steun voor het beleid blijft voorlopig groot 5 Middelbare scholen willen advies over ventilatie in klassen Al die punten van discussie vormen munitie als de Tweede Kamer volgende week debatteert met Rutte en De Jonge over de co rona-aanpak. Geert Wilders (PVV) loste alvast een schot voor de boeg. Hij twitterde over een 'stiekeme' RIVM-rapportage. 'We zijn straal voor de gek gehouden. Van Dissel in de problemen.' Maar ook gematigder oppositie partijen als de PvdA spreken van 'gebrekkige regie' van het kabinet en gemeenten die door eigen be leid een 'onoverzichtelijke lap pendeken aan regels' neerleggen. De oproep van gisteravond was 'te weinig ambitieus', liet PvdA-lei- der Lodewijk Asscher weten. Dat de GGD's enkele weken ge leden het aantal testaanvragen niet aankonden komt er nog eens bij. De nu getroffen maatregelen lijken bovendien vrijblijvend. Reizigers uit 'oranje gebieden' kunnen straks op Schiphol getest geworden en zouden in quaran taine moeten. Maar voor beide maatregelen geldt geen verplich ting. Dat zou juridisch onmoge lijk zijn. De horeca moet namen en nummers gaan noteren van bezoekers, maar ook dat kan niet worden opgelegd. Bovendien wilde de premier niet zeggen dat er vaker boetes moeten worden opgelegd bij overtredingen. ,,Ik ben geen dictator, we zullen het moeten hebben van volwas sen Nederlanders die hun ver stand gebruiken. Het mot echt nog even.'' Of die oproep voldoende is, zal moeten blijken. Het lossere gedrag leidt tot meer positieve testen. In een week tijd verdubbelde het aantal mensen dat positief testte tot 2588. Giste ren kwamen er weer 600 bij. Het is moeilijk om dat getal te verge lijken met de situatie in maart. Het aantal ziekenhuisopnames is daarvoor een betere maatstaf. Dat ligt echt een stuk lager dan des tijds. De afgelopen dagen waren het er gemiddeld vijf tot zeven per dag. Eind maart en begin april waren er dagen bij met meer dan 500 opnamen. Zeventig keer zo veel, dus. Ook relevant: het aantal zieken huis- en intensive care-opnamen ligt nog ver onder de 'signaal- Als meer mensen zich niet aan de regels houden, dan ondermijnt dat die regels waarden' die in het corona dashboard van de rijksoverheid zijn vastgesteld. Voor ziekenhuis opnamen ligt de grens bijvoor beeld op veertig per dag. Wat de geschiedenis echter wel leert, is dat het snel kan gaan. Op maan dag 16 maart waren er 43 zieken huisopnamen, op 23 maart al 242 en op 30 maart 507. In twee we ken tijd vertwaalfvoudigde dat aantal dus. Of dat nu weer zo snel gaat is de vraag. Ira Helsloot, hoogleraar Be sturen van Veiligheid aan de Rad boud Universiteit in Nijmegen, denkt van niet. ,,Bij de eerste golf waren kwetsbare mensen zich minder bewust van de gevaren. Je mag aannemen dat ze zichzelf nu beter beschermen en minder snel in het ziekenhuis belanden. De mensen die nu wél besmet raken, zijn minder kwetsbaar voor de gevolgen van het virus.'' Niet iedereen is daar zo zeker van. De ziekenhuizen in Rotter dam maken zich alweer op voor een nieuwe golf coronapatiënten. Eerder waarschuwde Bart Berden, directeur van het Brabantse Elisa- beth-Tweesteden Ziekenhuis al: ,,We leven momenteel boven onze stand. We doen net of het virus weg is, alsof discipline er niet toe doet.'' Volgens hem zijn de ziekenhuizen niet klaar voor een nieuwe golf. Deskundigen uitten gisteren in deze krant hun zorgen over de her opening van de middelbare scho len. Na de zomervakantie mogen ze voor het eerst weer volledig draaien, zonder dat de leerlingen 1,5 meter afstand hoeven te houden. Het aantal besmettingen onder jongeren loopt momenteel echter rap op. Volgens de deskundigen is een goede ventilatie op de scholen van groot belang om groepsbe- smettingen te voorkomen. De VO-raad vindt de rol van ven tilatie niet duidelijk genoeg. 'Het RIVM adviseert scholen te ventile ren, maar roept niet op tot verbete ring van de ventilatie. Op de achter grond hierbij speelt de discussie over de rol die aerosolen spelen bij de verspreiding van het virus', con stateert de organisatie. Hoewel het volgens het RIVM onduidelijk is of aerosolen - kleine druppeltjes die in de lucht blijven hangen - een rol spelen bij de ver spreiding van het coronavirus, den ken steeds meer deskundigen dat dit wél het geval is. Een continue toevoer van verse lucht zorgt ervoor dat die kleine druppeltjes verdwij nen en het risico op besmetting af neemt. Een advies van het OMT moet scholen opheldering geven. ,,Scho- len hebben belang bij duidelijkheid en daarom willen wij een advies van het OMT hierover. Bij de start van het nieuwe schooljaar moet be kend zijn wanneer dit advies er is'', aldus voorzitter Paul Rosenmöller. Zolang het advies er niet is, roept de VO-raad scholen op om zo veel mogelijk te ventileren waar dat kan. Deskundigen adviseren om de ven tilatiesystemen te laten controle ren, volledig over te schakelen op aanvoer van buitenlucht en zoveel mogelijk de ramen en deuren open te houden. Ook raden ze aan om CO2- of aerosolenmeters in de loka len te hangen. vrijdag 7 augustus 2020 GO circulatie' van lucht door airco's in ruimtes met meerdere mensen moet worden 'vermeden'. -Arjen Boin, hoogleraar De VO-raad, die middelbare schoolbesturen vertegenwoor digt, roept het OMT op met een advies te komen over de ventila tie op scholen. Ze wil meer dui delijkheid over de rol die ventila tie speelt bij de verspreiding van het coronavirus. Ellen van Gaalen Utrecht Paul Rosenmöller, voorzitter van de VO-raad. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5