I I 7 INTERVIEW FEMKE MEREL VAN KOOTEN Na haar vertrek bij de Partij voor de Dieren wilde Femke Merel van Kooten een frisse start met de Partij voor de Toekomst. Maar al na drie maanden voelt ze zich gedwongen op te stappen. e hoopte op een enigs zins rustig zomerreces. Femke Merel van Kooten verliet precies een jaar geleden de Partij voor de Dieren, werd in februari lid van 50Plus en richtte begin mei samen met Henk Krol de Partij voor de Toekomst op. Ondertussen lood ste ze een motie door de Tweede Kamer waardoor zorgmedewerkers een bonus van 1000 euro krijgen, als waardering voor hun inzet tijdens de coronacrisis. ,,Toch moet ik nu een pijnlijke, maar noodzakelijke keuze maken'', vertelt Van Kooten (36). Voor het eerst doet ze haar verhaal. Ze heeft Krol pas vanochtend vroeg geïnfor meerd over haar besluit. De laatste weken voelden als een achtbaan, waarin ze heen en weer werd geslin gerd tussen boosheid over de samen werking van Krol met Henk Otten (ex-Forum voor Democratie) en de hoop dat zij, Krol en Otten er mis schien nog uit konden komen. Maar die hoop is deze week definitief ver vlogen. Ze gaat verder als zelfstandig Kamerlid, ook als dat betekent dat ze na de volgende verkiezingen niet te rugkeert in het parlement. Begin februari werd Van Kooten nog door Krol overgehaald om zich aan te sluiten bij 50Plus. Drie maan den later vertrok Krol met slaande deuren bij de ouderenpartij. Hij kon digde aan samen met Van Kooten de Partij voor de Toekomst te beginnen. ,,Via de site mogen leden meepraten over de standpunten, over moties en over Kamervragen'', zei Van Kooten toen enthousiast over een online- ledenplatform dat de partij wilde lanceren. Een maand later, op 7 juni, schrikt Van Kooten als ze Krol in het tv-pro- gramma Business Class van Harry Mens hoort zeggen dat er mogelijk een 'verloving' komt met Groep Ot ten (GO) in de Eerste Kamer. ,,Ik wist van niets. Maar toen ik Krol daarna gv sprak, drukte hij me op het hart: 'Ik ga onze ziel niet verkopen. Het wordt een alliantie, geen fusie'.'' Waarom wil Krol zo graag met Otten samenwerken? ,,Het gaat om geld'', zegt Van Kooten. ,,Een cam pagne kost tonnen. Dat geld heeft Krol niet. De vermogende kennissen van Harry Mens en Otten willen graag een machtsblok steunen, mét een vertegenwoordiging in de Tweede Kamer.'' Moedertje In het Leonardo Royal Hotel in Den Haag maakt Van Kooten op 15 juni kennis met de GO-senatoren Otten en Jeroen de Vries, in het bijzijn van Krol. Om tien uur 's avonds kapt Krol het gesprek af, zegt Van Kooten. ,,'Nou, moedertje, moet jij niet terug naar je zoon?', zei hij.'' Ze is niet blij met die uitspraak en laat dat ook we ten. Otten zou daarop tegen Krol hebben gezegd: ,,Dat soort dingen kun je niet zeggen, dan voelt een vrouw zich niet sexy.'' Van Kooten is verbaasd over de toon van de man nen en vraagt zich af of ze wel serieus wordt genomen. Op vrijdag 26 juni zit ze ruim een uur te wachten op een terras in Sche- veningen. Met een fotograaf is afge sproken dat daar een 'stiekeme' foto van het viertal wordt geschoten voor De Telegraafvan de maandag erop. Dan moet wereldkundig worden dat de Partij voor de Toekomst en GO gaan samenwerken. Als de mannen eindelijk arriveren, rent Krol naar Van Kooten toe: ,,Nee, alsjeblieft meid, ga weer zitten! We hebben HenkOtten zei: 'Wij zijn het motorblok van de partij en jij bent een blok aan ons been' 200.000 euro extra. De gulle gever komt je zo begroeten.'' Volgens Van Kooten gaat het om vastgoedman Pieter Bogaardt, die dezelfde dag is benoemd tot penningmeester van de partij. Kort voor publicatie in De Telegraaf krijgt Van Kooten het persbericht onder ogen over de samenwerking met GO. Haar mond valt open van verbazing als er over een fusie wordt gesproken. ,,Krol heeft hierover tegen mij gelogen. Hij had mij toegezegd dat er geen fusie zou komen.'' Op donderdag 2 juli, de laatste dag voor het zomerreces, wordt in de Tweede Kamer gestemd over een waslijst aan moties. Otten meldt zich op de fractie van Krol en Van Kooten. Hij gaat zitten en vult de stemmings lijsten in, zegt Van Kooten. ,,Hij be paalde wat we zouden stemmen. Dat leidde tot discussie.'' Niet veel later zou Otten tegen haar zeggen: ,,Wij zijn het motorblok van de partij en jij bent een blok aan ons been.'' Het bestuur van de gefuseerde par tij komt op 10 juli bij elkaar voor een vergadering. Ook nu zegt Van Kooten hiervan niet op de hoogte te zijn. In de notulen, die zij een paar weken la ter alsnog toegestuurd krijgt, leest ze dat besloten is dat Krol en Otten als enigen aan het partijprogramma gaan schrijven. ,,Terwijl Krol mij steeds had beloofd dat wij met zijn tweeën het partijprogramma zouden opstel len.'' Ook het door Van Kooten ge wenste onlineledenplatform blijkt te zijn geschrapt. Lijstduwer Derksen Niet veel later, op 18 juli, zegt Otten op NPO Radio 1 dat hij wel ziet zitten dat Johan Derksen lijstduwer wordt voor de Partij voor de Toekomst. ,,Toen ik dat hoorde, zei ik meteen: 'Over mijn lijk.' De manier waarop Derksen de lhbti-gemeenschap on deruithaalt, is weerzinwekkend'', zegt Van Kooten. Als ze op 23 juli de notulen van 10 juli onder ogen krijgt, is ze witheet. 'Ik ga liever met opgeheven hoofd de Kamer uit dan dat ik al onze stand punten inlever en nog een termijn gemuilkorfd in de Kamer zit', appt ze naar Krol. 'Henk, dit ben jij niet. Daar geloof ik niks van. Ik wil onze partij terug. Het is nog niet te laat', roept ze op tot een uitweg. Krol reageert niet. Het partijbestuur stuurt Van Koo- ten afgelopen maandag een mail waaruit blijkt dat de fusie met GO niet valt terug te draaien. Daarover zegt ze: ,,Maandag ontdekte ik dat de fusie inhoudt dat Groep Otten zijn naam heeft veranderd in Partij voor de Toekomst. Met een extra bestuur der, Henk Krol. Alle afspraken tussen Krol en mij over de partij zijn van ta fel geveegd. Ik ben daarover voorgelo gen en ik heb daar niets over te zeg gen gehad. Tot mijn spijt.'' donderdag 6 augustus 2020 GO 'Henk Krol heeft gelogen, er zou geen fusie komen' Peter Winterman Den Haag - Femke Merel van Kooten M Femke Merel van Kooten gaat nu verder als zelfstandig Kamerlid. FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7