lekker ding? Dat zegt me helemaal niets' f\ s?.k$uee-l Rl V BV DE LIEFDE i5 la [)oy Zo j^nsttee 4it 4ott haar nïë-t 2ö v'e®-/ Rosan (24) is aseksueel, maar hoopt dat daarin verandering komt als ze een sterke band met iemand ontwikkelt. „Als ik vertel dat ik geen verlangen heb naar seks, kijken mensen me meestal raar aan. Je bent de juiste persoon nog niet tegengekomen, zeggen ze dan. Of, een stuk lomper: je moet gewoon een keer een goeie beurt krijgen. Maar ik heb geen libido, ik word niet hitsig, vind nooit iemand sexy. In mijn puberteit hadden vriendinnen het over 'een lekker ding', maar dat zei me he lemaal niets. Het komt nog wel, dacht ik, ik ontwikkel me wat laat. Maar het kwam niet. Ik kreeg een relatie met een jongen, maar hoe leuk ik hem ook vond, de fysieke inti miteit vond ik niks. Niet eng, niet eens spannend, maar gewoon saai. Hij was superaardig, deed niets tegen mijn zin, maar er werd geen vuurtje in me aange wakkerd. Ik viel op hem als persoon, niet op zijn lichaam. En in latere relaties, of dat nu met mannen of vrouwen was, voelde ik ook geen enkele behoefte aan seks. Lange tijd heb ik me een buitenbeentje gevoeld. Ik zat met mezelf in de knoop, begreep niet wat er met mij aan de hand was, hoe ik mezelf moest accepteren. Ik was heel onzeker, had een pesthekel aan iedereen die met seks bezig was en haatte ook mijn eigen lichaam. Om het te ont doen van vrouwelijke rondingen, waarmee ik misschien wel seksuele gevoelens bij anderen zou uitlokken, ontwikkelde ik een eetstoornis. Maar door me te verdiepen in wat aseksualiteit is, mijn problemen van me af te schrijven en op een lhbt+-jonge- renkamp te gaan, ontdekte ik dat ik hele maal niet zo raar ben. Seksualiteit wordt op heel veel manieren ervaren, alles mag er zijn en er is geen goed of fout. Ik stopte met anderen te veroordelen vanwege hun 'paringsgedrag', maar ook met mezelf een alien te voelen. Toch hoop ik dat ik in plaats van aseksu eel demiseksueel blijk te zijn. Dan kun je wel lichamelijke aantrekkingskracht tot iemand voelen, maar pas als je een heel sterke mentale band hebt. Ik hoop dat er misschien toch verlangen zal ontstaan, als ik maar lang genoeg de tijd krijg me emotioneel te hechten. Als ik iemand eenmaal intens vertrouw, me thuisvoel bij hem of haar, zou ik misschien wél zin in seks kunnen krijgen. Dat hoop ik, omdat ik bij anderen zie hoe ze ervan kunnen genieten. En hoewel ik oké ben met hoe ik ben, gun ik mezelf dat ook. Vooralsnog is het voor iemand met mijn geaardheid niet makkelijk om liefde te vin den. De tijd die ik nodig heb om zo'n ver trouwensband aan te gaan, krijg ik niet. Of beter gezegd: die neem ik niet. Relaties du ren bij mij maar kort, omdat ik niet aan de verwachtingen van de ander kan voldoen, me erger aan zijn of haar libido en dan dus weer op de rem trap. En als ik een nieuw iemand ontmoet die ik leuk vind, hou ik mezelf ook al snel tegen, omdat ik opzie tegen dat gecompliceerde verhaal. Wel heb ik laatst dapper een Tinder- account aangemaakt, want een toekomst als cat lady zie ik niet zitten. Ik wilde mezelf een kans geven op datinggebied, en zo'n virtueel platform leek me wel handig. Dan kun je elkaar eerst rustig leren kennen voor het fysiek wordt, dacht ik. Dat bleek naïef: juist op Tinder is seks een big deal. Het eerste berichtje dat ik kreeg, luidde: Ik ben geil. Ehm, tja. Niks mis mee, met geil zijn, maar ik ben het dus niet. En dan valt zo'n gesprek al snel dood.'' TEKST PAM VAN DER VEEN ILLUSTRATIE STUDIO SKI De achternaam van Rosan is bekend bij de redactie. Wil je ook praten over je relatie? magazine@dpgmedia.nl ZATERDAG 8 AUGUSTUS 2020 29

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 109