Kees en Marlies blijven camping altijd trouw 'Levend standbeeld is iets voor mensen die een beetje gek zijn' 4 Informatiecentrum arbeidsmigranten in Terneuzen is succes en breidt uit MIJN DORP, MIJN STAD Vier ton uit de met de rijksoverheid afgesloten Regiodeal is beschikbaar om de uitbreiding mogelijk te ma ken. Voor de uitbraak van het coro navirus is dit al bedacht. Zal er dan nog wel evenveel behoefte aan ar beidsmigranten blijven? 'Ja', ant woorden adviseur Lian Heller van het Expat Center in Terneuzen en Ronald de Back, coördinator van het Werkservicepunt Zeeuws- Vlaanderen, volmondig. Omscholing ,,Het aantal vacatures daalt en de werkloosheid zal toenemen", on derkent De Back, ,,maar de reden waarom arbeidsmigranten nodig zijn, verandert niet. Vraag en aan bod van personeel sluiten niet op elkaar aan, vooral in de industrie, bij toeleveringsbedrijven en in de zorg. Omscholing kan helpen, maar dat zal nooit genoeg zijn." Op verzoek van het bedrijfsleven is vorig jaar het Expat Center in Zeeuws-Vlaanderen opgericht, in aansluiting op het informatiepunt voor grenswerkers in Terneuzen. Zeker de grote bedrijven in de Ka naalzone, zoals chemiebedrijfDow, doen al veel aan de begeleiding van medewerkers uit het buitenland. ,,Maar zij krijgen met zoveel dingen te maken", geeft Lian Heller van het Center aan. ,,De taal, wonen, belas tingen, verzekeringen. Wij helpen hen formaliteiten, zoals het verkrij gen van een verblijfsvergunning, in één stap te organiseren." Maastricht In heel Nederland zijn inmiddels Expat Centers, waarvan dat in Maastricht al sinds 2012 bestaat. Het informatiecentrum in Terneuzen is daar ook te rade gegaan. Een be- langrijk onderdeel van de werk zaamheden is, naast de begeleiding van nieuwkomers, het actief opzoe- Wij helpen hen formaliteiten, zoals het verkrijgen van een verblijfsver gunning, in één stap te organiseren ken van bedrijven. Niet alleen om het nieuwe informatiecentrum on- der de aandacht te brengen, maar ook om goed in beeld te krijgen waar arbeidsmigranten aan de slag zijn en hoeveel. 'Internationals', zo als Heller hen noemt, kloppen ook zelf aan, bijvoorbeeld als ze proble men hebben met huisvesting. Met de ervaringen opgedaan in Zeeuws-Vlaanderen kan het Expat Center verder Zeeland in. De uit werking daarvan, met geld uit de Regiodeal, begint komende herfst. Het is de bedoeling ook in Midden Zeeland een vestiging te openen onder de vlag van de Arbeids marktregio Zeeland, aldus De Back. ,,Met als hoofddoelstelling dat de mensen zich hier welkom voelen en blijven, want Zeeland vergrijst en kan niet zonder hen." OOSTKAPELLE Kees en Marlies Kleemans zijn al vijftig jaar vaste gasten van camping In de Bongerd in Oostkapelle. Ze hopen nog heel lang die camping te bezoeken. ,,Want het is hier goed, het is hier fijn", zeggen de beide inwoners van Etten-Leur bijna in koor terwijl ze koffie drinken naast hun stacaravan. Ze hebben een rijk sociaal leven op en dankzij de Oostkapelse cam ping. Zij: ,,We kennen hier meer mensen dan thuis." Zo gaan ze bij voorbeeld vaak samen met andere vaste gasten en inwoners van Oost- kapelle golfen in Burgh-Haamstede. ,,Een heel mooi baantje." Hij vertelt met een grote glimlach dat ze vanaf het begin met vrienden van de camping en het dorp uit gin gen. ,,Toen we nog wat jonger wa ren gingen we na aankomst direct met hen de hele Walcherse kust langs. Van Brammetje (café Bosch- hoek) naar de Gevangentoren in Vlissingen, de Hooizolder in West- kapelle en tot slot de stationsrestau ratie in Middelburg. Daar kon je na melijk al om zes uur uur ontbijten. Pas daarna reden we naar de cam ping om ons te installeren." Tegenwoordig doen ze het wat rustiger aan. Ze fietsen veel en ze vertelt dat ze graag een terrasje pak ken. Bijvoorbeeld Anno Nu in de Dorpsstraat in Oostkapelle en FINE bij jachthaven Oostwatering bij Veere. ,,Daar is het goed en komen we allebei heel graag." Vijftig jaar geleden