NIEUWS 13 serieus. ,,Ik kan beter ter plekke zijn dan in Nederland, dacht ik. Al snel gingen we in de crisisstand, moesten we Nederlanders laten terugkeren via repatriëringsvluchten.'' Van de ne gentig ambassademedewerkers kon den er nog maar tien op de post wer ken, de rest moest zich redden op het thuiskantoor. ,,Een groot deel van de provincie Hubei viel stil, het openbaar vervoer reed niet, wijken werden afgesloten in Wuhan, er waren wegblokkades. Toen hebben we een Nederlandse collega ingezet die het beste de Chi nese taal beheerst om de Nederlan ders langs die roadblocks te loodsen. Ze kwamen er anders echt niet door, we moesten per blokkade uitleggen dat het om Nederlanders ging die het vliegtuig naar huis moesten hebben. Dat is uiteindelijk met iedereen ge lukt, geen van hen is ziek geworden. Maar we stonden echt in crisisstand. De agenda was leeggeveegd, het ging alleen nog maar om repatriëren, overleg met Den Haag, en later om het helpen medische spullen naar Nederland te krijgen.'' ,,Dat soort politieke beeldvorming lijkt me niet veel toevoegen in een crisis. Dan moet je praktisch zijn. Het is een kwestie van solidariteit, denk ik. De maanden daarvoor hadden wij de Chinezen nog geholpen, daarna hielpen ze ons. Het ging om mond- kappen, andere beschermende kle ding, maar ook beademingsmachi nes. Een van de lessen van deze crisis is dat je voor zulke spullen misschien niet te afhankelijk wil zijn van andere landen.'' Geerts is uiterst discreet, zeggen oud-collega's, zeer professioneel, for meel, een tikje voorzichtig ook. De enige uitspatting die je in de schaarse Je kunt niet met je rug naar China staan, dat moet je ook niet willen trouwens artikelen over de topambtenaar vindt, zijn de spontane gitaaroptre dens in cafés in het Canadese Ottawa, waar hij ambassadeur was. Daar ver raste hij het publiek soms met een gi taarsolo van Carlos Santana. ,,Maar Wim zegt echt geen wilde dingen, hoor'', zegt een diplomaat die Geerts leerde kennen toen hij adviseur was van premier Wim Kok in de jaren 90. Daarna werkte de Brabander op am bassades in Washington en Ottawa en was jaren de belangrijkste ambte naar bij het ministerie van Defensie. ,,Er is zeker veel veranderd in tien jaar tijd. Dat beseffen het kabinet en de EU ook. We moeten samenwerken met China waar het kan, en onze be langen beschermen als het moet. China is een partner waarmee we soms samenwerken, dan is het weer een concurrent, soms ook een rivaal.'' ,,Ja, en toch hebben wij als Nederland onze eigen positie, lopen niet achter de één of de ander aan.'' ,,We zijn niet Calimero, en zeker niet als het op ASML aankomt. Dat bedrijf beschikt over zulke unieke technolo gie, dan ben je het tegenovergestelde van Calimero.'' ,,Die procedure loopt nog steeds, dat is gewoon heel technisch. Er zijn EU- richtlijnen, we hebben onze eigen re gels: dat zal nog wel even duren, denk ik.'' ,,China is, hoe je het wendt of keert, de tweede economie ter wereld. Je kunt er niet met je rug naartoe staan, dat moet je ook niet willen trouwens. Er liggen hier enorme kansen die we kunnen en moeten benutten. Maar het klopt: in de balans tussen samen werking en bescherming zullen we wat meer accent moeten leggen op de bescherming, dat denk ik wel.'' vrijdag 7 augustus 2020 GO er fouten zijn gemaakt' 4 Niet alleen in Wuhan (foto links en foto boven) is het gebruikelijk om met mondkapjes te lopen, ook in winkelstraten in Peking is het heel normaal. FOTO'S GETTY IMAGES, REUTERS Desinfecteren en testen gebeurt op grote schaal in China. FOTO'S GETTY IMAGES EN Hoe ging dat terughalen van Ne derlanders? Die Chinese hulp wordt ook met ar gusogen bekeken. Was het op recht, of marketing: kijk ons de we reld redden. Is het toeval dat u als ex-defensie ambtenaar naar China ging vorig jaar? Behalve koopman en domi nee is daar nu ook een generaal nodig: de dreiging - spionage, hacks - neemt toe. De druk om geen zaken te doen met China neemt toe. Zie Huawei, dat nu uit 5G geweerd wordt door de Britten. Of ASML, dat een geavanceerde chipmachine wil ex porteren naar China, tot onvrede van de VS. Die kwestie sleept al maanden. Dat klinkt stoer, maar ook een beetje als Calimero die ineens zegt: ik maak het zelf wel uit. Als de VS de druk opvoert om niet te exporteren en China dreigt aan de andere kant met represailles, dan zit je toch klem? Maar de verlenging van die export vergunning ligt er nog altijd niet. Hoe kan dat dan? Moet de Nederlandse opstelling niet veel kritischer zijn? De VS zet Chinese spionnen uit, sluit consu laten. >1*. w ,r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13