Boekentip zomerhit Herkenbare achterdocht Bruinverbrand meeblèren 0 O 03 0 6 Albert Camus' De Pest werd door de co- ronapandemie door menigeen ge- of herlezen. Zelf haalde ik Nemesis van de Amerikaanse schrijver Philip Roth uit de boe kenkast. Roth schrijft over de polio-epidemie in Newark, een voorstad van New York, in de snikhete zomer van 1944. De ziekte treft vooral kinderen en pubers. Hoofdpersoon is een jonge Joodse gymleraar, Bucky Cantor, die vanwege zijn slechte ogen is afgekeurd voor militaire dienst. Ook zijn leerlingen vallen ten prooi aan kinderverlamming. Akelig herken baar is de manier waarop mensen reageren op een besmettelijke ziekte. Komt de ziekte mee met de mensen uit New York City? Zijn het de muggen? Of de niet zo propere snackbar, of die verstande lijk gehandicapte slungel die een spoor van snot en kwijl achter zich laat? Kleeft de ziekte aan mun ten? Moeten de kinderen binnen blijven? Of is het buiten juist veiliger? Er lopen zelfs polio- spugers rond in Newark. Als Bucky de kans krijgt de broeihaard te verlaten om zwemleraar te worden in een va kantiekamp in de gezonde berglucht, slaat de twijfel toe. Mag hij zijn pupillen in de steek laten? Nemesis was het laatste boek van Roth, die in mei 2018 in New York overleed. Precies een jaar voordat een nieuwe epidemie over de stad zou razen. Het was een zomerhit in 1970, met als hoogste notering een tweede plek in de Top 40. Ik was toen 8, dus dat staat me niet echt bij. Voor mij is Cecilia van Simon Garfunkel onlosmakelijk verbonden met een vakantie zes of zeven jaar later. In een groene VW Passat reden mijn ouders naar Pont du Gard in Zuid-Frankrijk. Van daaruit maakten we uitstapjes. Ik weet niet zeker of er een cas setterecorder in de auto zat Mogelijk dat we het casset tebandje van mijn broer on derweg op een draagbaar apparaat afspeelden. Op de ene kant het album Harvest van Neil Young. Ook het openingsnummer daarvan, Out on the weekend, werkt nog altijd als een tijdmachine. Maar het vrolijke vakantiegevoel van toen wordt het best opgeroepen door Cecilia, dat op de andere kant van de krakende cassette stond. Bruinverbrand aan de tuintafel, met vork en mes meedrum- mend met Paul Simon en Art Garfunkel, die tijdens de opname zelf met stokken op een par ketvloer roffelden. O Cecilia, you're breaking my heart, blèrde ik, vol van Magali Durand, die ik nog twee jaar lang brave briefjes in middelba- reschool-Frans zou blijven schrijven. donderdag 6 augustus 2020 Vakantie: tijd voor boeken en zomerse mu ziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en zomerhits. Deze hele week geeft verslaggever Theo Giele elke dag een inkijkje in zijn boekenkast. Ver slaggever Ernst Jan Rozendaal kiest een zomerhit uit. GO simon smi f O <S O O N

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34