II 'Er lag een paard anderhalf uur op mijn handdoek' NIEUWS 3 Geld stroomt binnen voor familie van verdronken man die kinderen redde De in Julianadorp omgekomen Poolse Marcin Kolczynski, die verdronk toen hij drie kinderen in nood uit de zee haalde, had zijn vrouw in Polen aan de lijn toen hij zag dat er iets mis was. Martina Janasz uit Den Haag, een geboren Poolse, was zo aange daan door het nieuws over de omgekomen seizoensarbeider Marcin Kolczynski dat ze contact opnam met zijn familie. ,,Marcins vrouw zat tv te kijken met de kinderen, toen zij hem aan de telefoon had. Het laatste wat hij tegen haar zei was: 'Ik moet ophangen, er is iets aan de hand met kinderen in het water'.'' Een paar uur later werd ze vanuit Nederland gebeld dat haar man was overleden. Via Martina komen ook Mar- cins vrouw Monika en haar moeder aan de telefoon. Toen zij hoorden dat hij was verdronken konden ze het niet geloven, ver tellen ze geëmotioneerd. ,,Marcin kon goed zwemmen.'' Marcin werkt in Polen bij een mijnwerkersbedrijf, maar deed zelf geen werk onder de grond. Om bij te verdienen deed hij wel vaker seizoenswerk in Duitsland en dit jaar in Nederland. ,,Hij was een echt gezinsmens, hij zou zijn leven geven voor zijn kinderen'', vertelt de moeder van Monika, Marcins schoonmoeder. ,,Dat heeft hij nu gedaan voor drie andere kinderen.'' Het drama rond de 37-jarige Marcin Kolczynski speelde zich zondag af in de Noord-Hollandse badplaats Julianadorp. Marcin was alleen op een stuk strand zonder strandwacht of signale- ringsvlaggen toen hij drie kinde ren in het water in de problemen zag komen. Marcin ging het water in, redde de kinderen, maar kwam zelf in een muistroom terecht en verdween uit zicht. Een red dingsactie werd op touw gezet. Marcin spoelde een uur later aan, leefde nog, maar overleed bij aankomst in het ziekenhuis. Niet lang daarna werd zijn vrouw Monika thuis in het Poolse dorp Kazimierz Biskupi gebeld met de verschrikkelijke mededeling. ,,Ze had al een paar keer geprobeerd te achterhalen wat er aan de hand was, toen ze het telefoontje uit Nederland kreeg dat haar man was overle den'', vertelt Martina Janasz. Martina kende de familie niet, maar vond hun gegevens uitein delijk via sociale media. Marcin heeft drie kinderen, van 12, 10 en 2 jaar oud. ,,Het gezin heeft het Hij was een echt gezinsmens, hij zou zijn leven geven voor zijn kinderen niet breed. Hij was hier voor twee maanden om wat bij te ver dienen, zodat ze op vakantie kon den.'' Martina besloot na haar ge sprek met Monika een crowdfun- dingsactie te beginnen. Haar hulp komt als geroepen voor Marcins familie. Geld voor repatriëring van het lichaam en de begrafenis is er niet. ,,Mo- nika heeft geen idee hoe Marcin naar Polen moet komen. Ze krijgt af en toe wel informatie van zijn Nederlandse werkgever, maar die is in het Nederlands. Dat vertaalt ze dan wel, maar dat maakt het niet allemaal begrijpe lijk.'' Via de doneersite gofund- me.com stroomt het geld om te helpen in rap tempo binnen. ,,Ik had eerst als doel 1000 euro, maar omdat het zo goed gaat heb ik het daarna op 20.000 gezet'', vertelt Martina. ,,Ik wil ze naast de begrafenis ook wat extra geld meegeven.'' Inmiddels ligt het bedrag al heel ver boven de 20.000 euro. Martina hoopt ook dat de Poolse ambassade Marcins fami lie kan helpen. ,,Zodat ze mis schien in contact kunnen komen met de familie van die kinderen die Marcin uit zee heeft gehaald. Die weten natuurlijk precies wat er is gebeurd. Hij heeft ze gered, maar dat heeft hem vermoedelijk te veel kracht gekost om zelf nog uit het water te komen.'' Nijmegen Imke van Kampen (25) uit Nijme gen wist niet wat ze meemaakte toen ze op een strand in de Stads- waard van de zon wilde genieten. Voor haar ligmatje goed en wel was uitgerold, was ze omsingeld. ,,Acht grote paarden met een veu len bij onze handdoeken. Ik schrok en rende weg.'' Toen Van Kampen omkeek, bleek één paard haar handdoek te hebben ingepikt. ,,Dat beest bleef anderhalf uur liggen. Vlak naast mijn tas met telefoon, water en zonnebrand.'' In 2018 werden twee paarden na het bijten van badgasten weg gevoerd uit het gebied. Vorig jaar plaatste Staatsbosbeheer een groot hek dat een nieuwe confron tatie moest voorkomen. Nu lopen de paarden er toch weer. ,,Dat moet door de nieuwe afrastering echt niet kunnen'', stelt boswach ter Twan Teunissen. Afgelopen zaterdag was het ook raak. Klaartje (25) dacht even lek ker te relaxen op het eerste strandje nS de Waalkade toen plots vier koniks door het zand banjerden. ,,Ze liepen over hand- zoen op de eerste stranden geen paarden kunnen komen. Tenzij het hek kapot is of iemand een poort open heeft gezet.'' Het probleem blijkt de droogte, constateert Teunissens collega Daan Meeuwissen na inspectie. Hij wijst op de drooggevallen grond onder het tweede bruggetje in het gebied. Nauwelijks water te bekennen. ,,Zo konden de paar den waarschijnlijk alsnog het Waalstrand bereiken.'' Meeuwissen plaatste extra prik keldraad. ,,Maar we moeten in de natuur afstand blijven houden van dieren. Aai ze niet, voer ze niet. Zo voorkom je dat ze opdringerig worden en van ieder mens eten gaan verlangen.'' doeken van strandgangers, op zoek naar eten. Ik zag zelfs een paard een jongen in zijn rug bijten.'' Staatsbosbeheer is verrast door de terugkeer van de paarden op 'verboden' terrein. ,,We hebben zelf geen meldingen gehad'', zegt boswachter Teunissen. ,,De hek ken die we vorig jaar plaatsten zor gen ervoor dat er in het zomersei- vrijdag 7 augustus 2020 Marcin Kolczynski verdronk tijdens het redden van drie kinderen. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. privéfotos er zijn Victor Schildkamp Rotterdam kinderen in nood' - Schoonmoeder van Marcin Konikpaarden zorgen voor overlast op de Nijmeegse Waalstrandjes. Op zoek naar eten omzeilen ze afzettingen en verjagen ze badgasten. Eva de Waal Daan Rieken A Konikpaar- den nemen de Waalstrandjes bij Nijmegen over. foto eva DE WAAL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3