Viroloog Niesters over corona Ajax: 'Eén op zeven veel' in Europa na avondje net niet na horrorcrash in de Ronde van Polen 19 Waar vrijwel iedereen aan voor bij gaat is dat Groenewegen zelf óók in een nachtmerrie is beland. Hij verkeert na de wedstrijd in shock. De twee kennen elkaar goed. Ze de len hetzelfde management, het zijn dezelfde types. Baasjes, overtuigd van hun kunnen. De afgelopen twee jaar vochten ze talloze duels uit. Soms won de ene, soms won de andere, nooit was het onsportief - tot de sprint in de eerste rit van de Ronde van Polen. Crash De crash van Jakobsen gebeurt op een aankomst die door renners al jaren als gevaarlijk wordt bestem peld. De finish ligt in een afdaling, de snelheid ligt zo hoog dat er nau welijks ruimte is voor fouten, twij fel en verkeerde keuzes. Uitgere kend een jaar na het overlijden van Björg Lambrecht - in dezelfde rit tenkoers - plant de organisatie de finish opnieuw, alsof er niets ge beurd is. Het getuigt van grenzeloze naïvi teit of van cynisme. Misschien wel van allebei tegelijk. ,,Dat zijn er ongeveer één op de zeven en dat is best veel. Dan praat je over een percentage van veertien procent, waar we toch uitgaan van gemiddeld vier pro cent aan besmettingen. Voordeel is wel dat diegene die antistoffen hebben aangemaakt, het in prin cipe niet meer overdragen. Daarom is het voor voetbalclubs goed twee keer per week te tes ten." ,,Met een PCR-test toon je aan of je op dat moment corona in je neus of keel hebt. Met de bloed test kan worden bepaald of je an tistoffen in je bloed hebt en dus corona hebt gehad. Het draait er bij clubs vooral om dat ze weten wie op het moment met het vi rus loopt. Als je besmet bent, heb je het bij je, maar hoef je niet meteen ziek te zijn. Dat gebeurt in principe ook weinig als je jon ger bent. Je kunt het alleen wel overdragen als je nog geen anti stoffen tegen het virus hebt aan gemaakt. Dat is bij Ajax waar schijnlijk gebeurd." ,,Nee, als ze het gehad hebben en antistoffen hebben aangemaakt, zijn ze er van af en kunnen ze het niet overdragen. Je hebt voor beelden van milde ziektes waar bij geen antistoffen worden aan gemaakt, mensen met weinig symptomen die wel antistoffen aanmaken en een aantal be smette personen die de antistof fen snel kwijtraakt. Dat is nu een beetje de vraag: of het bij hen nog weer terug kan keren." ,,Dat heeft vooral met leeftijd te maken. Hoe gezonder, hoe beter, maar dat betekent niet per defi nitie dat je niet ziek kan worden. Van jongeren weten we dat ze er nauwelijks ziek van kunnen wor den." ,,Dat kan. Ik las pas nog iets over acht besmettingen in een team en een 14-0 uitslag. Dat is in de sport een ramp. Dat kan hier ook. Daarom is het ook zo belangrijk dat er met minder publiek ge speeld zal worden. Ik begrijp dat heel goed. Het virus zal nog wel meer om zich heen grijpen. Voor veel sporten is het moeilijk. Er gaat veel geld in om en dan moet je extra alert zijn. De meeste clubs hebben goede medici. Hoe zij alert moeten zijn? Door heel veel te testen dus." twee keer moest scoren na de 1-2 nederlaag van 12 maart. Ondanks het felgroene tenue, was het optreden van Wolfsburg kleurloos. De Duitsers, zonder de geschorste sterkhouder Renato Steffen, kwamen in de eerste helft zeker drie keer goed weg. Jünior Moraes, Marlos en Mykola Matvie- jenko waren allen dicht bij de waar schijnlijk beslissende 1-0, maar ze lieten Wolfsburg lang in leven. De Duitsers konden zo toch nog een beetje hoop houden op een eer ste kwartfinale in Europa's tweede toernooi sinds 2015. Een jaar daarop haalde Wolfsburg zelfs de kwartfi nale van de Champions League. Maar in de industriestad, bekend van autofabrikant Volkswagen, zijn het nu andere tijden. Met Weghorst als wilskrachtige aanvalsleider plaatste de club zich vorig seizoen weer eens voor Euro pees voetbal, een prestatie die in de afgelopen competitie ook nét lukte met een zevende plek in de Bun- desliga. Trefzeker Vooral na de herstart was Weghorst met zijn doelpunten vaak doorslag gevend in de Bundesliga. Hij maakte er vijf in acht wedstrijden en was de meest trefzekere Neder lander in een topcompetitie. In alle competities maakte hij twintig doelpunten. Vanuit Engeland kwamen er be richten dat Newcastle United en Arsenal wel oren zouden hebben naar de lange spits, die criticasters vaker verbaasde. Het zou deze zo mer de volgende stap omhoog kunnen zijn na FC Emmen, Hera cles, AZ en dus Wolfsburg. De kans om zich nu nog meer in de kijker te spelen, zit er alleen niet meer in. Toen Wolfsburg gisteren bij 0-0 in de slotfase nog eens extra aanzette, profiteerde Sjachtar nu wel maximaal. Het scoorde drie keer in drie minuten. En dus zit het Europese avon tuur voor Weghorst en Wolfsburg er één wedstrijd na de hervatting van de Europa League alweer op. Ook vanwege die uitglijder van de lange aanvalsleider Weghorst eer der op 12 maart. donderdag 6 augustus 2020 in het peloton gen in de gevangenis moet worden gegooid omdat zijn actie 'crimineel' zou zijn. Ajax is na de uitbraak van co rona in Nederland behoorlijk getroffen door het virus. Bert Niesters, hoofd klinische viro logie aan het Universitair Me disch Centrum Groningen, con cludeert dat niet op basis van de symptomen, maar op het aantal van dertien spelers en werknemers die na een bloed test in juni antistoffen bleken te hebben aangemaakt." Johan Inan Amsterdam Bij Ajax hebben - naar verluidt - 13 van de 90 geteste werkne mers anti-stoffen aangemaakt. Is dat veel? De reguliere testen of bloed testen? De dertien werknemers die an tistoffen hebben aangemaakt kunnen het niet meer overdra gen? Bert Niesters. Bij Ajax hadden ze niet of nau welijks symptomen. Hoe komt dat? Verwacht u dat het virus een grote stoorzender wordt door, als de competitie straks begint, halve of hele elftallen te be smetten? Wout Weghorst kon het verschil gisteren ook niet maken voor zijn ploeg in Kiev. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19