Hoera, bluswater! 8 NIEUWS De komende dagen wordt het tropisch warm. Veel mensen verlangen nu al naar het door airconditioning gekoelde kantoor. Hoe komt thuiswerkend Nederland het beste door de hitte? ZOMERHITTE VERKOELING Nederland zindert in de hitte en wat is dan lekkerder dan spetterend afkoelen. In Tiel en Arnhem klateren de fonteinen, in Made zorgen waterbakken in het zwembad voor een heerlijke stortdouche. En druk dat het is op het strand in Scheveningen. foto's robin utrecht, rolf hensel, peter braakman, Raphael drent Lokaal kan de tempera tuur vanaf vandaag op lopen tot maar liefst 35 graden. En dat kan voor de thuiswerker binnen knap lastig zijn. In een warme om geving is het lastiger om je warm te kwijt te raken, vertelt Maria Hopman, hoogleraar Fysiologie aan het Radboudumc. ,,Bij een li chaamstemperatuur van 37 graden werken de enzymen in je lichaam het beste. Als de temperatuur op loopt, kun je warmte onvoldoende kwijt en gaan sommige processen minder goed. Dat brengt ver moeidheid en concentratieverlies met zich mee.'' De temperatuur in een kantoor ruimte is meestal rond de 20 a 21 graden, weet Hopman. En met een beetje pech - een plat dak of zon in de kamer - kan de thermometer in een thuiskantoor zo 27 of 28 gra den aangeven. Misschien zelfs nog wel meer. ,,Bij 30 of 35 graden wordt het wel echt heel heet om een acht uur durende werkdag vol te houden'', denkt Hopman. Maar vaste richtlijnen voor thuiswer kers? Die bestaan niet. ,,Het ver schilt per persoon en het is afhan- kelijk van het werk dat je doet. Meestal is dit op kantoor gewoon opgelost en zijn mensen blij dat ze naar kantoor kunnen.'' Regels Volgens de arboregeling van het ministerie van Werkgelegenheid en Sociale Zaken is er bij 26 graden sprake van een extra lichamelijke belasting en behoort men na te denken over maatregelen. Voor licht fysiek kantoorwerk geldt een maximum van 28 graden. Maar deze regels zijn slechts een indica tie, zegt Wendel Post, arbeids- hygiënist bij Arbo Unie. ,,Op basis van de Arbowet kun je als werkne mer hieraan geen concrete richtlij nen ontlenen.'' Ook voor kantoren is dat zo. ,,Alleen dakdekkers mo gen het werk bij een temperatuur van meer dan 40 graden neerleg gen.'' Volgens Post zitten we dit jaar in een rare situatie. ,,Veel mensen werken noodgedwongen thuis. De vraag is dan ook wat reëel is. Wat kun je van je werkgever verwach ten en wat kun je zelf doen? Als je donderdag 6 augustus 2020 Warm aanbevolen: hittetips Marloe van der Schrier Communi catieadviseur Janne Tuijn- man (56) heeft onder haar bu reau een ver koelend voe tenbadje klaar staan. ,,Ik ben blij dat ik kan thuiswerken en de ramen open kan zet ten, maar het is hier geen koel kantoor.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8