Herdersmat e Vlissings paar van Libanese komaf: 'Het leek wel oorlog' Ouderen vaker doelwit van cyberoplichting 2 WILLEM VAN DAM &E woor&enteller Column Hoon was mijn loon. Een keer per jaar verzamelen een stuk of tien wat oudere heren van het dorp zich rond het schaakbord om een toernooitje te spelen. Dat gebeurt doorgaans in een genoeglijke ambiance. De gastheer zorgt voor een voorraad bier en wijn gelijk aan die van een bescheiden buurtsuper. De dames van de heren staan een hele dag in de keuken om de heerlijkste hap jes te bereiden, terwijl de heren zelf op een zonnig terras op ge wichtige toon e2-e4 en andere openingen bespreken. Dat klinkt niet erg geëmancipeerd en dat is het ook niet. Het deert de heren echter geenszins. Afgelopen zondag vond de ze vende editie van het (snelschaak- toernooi plaats. Er stond zoals elk jaar veel op het spel: reputaties én een beker, voor een eurootje aan geschaft in de kringloopwinkel. De meeste deelnemers hadden zich grondig voorbereid; al weken tevoren speelden zij oefenpotjes tegen computer en/of echtgenote. Ik verkeerde in de veronderstelling dat ik ook zonder enige voorberei ding met gemak tot de kansheb bers voor de felbegeerde titel zou behoren. had Paul O. als mijn eerste tegen stander aangewezen. ,,Een mak kie'', dacht ik en met een overdo sis overmoed nam ik plaats achter het schaakbord. F*ck, f*ck, f*ck! De klok had nog geen twee minuten weggetikt of Paul O. stond grijn zend op: herdersmatje. Voor de schaakanalfabeten: een herders matje is de meest vernederende wijze waarop een schaker zijn te genstander (in slechts vier zetten) ten val kan brengen. Zelfs een be ginner wordt geacht daar niet in te trappen. DE STELLING Vandaag: Heerlijk, zo'n hittegolf Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters IK 2IT VAN&AAS AL OP 9.601 EN HET IS PAS OCHTEND JIJ OP 2 CORRECTIE: 9.616 Niet cruisen over de boulevards Burgemeester laat zich testen op corona RILLAND Brand bij motorzaak De Knalpot De beelden die ze op hun telefoon zagen, waren gruwelijk. ,,Je ziet mensen gezellig zitten op het ter ras. Dan verschijnt er in de verte rook en komt kort daarna die enorme klap. Op het terras werden mensen letterlijk meters weggebla zen. Het leek wel een atoombom. Het zijn beelden die je met oorlog associeert." De explosie van ammoniumni traat dat in een loods aan de haven was opgeslagen, heeft zeker hon derd mensen het leven gekost. Nog eens 4000 raakten gewond. De stad is een ravage. De helft van de hui zen heeft schade. Khalid: ,,Mijn nichtje woont op een kwartier lo pen van de plaats van de explosie. Haar huis is zwaar geraakt. De ramen zijn eruit gevlogen, de kozijnen zijn allemaal kapot. Toen ik haar belde, barstte ze in tranen uit. Ge lukkig is ze niet gewond geraakt." Paniek Dana's ouders wonen in Saida, een dorp op twintig minuten rijden van Beiroet. ,,Toen ik mijn ouders belde, waren ze totaal in paniek. Op dat moment was nog niet duidelijk wat er aan de hand was. Het moet een enorme knal zijn geweest. We hebben gehoord dat de klap ook op Op het terras werden mensen letterlijk meters weggeblazen Cyprus en zelfs in Griekenland was te horen." De halve stad ligt in puin. Het vliegveld is beschadigd, de haven is verwoest, cafés en restaurants zijn weggevaagd en artsen opereren vaak op straat omdat zieken huizen zwaar beschadigd zijn. Khalid en Dana vragen zich af hoe het nu verder moet met Libanon. ,,Dit is de zoveelste tegenslag. De regering is corrupt en doet niets voor het volk. De inflatie is enorm. Medicijnen zijn beperkt verkrijg baar. De werkloosheid was al fors, maar is tijdens de coronacrisis om hoog geschoten. En Libanon vangt ook al een enorm aantal vluchtelin gen op, vooral uit Syrië. En nu dit. Je hart bloedt als je dit ziet. Libanon heeft dringend hulp nodig." MIDDELBURG Zeeuwse ouderen zijn steeds vaker voor de tweede of derde keer slachtoffer van