HsP^ JOL Luchtkwaliteit ondermaats terwijl corona oprukt bij jongeren Beiroet in puin Groot drama na afschuwelijke crash Pfff. De hittegolf gaat beginnen. Dat wordt zweten, ook 's nachts en zéker in Zeeland. Want wat blijkt? De nachten hier zijn warmer dan bijvoorbeeld in Zuid Limburg, zo heeft het KNMI geanalyseerd. Al dat warme water om ons heen zorgt dat het warmer is dan elders en dat het warmer voelt. »P3, 8, 9 en zeeland 2 „'•VS Hoewel het volgens het RIVM nog steeds onduidelijk is of aerosolen - kleine druppeltjes die in de lucht blijven hangen - een relevante rol spelen bij de verspreiding van het coronavirus, denken steeds meer deskundigen dat dit wél het geval is. Een continue toevoer van verse lucht zorgt ervoor dat die kleine druppeltjes verdwijnen en het ri sico op besmetting vermindert. Uit onderzoek van de Technische Universiteit Eindhoven blijkt ech ter dat in zeker een kwart van de scholen de kwaliteit van de bin- nenlucht niet goed is. ,,Dat is zorge lijk. Vanwege corona is goede ven tilatie juist van groot belang'', rea geert Wim Zeiler, hoogleraar In stallaties. De meeste scholen zijn sterk ver ouderd en hebben geen mechani- Scholen moeten werken aan verbeteringen. Zeker nu met corona sche ventilatie. Zij zijn voor frisse lucht afhankelijk van het openen van ramen. ,,Maar in de winter is het de vraag of dat gebeurt'', zegt Tim Beuker, adviseur bij BBA Bin nenmilieu. Middelbare scholen gaan na de zomer weer volledig open zonder dat de leerlingen 1,5 meter afstand hoeven te houden, terwijl juist j on- geren nu vaker besmet raken. Ook schoolbesturen en onder wijsbonden maken zich zorgen over de luchtkwaliteit, omdat goede - vaak dure - ventilatiesyste men ontbreken. „Scholen die geen optimale ventilatiemogelijkheden hebben, moeten werken aan verbe teringen. Zeker nu met corona", erkent een woordvoerder van scho lenkoepel VO-raad. Gisteren werd bekend dat bij een corona-uitbraak in een zorgcom- plex in Maassluis het ventilatiesys teem waarschijnlijk een rol speelde. Onderzoekers troffen virusdeeltjes aan in onder meer de airco-unit. Het RIVM scherpte daarop zijn ventilatierichtlijn aan. De organisa tie adviseert nu 'recirculatie van lucht binnen één ruimte waar meerdere personen zijn, te vermij den'. De lucht moet van buitenaf worden ververst. Geen issue Het RIVM adviseert ventilatie in scholen, maar wil niet verder op vragen ingaan. ,,We hebben voor de vakantie geen clusters van besmet tingen op scholen gezien. Voor ons is het op dit moment geen issue", reageert een woordvoerder. Het mi nisterie van Onderwijs zegt het ad vies van het RIVM te volgen. »P13 Nalatigheid lijkt oorzaak van ramp Wielrenner Fabio Jakobsen vecht voor zijn leven Nieuwsmedia zijn het warmst Haast geboden met ventilatie op scholen Scholen moeten dringend de ventilatie verbeteren voordat het winter wordt en de ramen niet meer open kunnen. Dat stel len deskundigen. Die verbeterin gen zijn extra urgent nu over twee weken de eerste middel bare scholen volledig opengaan en het aantal coronabesmettin gen oploopt. Ellen van Gaalen Rotterdam VO-raad P2, 4&5 P18&19 Veel tropische dagen pzc.nl Ook voor het laatste cfk regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1