7 Nederlandse reddingswerkers zien in Beiroet 'een 'totale ravage' Weg met het regime! Revolutie! tenorganisaties hebben gewaar schuwd dat alleen een onafhankelijk onderzoek de oorzaak boven water kan krijgen. Emmanuel Macron bezocht als eer ste buitenlandse leider het rampge bied. Een van de doden was de be kende Franse architect Jean-Marc Bonfils, die juist bezig was met de we deropbouw van de stad, na de ver woestende burgeroorlog. Macron heeft de Libanese bevolking toegezegd dat hij het voortouw zal nemen voor het organiseren van Europese en in ternationale hulp voor het zwaar ge troffen land. De materiële schade wordt geschat op tussen 10 en 15 miljard euro. Frank rijk wil zich sterk maken voor hulp fondsen, maar impliciet voegde presi dent Macron daaraan toe dat de Liba nese bestuurders dan zelf ook ingrij pende hervormingen moeten door voeren. Want nog voordat het corona virus toesloeg, verkeerde het door po litieke clans en milities geteisterde land al in complete economische en sociale chaos. De explosie van het op geslagen ammoniumnitraat ontnam veel Libanezen de allerlaatste hoop dat het in elk geval niet slechter zou wor den. Tijdens zijn bezoek aan het ver woeste havengebied en de zwaar be schadigde wijken rondom beloofde Macron een boze Libanese menigte dat de hulp niet in 'corrupte handen' terecht zou komen. ,,Ik zie de emotie op uw gezicht, ik zie het verdriet, de pijn. Daarom ben ik hier", zei hij. Waar de Franse president veelal han den schudde, groeide op straat de boosheid op zijn Libanese ambtge noot. 'Weg met het regime' en 'Revo lutie!' scandeerden wijkbewoners. En ook 'Terrorist, terrorist'. Dat laatste was bestemd voor de oren van presi dent Michel Aoun, die medeverant woordelijk wordt gehouden voor de bestuurlijke chaos. Want Libanon is bankroet. Veel Libanezen houden de over het algemeen rijke en vaak rivali serende elites verantwoordelijk voor jarenlang wanbeleid en corruptie die het land bijna hebben gedegradeerd tot een 'failed state'. Libanon is na de Franse aftocht in de jaren 40 ook moeilijk bestuurbaar ge bleken. Het was een speelbal van buurlanden en grotere spelers als Rus land en de VS. Bestuursfuncties wor den in Libanon op basis van de religi euze achtergrond en clans verdeeld. De president moet bijvoorbeeld een christen zijn, de premier een soenniet en de parlementsvoorzitter een sjiiet. Maar christenen vormen al lang niet meer de grootste groep. Dat zijn nu de sjiieten. De drie groepen gunnen el kaar niets. Zo kon Aoun pas na 45 stemmingen gedurende 2,5 jaar tijd in 2016 tot president worden gekozen. URBAN RESEARCH AND RESCUE »De ploeg, bestaande uit 63 mensen en 8 honden, arriveerde gisteren in Libanon vrijdag 7 augustus 2020 GO Links: twee mannen kijken uit over het compleet verwoeste havengebied van Beiroet. Boven: reddingswerkers uit diverse landen zoeken naar slachtoffers of overlevenden. Onder: Carole Helou rouwt bij de kist van haar zus Nicole (25), die dinsdag omkwam bij de enorme explosie. FOTO'S AFP corrupte handen blijven' -Woedende inwoners van Beiroet Overal verwrongen staal, stukken hout en glas. Dakpanelen op straat, bescha digde vrachtauto's en heel veel puin. Dat zien de Nederlandse reddingswerkers in Beiroet. ,,De verwoes ting is heel ernstig. Een totale ravage", zegt een woordvoer der van het zoek- en reddingsteam Usar (Urban Search and Rescue) vanuit de hoofdstad van Liba non. De Nederlandse ploeg bestaat uit 63 mensen en 8 honden. Zij arri veerden in de nacht van woensdag op donderdag in Libanon. Na een pauze ging een ploeg van acht verkenners gisteren op pad. Ze kwamen tot op ongeveer 100 meter van de plek van de explosie, net aan de andere kant van de haven. Ze troffen er geen stoffelijke over- schotten aan en ook geen overlevenden onder het puin. ,,In dit gebied ver wachten we niets meer te vinden. Veel lokale hulpdiensten zijn hier al lang bezig, we zijn zeker niet de enigen. Dat zal de ver klaring zijn." De Nederlanders weten nog niet waar ze vandaag worden in gezet. „Wellicht weten we meer als we terug komen op onze uit valsbasis. De teams hebben voortdurend overleg met de plaat selijke autoriteiten. Het is lastig in te schatten, we moeten echt afwachten welke hulp nodig is en welke rol wij daarin kunnen spelen. Meerdere lan den hebben hulptroe pen gestuurd en ook vanuit Libanon zelf zijn mensen naar Beiroet gekomen om te hel pen." Hoe lang het team in Libanon blijft, is nog niet bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7