Bruine knaagdieren rennen zelfs overdag over het Bolwerk in Middelburg De receptie is 's nachts open Rinie de Bruijne werkt in het Van der Valkhotel Benc Batelaan wijst naar de tuin van de buurman. ,,Kijk daar zit er weer één. Net achter die struik. Zie je hem? Die kleintjes zijn met hun waterige oogjes best wel schattig hoor. Als je ze ziet eten zijn het ei genlijk net eekhoorntjes, maar dan met een lange staart.'' De 31-jarige Middelburger woont al een jaar of zeven naast de molen. Op een idyl lische plek, verscholen achter veel groen met een ongeveer vijftien meter diepe voortuin. ,,Als ik 's avonds richting huis het fietspad oprijd, zie je ze overal wegschieten bij de struiken'', zegt Batelaan. „Vo rige week zat ik hier aan de tuintafel een boek te lezen en zag ik zeven ratten tegelijk op de oprit zitten. In de tuin van de buurman zitten ze ook heel vaak. Ze eten het fruit op dat op de grond is gevallen. En ze lijken wel tam. Ik heb meegemaakt dat er één op ongeveer anderhalve meter afstand bij me in de buurt kwam. Dat vond ik wel héél dicht bij. Toen ik in mijn handen klapte, sprong die rat op en stootte z'n kop tegen de tuinstoel. Daarna vluchtte hij weg.'' Een moeder die langs het huis van Batelaan rijdt op een bakfiets met daarin twee kinderen is duide lijk op de hoogte van de situatie. ,,En nü opletten of we ratten zien hè'', roept ze tegen de kleintjes. Op dezelfde plek gillen twee fietsende tienermeisj es het vlak daarna uit als plotseling een rat oversteekt en na een paar seconden weer terug de weg over schiet. Batelaan is de reac ties inmiddels wel gewend. ,,Op het hele Bolwerk in Middel burg stikt het van de ratten. Als het Dat je ze daar nu overdag op straat ziet lopen is niet normaal niet druk is, lopen ze zo het par keerterrein van de Albert Heijn over. Als je me vraagt of er wat aan gedaan moeten worden, weet ik het eerlijk gezegd niet zo goed. Ik heb er een dubbel gevoel bij. Als ik mag kiezen zie ik ook liever konijnen dan ratten, maar persoonlijk heb ik geen last van die beesten. Zolang ze mijn huis niet binnendringen kan ik ermee leven. Ons woonplezier lijdt er niet onder, maar er zijn na tuurlijk genoeg mensen die ratten vies en griezelig vinden. Kijk maar naar hoe er soms gereageerd wordt op het fietspad.'' Altijd een oorzaak Ongediertebestrijder Rudy Mari nisse uit Vlissingen is niet verbaasd over het groeiende aantal ratten. ,,Drie jaar geleden is de wet aange past en mogen we buiten geen gif meer gebruiken om ongedierte te bestrijden. Je ziet daardoor overal meer ratten. Als ze ergens zijn, heeft dat altijd een oorzaak. Bij voorbeeld omdat er steeds etensres ten liggen. Normaal gesproken zijn ratten 's nachts actief. Dat je ze daar nu overdag op straat ziet lopen is niet normaal." De gemeente heeft de bestrijding op het Bolwerk uit besteed. ,,Dat bedrijf weet wat er speelt en heeft opgeschaald", zegt Jeroen Sakko van de gemeente. Op veel plekken staan zwarte klem men en een paar 'rattenhotels', waarin de knaagdieren worden be dwelmd met alcohol. Ecologisch bestrijden heet dat dan. Benc Bate laan vindt het een wrede manier. ,,Als zo'n rat door de klep van zo'n box valt, hoor je hem soms nog te gen de wand klauteren omdat-ie eruit wil komen. Ik weet niet of dat zo fijn is om aan je einde te komen.'' Sinds kort hebben Batelaan en z'n vriendin Nadia een kitten in huis: Neo, een oranje kater. ,,Die is nu nog te klein om achter de ratten te gaan'', zegt Batelaan lachend. ,,Maar als we hem goed trainen kunnen we Neo er straks misschien op uit sturen om ze weg te houden.'' It I vrijdag 7 augustus 2020 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND6 Bewoner Benc Ba telaan bij tunnels naar een rattennest. Wie over het Vlissings Bolwerk in Middelburg fietst, komt ze in de buurt van molen De Hoop geheid tegen: bruine ratten. Eéntje, soms twee of meerdere tegelijk. Meestal kleine, maar ook grote schieten zo het fietspad over. En het lijkt erop dat de groep steeds groter wordt. ,,Dit is niet nor maal.'' Eldridge Pentury Middelburg - Ongediertebestrijder Rudy Marinisse Kijk op de site bij /video Het wemelt van de ratten op het Bolwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29