kwamen ze als heel jong stel (18 en 19 jaar oud) voor een vakantie naar Oostkapelle. Ze kwamen terecht bij In den Bongerd waar toen zo'n vijftig tenten en ca ravans stonden terwijl er nu plaats is voor 396 eenheden. Zij: ,,Het klikte hier vanaf de eerste dag." Ver volgens zagen ze geen enkele reden zomers ergens anders heen te gaan. Ze hopen nog veel jaren te genieten van de camping in Oostkapelle. Zij: ,,Tot we echt niet meer kunnen." De Terneuzense was een van de negen deelnemers aan de cursus Levend Standbeeld die bij Toon beeld werd gegeven. Gistermiddag was het tijd om het geleerde in praktijk te brengen. Op verschil lende plekken in de binnenstad vergaapten voorbijgangers zich aan roerloze muzikanten, soldaat jes of in het geval van Nicole, een bloemendame. ,,Dit stond voor mij altijd al op mijn bucketlist. Sinds ik het een keer op tv had ge zien, leek het me geweldig om een keer te doen." Alleen als een voor bijganger wat in haar blikj e gooide, kwam ze even in beweging. Met een sierlijke beweging werd de gift beloond, waarna ze weer bevroor in een iets andere pose. Afleiden ,,Dat is ons zo geleerd. Doe wat in je opkomt en neem een houding aan die je even kunt aanhouden. Ook mensen niet direct aankijken, kies een punt in de verte en blijf daar strak naar kijken. Natuurlijk proberen mensen je af te leiden, dat deden ze bij mij ook, maar het ging goed. Dit is wel iets dat ik va- ker ga doen. Iets voor mensen die een beetje gek zijn. Op een leuke manier dan." Verscholen achter een paal zit soldaat Tieme Tuijl. Een strakke blik, zijn mitrailleur in de aanslag. De jongste deelnemer aan de cur sus (8 jaar) heeft goed in zijn oren geknoopt dat hij niet uit zijn rol moet vallen. Pas na enkele pogin gen geeft hij toch antwoord op de vraag waar hij zijn wapen op richt: ,,Op die fietser." Dan verdwijnen de witte tanden weer achter de bronzen make-up en is hij weer een roerloos beeldje. donderdag 6 augustus 2020 'Zeeland kan niet zonder expats' Internationale kenniswerkers en andere arbeidsmigranten een warm welkom heten in Zeeland, dat is het doel van het Expat Center Zeeland. Sinds septem ber is het informatiecentrum vanuit Terneuzen met succes actief in Zeeuws-Vlaanderen, de rest van Zeeland zal volgen. Harmen van der Werf Terneuzen - Lian Heller, Expat Center Nicole van Pamelen als bloemendame voor de kerk in Terneuzen. „Natuurlijk proberen mensen je af te leiden FOTO ANNE HANA Twintig minuten lang stond Ni cole van Pamelen (41) nage noeg roerloos voor de kerk in de Terneuzense Noordstraat. Een langgekoesterde droom ging hiermee voor haar in ver vulling. Guido van der Heijden Terneuzen Kijk op de site bij /video Standbeelden komen tot leven in Terneuzen BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 19.30-21.45 uur: Drumband Apollo, 20.00-22.30 uur: Boogschieten heren Zodiak; BRUINISSE Brusea, 10.00-17.00 uur: Museum ge opend, demonstratie mosselen koken; BURGH-HAAMSTEDE Hervormde kerk Burgh, 14.00-17.00 uur: Tentoonstelling Kunst in Burgh; Sportcentrum Wes- terschouwen, 10.00 18.30 uur: Kinderker- mis 't Kraayennest; BURGHSLUIS Passagiersschip de Onrust, 11.00 uur: Familierondvaart laagwater, 13.45 uur: Familierondvaart; DREISCHOR Museum Goemans- zorg, 11.00-17.00 uur: Museum geopend, tentoonstelling Schouwen-Duiveland Bevrijd; ELLEMEET Dorpshuis, 19.00 uur: Meditatie; Strandpa viljoen Corazon, 10.00-11.00 uur: Strandyoga; KERKWERVE Spennekot, 19.00 uur: Zomeryoga; RENESSE Landgoed Slot Moer- mond, gehele dag: Wandelroute Kabou- terbos; ZIERIKZEE FiZi, 14.00 uur: Het Wilde Avontuur, 20.00 uur: La bonne épouse; Havenplein, 9.00 16.00 uur: Week markt; Stadhuismu seum, 11.00-17.00 uur: Tentoonstelling Cristóbal Mondragón; 't Luitje, 10.00 en 13.00 uur: Zeehon densafari; Voor veel activiteiten- moet worden gere serveerd. Check daarom online of te lefonisch bij de orga nisatoren of u nog kunt deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49