Oefenen met redding uit muien en zopers wMjf aan d* OoshrscMd* Rust, ruimte en frisse zeelucht ZEELAND 3 Doe altijd aangifte ^a[9^vErkocht! Met de verdrinkingen van de afge lopen week in de gedachten zal een enkele strandganger in Zoute lande gisterochtend misschien even bezorgd naar de branding hebben gekeken. Daar oefende hoofdstrandwacht Gerdien Rob- bertsen van strandpost Noord- duine in Domburg met vier lifegu ards het zoeken naar afgedreven zwemmers. Daarvoor liepen ze gearmd door het water, waarbij ze schaatsbewe- gingen maakten. ,,Je haakt in en je stapt tegelijk naar rechts en dan naar links", legt Robbertsen uit. ,,Zo weet j e dat j e niet iemand kunt missen die op de bodem ligt." Een enkele lach op het gezicht van de lifeguards bewees dat het niet om een echt ongeval ging. Wie nog twijfelde, werd uit de droom ge holpen toen met het 'slachtoffer' werd geoefend: een pop zonder ar men en benen. Alle onderdelen van de training - het zoeken in de stroming, het naar de kant halen van een dren keling en het reanimeren - horen standaard tot de opleiding van de lifeguards, maar Robbertsen past de herhalingsoefeningen graag aan de actualiteit aan. Dus stond de opfriscursus in het teken van de recente ongevallen, waarbij zwemmers door een mui werden meegesleurd. Maar dan wel op zijn Zeeuws. ,,In Zeeland, en zeker rond Walcheren, zie je minder muistromen", vertelt de strand- wacht. ,,Wat wel vaak voorkomt, is een sterke stroming evenwijdig aan de kust. Als je daardoor wordt meegenomen, loop je de kans dat je in een paalhoofd blijft hangen." Bij zo'n zoper moet je je dus niet, zoals bij een mui, laten meevoeren tot je in rustiger water komt. Rob- bertsen adviseert badgasten zich te oriënteren op een vast punt op de wal, zodat ze snel zien dat ze hard afdrijven. ,,Vaak is het dan nog goed te doen om weer bij de kant te komen." De beller toonde zich zeer be hulpzaam. Henk kreeg het advies een programma op zijn laptop te installeren zodat de medewerker kon meekijken. Vervolgens moest hij inloggen op zijn bankrekening om het geld, enkele duizenden euro's, over te maken. Met enige tegenzin logde hij op verzoek van de beller ook nog in op een bankrekening die hij voor een familielid beheert. Die werd even later geplunderd. Zijn eigen betaalrekening was inmiddels ook leeg, waardoor hij zelfs geen boodschappen meer kon doen. „Financieel is het nu voor mij heel lastig." Geen malle pietje Achteraf gezien kan hij niet be grijpen dat hij meewerkte aan zijn eigen beroving. ,,Het is ook bijna niet voor te stellen. Ik ben echt geen malle pietje, maar het is zó geraffineerd hoe ze te werk gaan en je inpalmen. Ik vind het bijna bewonderenswaardig hoe dat spel wordt gespeeld. Het net sluit zich heel langzaam om je heen, terwijl je zelf de fout maakt om dat net in te zwemmen. Op het moment dat je nattigheid voelt, ben je te laat. Het is gewoon bizar. Niet te filmen." Vanzelfsprekend heeft hij in middels contact gehad met de banken. Die kunnen vooralsnog weinig voor hem betekenen. ,,Het punt is dat ik zelf heb ingelogd. Dus als er nog iets van het geld te rugkomt, is het meegenomen. Anders heb ik gewoon vette pech." 'Ik neem niet meer op' Henk vermoedt dat niet alleen ou deren het slachtoffer zijn van dit soort praktijken. ,,Ik denk dat er ook wel jongere mensen bij moe ten zitten. Maar ik vraag me af of er wel altijd aangifte wordt ge daan, want de schaamte is enorm." Zelf heeft hij baat gehad bij Slachtofferhulp. ,,Ik kan er inmid dels redelijk over praten, maar het heeft wel een weekje geduurd voordat dat mogelijk was zonder dat ik weer uit frustratie en woede opsteeg. Ik word nog steeds dage lijks gebeld door dat nummer, maar ik neem niet meer op, want ik kan me wel voorstellen wat er dan gaat gebeuren." Hij hoopt vooral dat andere mensen er niet in trappen. ,,Veel mensen verklaren me voor gek en zeggen: hoe kon je dit nu doen? Het komt toch neer op de basale regel dat je je inloggegevens niet moet afgeven en dat je moet we ten met wie je in zee gaat. Maar ondanks dat je op allerlei manier gewaarschuwd bent en wordt, stink je er dus toch in." Tel. 0031653 402 705 nhendriks@telenetbewwwwat^ vrijdag 7 augustus 2020 Ernst Jan Rozendaal Zoutelande Het opsporen van daders van internetoplichting is voor de politie een com plexe zaak, zeker als de or ganisaties en rekeningen zich in het buitenland (lijken) te bevinden. Toch roept de politie op altijd aangifte te doen en ook direct de bank in te seinen als er sprake is van oplichting. Verder is het advies om ervaringen met vrienden en kennissen te delen, om te voorkomen dat meer mensen het slachtof fer worden. Cybercriminelen gaan door gaans professioneel te werk en beschikken vaak over pri- végegevens van potentiële slachtoffers. De politie advi seert daarom persoonlijke pagina's en gegevens op in ternet goed af te schermen en wachtwoorden regelma tig te veranderen. De naam Henk is op zijn ver zoek gefingeerd. M Gerdien Robbertsen (l) oefent het red den van een drenkeling met lifeguards in Zoutelande. FOTO LEX DE MEESTER POLITIE IV M CORONA BEZICH1 KlINlltN ALLEEN ur nrjrnnm Wij zijn er op vrijdag, zaterdag, zondag en maandag J Ruisweg'12,4424 MN in Wemeldinge.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31