cyberop lichting en raken voor duizenden euro's gedupeerd. De politie waar schuwt alert te zijn en oplichtings praktijken te melden, zowel bij de politie als de bank. Enkele jaren geleden raakten vooral ouderen duizenden euro's kwijt door in te gaan op aanbiedin gen om geld te investeren in bit- coins en soortgelijke cryptomun- ten. Achteraf bleek het om oplich tingspraktijken te gaan. Volgens het cyberteam van de Zeeuwse politie worden deze mensen momenteel opnieuw benaderd door internet- criminelen. Cybercriminelen heb- ben verschillende methodes die ze gebruiken om mensen geld af te troggelen. Zo wordt 'medeleven' getoond met het slachtoffer dat eer der geld kwijtraakte en aangeboden het terug te halen. Maar daarvoor moeten eerst wel duizenden euro's op tafel komen. Achteraf komt het geld niet terug, en worden mensen voor een tweede keer opgelicht. Ook krijgen mensen een verhaal voorgeschoteld dat ze flinke winst kunnen maken als ze investeren. Met toestemming wordt hierna een programma op de computer van het slachtoffer geïnstalleerd, de computer wordt overgenomen en vervolgens worden de rekeningen van het slachtoffer geplunderd. plaats achter het schaakbord rest van de dag gedesillusioneerd mijn potjes zitten spelen. Ik zal u niet vermoeien met de eindstand, maar mevrouw Van Dam haalde zondagavond wél opgelucht adem; voor die foeilelijke beker hoeft zij ook nu weer geen plaats op het theemeubel vrij te maken. Met een overdosis overmoed nam ik donderdag 6 augustus 2020 Hoe anders pakte dat uit. Het lot Reageer op pzc.nl Gisteren: Kabinet is te laks in de strijd tegen oplaaiend corona 1094 stemmen VLISSINGEN Opnieuw gaat de boule vard in Vlissingen dit weekend dicht voor ge motoriseerd vervoer. De gemeente neemt die maatregel om drukte te voorkomen tijdens deze zonovergoten dagen. Zo krijgen fietsers en wan delaars meer ruimte. Net als afgelopen week end gaat het om Boule vards Evertsen, -Bankert en -De Ruijter. De wegaf- sluiting geldt op vrijdag, zaterdag en zondag tus sen 13.00 en 22.00 uur. Auto's, motoren en brom fietsers zijn dan niet toe gestaan. Buiten die tijden zijn de boulevards ge woon open. MIDDELBURG Burgemeester Harald Bergmann van Middel burg heeft zich gister ochtend laten testen op corona. Dat liet hij via so ciale media weten. Reden om zich te laten testen waren milde klachten: hoesten en neusverkoud- heid. Bergmann werkt in afwachting van de uitslag van het onderzoek thuis. Ook kan hij zijn werk als plaatsvervangend voor zitter van de Veiligheids regio Zeeland voortzet ten. Burgemeester Ger van de Velde-de Wilde van Tholen vervangt hem mocht de plaatsvervan ger ergens fysiek aanwe zig moet zijn. De brandweer is gister middag met groot ma terieel uitgerukt naar Rilland. Daar dreigde motorzaak De Knalpot in brand te vliegen. Er heeft wel brand gewoed in het gebouw, maar volgens de Veiligheids regio was het vuur vrij snel onder controle. In eerste instantie leek er niet zoveel aan de hand. De brandweer werd om half vier zon der spoed opgeroepen voor brand in een coni- ferenhaag. Die stond op ruime afstand van de motorzaak, maar sloeg toch over op het pand. Om 16.20 uur waren beide brandhaarden onder controle. Nog voor de media het nieuws brachten, kregen Khalid Arnous en zijn partner Dana Hamdar via de app al beelden van de enorme explosie in Beiroet. Het Vlissingse paar van Libanese af komst sloeg de schrik om het hart. ,,Natuurlijk hebben we met een onze familie in Libanon ge beld. Gelukkig zijn ze allemaal ongedeerd, al zijn de ruiten en de kozijnen van het huis van mijn nichtje totaal verwoest." Frank Balkenende Vlissingen -Khalid Arnous Het Vlissingse paar Khalid Ar nous en Dana Hamdar is van Li banese komaf. Het stel is enorm geschrokken van wat de explo sie in Beiroet heeft aangericht. FOTO DANA HAMDAR Met hoon overladen heb ik de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2