Boekentip zomerhit Het Aanzien van een Jaar - 1962 Blurred Lines was 'een sl 0 <D co O co De meeste mensen werken overdag. Maar het leven gaat in het donker ook door, dankzij nachtwerkers als receptionist Rinie de Bruijne. 6 Eijk eens wie we daar hebben op pagina 214: 'Jo de Roo, het wielerfenomeen uit Zeeland' die in Parijs een grote bokaal krijgt overhandigd. De tekst in Het Aanzien van een Jaar vermeldt het niet, maar het is de Super Prestige Cup Pernod. Op elke boekenmarkt kun je ze voor een zacht prijsje aanschaffen, de Aanziens van. Nog elk jaar verschijnt een nieuw deel van deze 'fo tografische herinneringen aan de grote en kleine feiten, die samen het portret van het af gelopen jaar schilderen'. Die van 1962 was de eerste. Sindsdien hebben heel wat mensen een Aanzien van hun geboortejaar in de boekenkast. Ik mag er graag in bladeren. Elke bladzijde een plaatje met een praatje. Het begint nog luchtig met 'de twist', een dans over gewaaid uit Amerika. Op de volgende blad zijde zien we foto's van de grootste treinramp uit de vaderlandse geschiedenis, 93 doden in Harmelen. Zwarte Amerikanen ei sen gelijke rechten, de eerste Amerikaanse as tronaut maakt rondje om de aarde en Mies Bouwman houdt de eerste grote geldinzame lingsactie op tv: Open het dorp. Eind november overlijdt prinses Wilhelmina. Waarom de sjah van Perzië en zijn vrouw Farah Diba op de omslag staan is niet helemaal duidelijk. Mis schien omdat ze te gast waren bij de zilveren bruiloft van Juliana en Bernhard? De warme zomer van 2013 schonk mu ziekliefhebbers een overvloedige oogst. Geen niemendalletjes, maar serieuze (zomer)hits. Robin Thicke en Pharrel Willi ams domineerden van eind april tot eind juni de hitlijsten met Blurred Lines. Een pakkend enigszins staccato nummer met invloeden uit de soul en rhythm blues. Er was wel enige controverse rond Blurred Lines, zowel rond de tekst als de twee ver schillende vi deo's die werden ge lanceerd. In de ene video was model en actrice Ella Evans topless te zien. Moet kunnen in de zo mer, denk je als liberale Nederlander. Maar YouTube verbande de video. Daarvoor in de plaats kwam een kuise versie. Critici beweer den ook dat het nummer zou aanzetten tot vrouwenhaat. Thicke sprak dat tegen en noemde Blurred Lines 'een slechte grap'. Het foute mopje bleek commercieel goed, want het bleef de hele zomer hardnekkig in je hoofd hangen. et een stap over de drem pel van het Van der Valk hotel in Middelburg en de warmte komt je tege moet. Nee, niet de tem peratuur. Het is de sfeer die de toon zet. Bijna overal in de lobby branden kaarsen, op iedere hoek. Het voelt bijna als Kerstmis, maar dan op een vrij plakkerige zomeravond en zon der versierde boom en cadeautjes. Recht tegenover de ingang, in het midden van die gezellige zee aan kleine lichtjes, zit de 62-jarige Rinie de Bruijne uit Vlissingen achter de receptie. Zijn blik is gericht op het scherm dat voor hem staat, maar zo dra hij opmerkt dat er iemand bin nenstapt, veert hij op. Zijn aansteke lijke, vriendelijke lach trekt de gas ten direct naar de balie toe. ,,Wij moeten te allen tijde gastvrij zijn, dat is onze belangrijkste taak", zegt de nachtreceptionist er later over. Hoewel hij maar een gering deel van zijn dienst - hij werkt van 23.00 uur tot 07.00 uur - veelvuldig met de mensen in contact komt, gaat die be langrijke taak Rinie gemakkelijk af. Als het een examen was, zou hij met vlag en wimpel zijn geslaagd. ,,Kijk, wij zijn de eerste gezichten die de gasten te zien krijgen als ze aanko men. Wij bij de receptie", legt hij uit. ,,Wij zijn het die in principe de eer ste indruk achterlaten." Maar voor Rinie begint het - en dat klinkt misschien gek voor een recep tionist - pas écht druk te worden als de gasten allemaal naar bed zijn. Er ligt een behoorlijk takenpakket op hem te wachten, waar hij zeker