20 Jakobsen dag langer in coma Een vreselijke valpartij was het, met vreselijke gevolgen die nog vreselijker hadden kunnen zijn. Maar de crash van Fabio Jakobsen staat niet op zichzelf. Het is mede een gevolg van een chronisch gebrek aan aandacht voor veiligheid in het wielrennen. ACHTERGROND Dezelfde wedstrijd, dezelfde da tum. Woensdag was het precies een jaar geleden dat de Belg Bjorg Lambrecht overleed in de Ronde van Polen. Het leek misschien een freak accident. Lambrecht verloor de controle over zijn fiets en viel met zijn borstkas tegen een beton nen buis langs de kant van de weg. Tweeëntwintig jaar werd hij. Maar hij was wel de zoveelste in korte tijd. Fatale crashes in koers, ongelukken tijdens trainingen, plotseling hartfalen: om de paar maanden is het raak. Een snelle telling op internet leert dat er in het professionele wielrennen in de afgelopen zes jaar minimaal twintig doden vielen. Als het ge beurt, dan spreekt de wielerwe- reld z'n afschuw en steun aan de nabestaanden uit. Soms wordt er gewezen naar mogelijke verant woordelijken of komen er oproe pen om veiligheid serieuzer te ne men. Maar de cynische werkelijk heid is dat er in de praktijk nauwe lijks iets mee wordt gedaan. Na de gedwongen coronapauze is het wielerseizoen nu een paar weken bezig. In die korte periode zijn al twee renners overleden. Het hart van de 20-jarige Niels De Vriendt begaf het tijdens een Vlaamse kermiskoers en vorige week overleed de 17-jarige Jan Riedman van de opleidingsploeg van Bora in Duitsland, toen hij werd aangereden tijdens een trai- ningsrit. Eergisteren had het in de Ronde van Polen ook nóg erger kunnen aflopen. De val van Fabio Jakobsen is er eentje die voor altijd op je netvlies gebrand blijft als je hem eenmaal hebt gezien. Dichtsmeet Natuurlijk, Jakobsens val was te wijten aan de ontoelaatbare en on acceptabele manier waarop Dylan Groenewegen de deur dichtsmeet in de laatste hectometer van de sprint. Het is volkomen logisch en terecht dat hij uit de Ronde van Polen is gegooid en waarschijnlijk een schorsing aan zijn broek krijgt. Gezien de ernst van Jakobsens verwondingen en de roep om een harde straf zal de UCI er niet voor terugdeinzen om Groenewegen lang buitenspel te zetten. Een strafrechtelijke vervolging, STABIEL Golf Voetbal NBA 'Het pakte niet uit hoe ik wilde. Ik hou van voetbal, maar je moet door' Fraser langer bij Sparta Sparta heeft het contract van hoofdtrainer Henk Fraser (foto) opengebroken en met een seizoen verlengd. De 54-jarige Fraser heeft nu een verbintenis tot medio 2022. ,,Ik heb het enorm naar mijn zin op Het Kas teel'', aldus de trainer. Fraser kwam in 2018 naar Sparta. Daarvoor was hij hoofdtrainer bij ADO Den Haag en Vitesse. Op het mo ment dat het coronavirus het afgelopen sei zoen onderbrak, stond Sparta op de elfde plaats in de eredivisie. Invitatie voor PSV-vrouwen De voetbalsters van PSV zijn door groot macht Olympique Lyon uitgenodigd voor Trophée Féminin Veolia, een vriendschap pelijk toernooi in Lyon. Van 12 tot en met 15 augustus speelt PSV oefenwedstrijden tegen Olympique Lyon (13 augustus) en Montpel- lier HSC (15 augustus). Lyon won de afgelo pen vier edities van de Champions League. Voor de speelsters van PSV wordt het een weerzien met Shanice van de Sanden, Anouk Dekker en Ashleigh Weerden, die al len in Frankrijk actief zijn. Quote van de dag Maximumbreak Higgins John Higgins (foto) heeft zijn begeerde maximumbreak op het WK snooker binnen. In het twaalfde frame van zijn achtste finale tegen de Noor Kurt Maflin potte de viervou dig wereldkampioen (1998, 2007, 2009, 2011) een 147 weg - oftewel alle ballen in één beurt van het laken. De Schot is de zevende speler, en met zijn 45 jaar de oudste, die een maximum laat noteren op een WK. Feyenoord: geen Oostenrijk Vanwege het coronavirus heeft Feyenoord definitief een streep gezet door een trai ningskamp in Oostenrijk, waar de ploeg van Dick Advocaat verschillende oefenwedstrij den kon spelen. De Rotterdamse club zoekt een alternatieve locatie op relatief korte af stand van de Kuip. vrijdag 7 augustus 2020 GO Horrorcrash is Thijs Zonneveld Rotterdam KATOWICE Fabio Jakobsen is gisteren nog in een kunst matige coma gehouden door zijn Poolse artsen. Hij zou ei genlijk gisteren al wakker wor den gemaakt, maar dat wordt nu op zijn vroegst vandaag. Jakobsen onderging in de nacht van woensdag op don derdag een vijf uur durende operatie aan zijn gezicht. Hij is buiten levensgevaar, ligt op de intensive care en zijn toestand is stabiel. Volgens teambaas Patrick Lefevere van Deceu- ninck - QuickStep zijn wel alle beenderen in Jakobsens ge zicht gebroken. Dylan Groenewegen re ageerde via Twitter op de crash: ,,Ik vind het verschrik kelijk wat er gebeurd is. Ik kan de woorden niet vinden om te beschrijven hoe erg ik het vind voor Fabio en anderen die zijn gevallen of geraakt.'' 12 Gary Wood land, de rege rend US Open kampioen, voelt zich weer topfit. Hij stopte tijdens de coronacrisis met het eten van fastfood en suiker en zag er 12 kilo afvlie gen. ,,Ik voel me stukken beter na een toernooi.'' M AS Roma is gekocht door de Ameri kaanse miljar dair Dan Fried- kin. De deal heeft een to tale waarde van bijna 600 miljoen. Bij Roma speelt Justin Kluivert (25, foto). 149 De basketbal lers van Boston Celtics hebben met ruime cij fers gewonnen van Brooklyn Nets: 149-115. Het was de zege met de meeste punten voor Celtics dit seizoen. —Atleet Usain Bolt (33) over zijn mislukte voetbalcarrière VOETBAL VOETBAL SNOOKER VOETBAL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20