zomer Let op als je buiten wilt zwemmen Alsjeblieft, een VANDAAG Zin in zwemmen in natuurwater? Vooral doen, want baantjes trekken in een meer, ven of recreatieplas is leuk en gezond. Als je de volgende aandachtspunten in je opneemt, kan je zwemavontuur niet meer stuk. WAT TE DOEN? Blauwalg Kramp Poepbacteriën Rectificatie 1. Een best biertje drinken 2. Chillen met een ezel 3. Een fantasyserie kijken Aandachtspunt 1 Maar check via de gratis zwemwater- app vooraf even waar je bij jou in de buurt onbezorgd kunt gaan zwem men.'' Aandachtspunt 2 Heb je na een duik last van hoofdpijn, huiduitslag, maagkramp, braken? Wel licht heb je de gifstoffen van de blauw alg binnengekregen. Bij warm en zon nig weer kan de blauwalg zich snel ver menigvuldigen waardoor je er ziek van kunt worden. Dit gebeurt vooral in zoet, stilstaand water in vijvers en zwemplassen. Alleen een kenner kan met het blote oog zien of ergens veel blauwalg in het water zit, vertelt Hans Ruiter, adviseur zwemwaterkwaliteit bij Rijkswaterstaat. ,,Een groenblauwe drijflaag kan erop duiden. Maar als het hard waait, wordt deze laag vermengd met water en zie je het niet meer. An dersom kan een groene laag eruitzien als blauwalg terwijl het dat niet is.'' Houd daarom altijd de officiële waar schuwingen in de gaten. Aandachtspunt 3 Bij een hittegolf is de kans kleiner, maar door koud water kun je kramp krijgen. Kramp is een ongecontroleerde en pijn lijke samentrekking van je spieren, vaak in een kuit. Je kunt erdoor verdrinken. Zeker als je zomaar ineens in het water springt, is de kans op kramp groot. Maak je spieren los voor je gaat zwem men en zorg dat je voldoende gedron ken hebt. En wen eerst aan het water. Het is mogelijk dat er E. coli, de poep- bacterie die maag-darmklachten kan geven, in het water zit. De bacteriën komen in het water door bijvoorbeeld poep van vogels, mensen en honden, of door boeren die mest uitrijden. ,,En als het zo hard regent dat de straten blank staan, kan het riool overlopen'', vertelt Michaël Bentvelsen, beleidsad- viseur bij de Unie van Waterschappen. ,,Tot een paar dagen na de bui kunnen zich hierdoor poepbacteriën in zwem plassen en ander oppervlaktewater bevinden.'' De hoosbuien kunnen ook alles dat op straat ligt, zoals honden- en vogelpoep het oppervlaktewater in- spoelen. „Waterschappen zorgen ervoor dat de waterkwaliteit op orde is'', bena drukt Bentvelsen. ,,Het zwemwater in Ontdek je gratis ka do In de rubriek Oogsten eten, die donder dag in deze krant verscheen, is een fout geslopen. In een vetgedrukte quote stond zoutzuur in plaats van zoetzuur. Het recept was wel goed: ontvel de tomaten en doe elke soort in een aparte weckpot en over giet ze met het kokende zoetzuur. WAT Internationale Bierdag WAAROM Vandaag is het de internatio nale dag van het bier, dus sla de tap maar aan! Voor een bijzonder biertje kun je bij Stadsbrouwerij Eindhoven een glas '150 Watt' bestellen. Dit pils won enkele maanden geleden namelijk de Dutch Beer Challenge en mag zich daarom het beste bier van Nederland noemen. WAAR Je bestelt dit bier in Café 100 Watt, Bleekweg 1, Eindhoven. WAT Ezelfluisteringen WAAROM Iedereen heeft momenten waarop de wereld gewoon te druk en chaotisch lijkt. Dan moet je tot rust komen, maar hoe doe je dat? Misschien kun je in Katwijk terecht, waar Ezel fluisteringen de 'mindful ezelwandeling' aanbiedt. Dat betekent heel bewust met een muildier bezig zijn, waardoor de schattige ezels je helemaal doen ontspannen. WAAR Ezelfluisteringen, Wassenaarseweg 71, Katwijk Aan Den Rijn. Reserveer vooraf op ezel- fluisteringen.nl. WAT Tales of Arcadia WAAROM Regisseur Guillermo del Toro is een geboren fantast. Dat levert Oscarwinnende films zoals Pan's Labyrinth en The Shape of Water op, maar ook de fantastische kindertrilogie Tales of Arcadia. In het kleine stadje Arcadia lopen de we relden van mensen, trollen en aliens geregeld in elkaar over. Na de eerste twee series Trollhun- ters en 3Below gaat vandaag het slotstuk Wizards in première. Leuk voor kinderen, en stiekem even grappig voor ouders. WAAR Het eerste seizoen van Wizards: Tales of Arcadia staat vanaf vandaag op Netflix. VRIJDAG 7 AUGUSTUS 2020 PC Veilig plonzen in CARIN RÖST Kinderen spelen in recreatiepark Het Hulsbeek in Oldenzaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 40