ELSKE DOETS Elske Doets 16 maart 1972 dochter van Sietske en Jan/ zus van Lissy getrouwd met Gerard, moeder van Bob en Rens woont in Bergen (NH) eigenaar van Doets Reizen oprichter van de Young Lady Business Academy/ boek: Bloei, een nieuw scenario voor groei Je ouders, de plaats waar je opgroeide, cruciale gebeurtenissen: ze bepalen deels wie je nu bent. Tien Nederlanders onderzoeken dit in deze zomerserie. „Mijn vader Jan Doets komt uit een geslacht van schilders, en op zijn achtste verkocht hij in Zaandam al poffertjes. Hij zegt van zichzelf dat hij adhd heeft: altijd vooruit, nooit een gat laten vallen. Dat heb ik absoluut van hem. Op mijn achtste ging ik al alleen op mijn oranje fietsje Bergen in, om alle straten en steeg jes te verkennen. Als ik iets in mijn hoofd heb, doe ik het gewoon, en dat is ook waarom mensen me ongrijp baar vinden. Mijn moeder is onze tegenpool. Die vindt alles wat ik doe te ingewikkeld of vermoeiend. Ze is wel van de gezelligheid en dat heb ik dan weer van haar. Mijn moeder heet Sietske, haar moeder heette Rens- ke, en mijn zoon heet Rens. Oma Renske moest al op twaalfjarige leeftijd van school, leerde haken en wec ken, om zo dienstmeid te kunnen worden. Maar ze heeft ook vlak na de Tweede Wereldoorlog auto leren rijden, wat toen heel bijzonder was. En ze was op haar vijftigste al weduwe en stond er sindsdien alleen voor. Van haar heb ik het creatieve geërfd: koken, handwerk, knutselen en naaien. Al heb ik daar het geduld vaak niet voor. Het lot heeft bepaald dat ik twee zoons kreeg; ik moest blijkbaar een stoere vrouw worden. We zijn als gezin supersportief: we wakeboarden, skiën, waterskiën en als het me te snel gaat, word ik uitgelachen. Dus moet ik lef tonen op het moment dat ik niet durf te gaan. De jongens en mijn man trekken mij constant uit mijn comfortzone, en hebben me daarmee tot een betere ondernemer gemaakt. Ik heb echt geen management- cursus meer nodig. Daar bovenop zit ik goed in mijn lichaam, en dat helpt bij stressvolle situaties.'' reisde midden jaren 50 in haar eentje met de boot naar Amerika, om haar dochter te bezoeken. Haar man en vier kinderen liet ze in Nederland achter. Met de trein van New York City naar Jacksonville, Florida. Zonder een woord Engels te spreken. En ze was ook een wilde: op de ochtend van haar huwelijk, op haar zeventiende, maakte ze nog met een andere man een ritje op de motor. Oma Rens was lief, maar heeft misschien veel laten liggen, en oma Lies werd door mensen als onaan genaam beschouwd, omdat ze haar gezin zo achterliet. Maar ik vond oma Lies spannend. Ik heb een licht gespleten persoonlijkheid, zowel door mijn ouders als mijn oma's. Braaf- ik ben erg van de bloemetjes schikken - maar ik heb ook die wilde kant. Ik ben geen haantje de voorste, denk goed na, maar ik durf wel te zeggen wat ik vind. Zoals de door mij geïntroduceerde term 'balanstrutje', voor vrouwen die zich drukker maken om het evenwicht in hun leven dan om wat ze bereiken, die gemeengoed is ge- 'Ik heb een licht persoonlijkheid' TEKST NATHAN VOS FOTO'S JITSKE SCHOLS ,,De moeder van mijn vader heette Elisabeth. Zij ZATERDAG 8 AUGUSTUS 2020

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 101