zoet mee zal zijn tot de eerste vroege vo gels in het hotel hun kamers weer verlaten. Administratie, schoonma ken, ontbijtpakketten in orde ma ken. Maar eerst gaat de waterval bij de vijver in de lobby uit. ,,En ik moet even alle kaarsen doven." Best wel zen In één klap verandert de centrale ruimte van gedaante. De vlammetjes dragen hun werk over aan het kunst licht. Het geroezemoes vanuit de bar is verdwenen. Het kletterende water van de waterval heeft plaats gemaakt voor het geluid van de kabbelende vijver. En de playlist die voor de ach tergrondmuziek zorgt, heeft pauze. ,,Best wel zen zo, he?", vraagt Rinie. ,,Ik vind het heerlijk als ik hier zo in mijn eentje sta." Geheimen heeft het hotel niet meer voor hem. Dat blijkt wel tij dens een grote ronde langs alle ruimtes en door de gangen, waarbij hij kijkt of alle deuren goed zijn af gesloten en alles in orde is. ,,Dat komt ook deels doordat ik overal al kon kijken voordat het hotel open was", legt Rinie uit. Want toen de Middelburgse vestiging van Van der Valk geboren werd, was hij één van de eerste die op kraamvisite kwam. ,,Het hotel bestaat nu tien jaar en ik heb zelf onlangs mijn tienjarig jubi leum gevierd. Er zijn nog enkele mensen die hier vanaf het begin wer ken en ik ben er daar één van." Voordat hij in 2010 één van de vaste nachtportiers werd bij het Middel burgse hotel, legde Rinie een hele rit af. Die begon in de verpleging. ,,Maar dat was niet helemaal wat ik er van verwacht had en toen heb ik de stap naar de horeca gemaakt." Waar hij eerst voornamelijk vóór de bar stond, ging hij toen Schter de toog aan de slag. Later bracht hij koffie en thee rond in de trein, bij de Wagon-Lits. Hij maakte ook nog schoon in een café, verzorgde het ontbijt in een ho tel én werd op zijn vorige werkplek - hotel De Distel in Zoutelande - ook nachtportier. In zijn huidige functie komen veel van zijn oude werkzaamheden sa men tijdens de nachtelijke uren. Wij zijn de eerste gezichten die de gasten te zien krijgen als ze aankomen Schoonmaken is bijvoorbeeld één van zijn vaste taken. De eetzaal en het tapijt bij de ingang stofzuigen. De boel dweilen met de veeg- en zuig- machine. ,,Dat is een heel rustgevend werkje", vindt Rinie. ,,Soms, als ik de bonnen van de kassa's heb nagekeken en er klopt iets niet, doe ik een rondje met de machine. Dan kan ik er goed over nadenken. Vrijwel altijd kom ik dan wel tot de oplossing." Zingen En als er geen problemen uitgedok terd hoeven te worden, is er altijd nog wel een lied om te zingen. Nee, kijk er niet van op als je tijdens het werken met Rinie plots wordt ge trakteerd op een spontaan mini-con cert. ,,Er zit altijd wel een lied in mijn hoofd", zegt de Vlissinger lachend. Hij vervolgt zijn verhaal met een mooie anekdote: ,,Na een ongeluk tij dens een skivakantie moest ik ooit geopereerd worden. Op de uitslaap- kamer werd ik vervolgens zingend wakker. Hadden ze nog nóóit meege maakt. Maar ik heb nu eenmaal echt Sltijd een lied in mijn hoofd." Wat zou het ook? Vijf nachten per week heeft Rinie het rijk voor zich al leen bij Van der Valk Middelburg. Van zondag tot en met donderdag. Als hij wil zingen, doet-ie dat. Nie mand die het hoort. Helaas, want met zijn stemgeluid is zeker niks mis. Maar het zijn de wetten van de vrijdag 7 augustus 2020 Vakantie: tijd voor boeken en zomerse mu ziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en zomerhits. Deze hele week geeft verslaggever Theo Giele elke dag een inkijkje in zijn boekenkast. Ver slaggever Frank Balkenende kiest een zo merhit uit. GO 1 ■u Als de kaarsen uit Daniel Vervelde Middelburg -Rinie de Bruijne Rinie de Bruijne be mant de receptie van het Van der Valk-hotel in Middelburg. De kaarsen worden gedoofd. Even een kopje koffie. Schoonmaken is een van de vele taken. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34