Aanklagers in de VS nemen wapenclub NRA flink onder vuur LINDA AKKERMANS 6 Tussen de puinresten van de wijken van Beiroet groeit onder de bevolking de woede over de falende en corrupte Libanese overheid. De Franse president Macron was als eerste buitenlandse regeringsleider ter plekke. Column ANP New York De kwestie is financieel wanbeheer. De aanklager van de staat New York, Letitia James, streeft naar ontbin ding van de NRA, de grootste en machtigste wapenlobby in de Ver enigde Staten. Leiders van de roem ruchte organisatie sluisden miljoe nen dollars weg voor persoonlijk ge bruik en om voormalige medewer kers te laten zwijgen of loyaal te la ten zijn, aldus James na achttien maanden onderzoek. Ze spreekt over jarenlange fraude en misbruik. NRA-leider Wayne LaPierre en anderen gebruikten de organisatie als hun eigen spaarvar ken, stelt de aanklager. Ze betaalden met geld uit de kas familiereizen naar de Bahama's, privévliegtuigen en dure maaltij den. In drie jaar werd er 64 miljoen dollar doorheen ge jaagd. De non-profitorganisatie had een overschot, maar kampt nu met een tekort. Bitter gevecht De aanklager is van de Democrati sche Partij, de rivaal van de Republi keinen van president Trump. Waar nemers voorzien een bitter gevecht. De NRA, die Trump fanatiek onder steunt, wordt door conservatieven vereerd als een voorvechter van het Amerikaanse grondwettelijke recht om wapens te bezitten en te dragen. De tegenstanders zien de NRA als symbool van ongebreideld geweld, waardoor elk jaar talloze slachtof fers vallen. Tegelijkertijd kondigde een aan klager in de hoofdstad Washington stappen aan tegen de NRA wegens financieel gerommel. ,,Het is een doorzichtige poging om politieke punten te scoren en de stem van de meerderheid aan te val len'', zei NRA-voorzitter Carolyn Meadows in een reactie. ,,Dit is een machtsgreep van een politieke op portunist. Het is een wanhopige zet die deel uitmaakt van een politieke vendetta. Onze leden zullen zich niet geïntimideerd of gepest voelen door deze zet.'' De kolossale explosie die dinsdagmid dag complete wijken wegvaagde, kostte vooralsnog aan ten minste 157 mensen het leven. Er zouden nog zeker tachtig vermisten onder het puin liggen. 5000 mensen raak ten gewond en 300.000 in woners zijn nu dakloos. Het Libanese kabinet heeft voor twee we ken de noodtoe stand uitgeroepen in de hoofdstad en heeft de beveili ging overgedragen aan het leger. Bewoners van Bei roet verkeerden twee dagen na de klap nog in shock en rouw, maar op straat klonk ook boosheid over ver meende nalatigheid, corruptie en wanbestuur van politieke leiders die tot de catastrofe zouden hebben ge- leid. Dat zoveel hoogst explosief ma teriaal op een steenworp afstand van dichtbevolkte woonwijken en nota bene een druk uitgaansgebied lag op geslagen - en dat herhaalde waarschu wingen dat dit wel eens akelig fout kon gaan, werden genegeerd door de autoriteiten - is volgens veel Beiroe- ters illustratief voor de totale chaos in de stad en het land. Op sociale media circuleren foto's van overleden brand weermannen die kansloos waren, omdat ze niet goed wisten hoe explo sief de situatie was. Libanons leidende Druzenpoliticus Wa- lid Jumblatt riep op tot een internationaal onder zoek naar de ontploffing. ,,We heb ben helemaal geen vertrouwen in deze heersende bende", aldus Jum blatt. Ook verschillende mensenrech- Het ene na het andere bedrijf valt (bijna) om of komt met het bericht dat personeel eruit vliegt door de coronacrisis. Maar er zijn er ook die dankzij dat rotvirus juist vleugels hebben ge kregen. De supermarkten bijvoorbeeld. Zo zag Ahold Delhaize, het moe derbedrijf van Albert Heijn, de winst in het tweede kwartaal ruim verdubbelen ten opzichte van vorig jaar. Wij consumenten hamsterden er tijdens de intelligente lockdown immers op los door onze karren vol te gooien met potten pastasaus waar hele weeshuizen van konden eten, treeën houdbare melk en li ters handzeep, maar ook wijn en fa miliezakken chips om het zo zon der horeca dan maar thuis gezellig te maken. Zo gezellig was het in de super markten dan weer niet, want daar werden caissières en vakkenvullers die klanten vriendelijk verzochten afstand te houden, zomaar uitge scholden. Zelfs Mark Rutte moest opkomen voor deze 'hardwerkende helden van de supermarkt'. Want Het AH-personeel werd tot nu toe afgescheept met een cadeaubon dankzij hen, aldus de premier, kon den wij toch maar mooi bood schappen blijven doen. En heeft Ahold dus die megawinst binnen- geharkt. Als dank werd personeel tot nu toe afgescheept met een cadeaubon van 25 eurootjes, te besteden bij dochterbedrijf Bol.com. De aan deelhouders? Die krijgen binnen kort 220 miljoen extra dividend uitgekeerd. nu weet de topman van Ahold niet hoe hard hij moet roepen dat perso neel met een contract óók een ho gere winstuitkering krijgt dan ge bruikelijk. Dat lijkt mij wel, ja. Zeker een be drijf dat altijd de mond vol heeft van maatschappelijk betrokkenheid - na de laatste rel rond Veronica Inside trok Albert Heijn zich bij voorbeeld terug als adverteerder - draagt anders iets héél an ders uit: zakkenvul lers zijn belangrij ker dan vakken vullers. vrijdag 7 augustus 2020 GO Amerikaanse aanklagers binden de strijd aan met de organisatie die een groot verdediger is van wapenbezit voor Amerikaanse burgers, de politiek invloedrijke National Rifle Association (NRA). Door de steun van de NRA aan president Donald Trump heeft de zaak mogelijk grote politieke implicaties. 'Hulp moet uit 25 euroot es De Franse presi dent Macron (rechts) bezocht het getroffen gebied. foto ap Bob van Huët Rotterdam/Beiroet Dat viel natuurlijk niet zo lekker en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6