ÜÜft* EEN ZOMER IN NEDERLAND NIEUWS 15 I&KOOP mip pi M Het kersenseizoen is bijna voorbij. Half Nederland wist deze zomer de kraampjes weer te vinden in de Betuwe, waar een onzichtbare grens loopt, die tussen het carnaval en de zondagse kerkdienst. is®Wfötë&mtmw>smuBnmmBBBid% We verkopen beter dan ooit. Mensen konden in het voorjaar weinig uitgeven, ze hebben nu wat te besteden mensen die corona hebben gehad, en we kennen elkaar allemaal'', zegt Gert Schimmel, de scriba van de iets minder strenge Protestantse Ge meente van Echteld. Ik loop over het kerkhof naast de Hervormde Kerk van het Gelderse plaatsje, dat net duizend inwoners heeft, en ga de rijen met tientallen marmeren stenen langs. Slechts één graf is van dit jaar, een vrouw die be gin februari op 89-jarige leeftijd overleed, nog vóór corona. Voorzorg In de kerk vindt op zondag weer de dienst plaats, met voorzorgsmaatre gelen. Van de 150 zitplaatsen mogen er nu 48 worden gebruikt. Het was zwaar voor sommigen, zegt Schim mel, om dat directe contact met de kerk, met predikant Gerrit Schouten, te missen. Wel werd de dienst op de landelijke website kerkdienstge- mist.nl gezet. ,,En ook nu is het voor mensen nog moeilijk, want ze mo gen niet meezingen. We hebben drie zangers voorin de kerk. De predikant zegt nu niet: laten we zingen psalm die en die, maar laten we luisteren naar Voor de kerk komen veel fietsers voorbij, op de splitsing stoppen ze, om zich te oriënteren, links of rechts. Voor toeristen heeft Echteld verder niet veel; er is een kasteel, Weijen- burg, waar regelmatig huwelijken worden gevierd, en een hotel aan de zelfde oprijlaan. En dan natuurlijk, in de zomer, die vaak geïmproviseerde kraampjes met de verse vruchten van het land. Tuinder Nico Elings heeft net buiten het dorp nog twee bakjes voor 1 euro staan, het ene met peren, het andere met pruimen. Richting Lienden staat de grotere en beroemde KersenKopen-kraam die met een opvallend bord langs de snelweg wordt aangekondigd. ,,80 procent van de klanten komt van de A15 af, echt uit het hele land van daan'', zegt verkoper Hans Dupker. Ook op een doordeweekse ochtend rijden de auto's af en aan. ,,We heb ben dit jaar beter verkocht dan ooit. De mensen hebben gewoon weinig geld kunnen uitgeven in het voorjaar, dus hebben ze wat te besteden.'' Een bakje met een kilo kersen doet 6 euro - achter de stal staat de boomgaard waar ze vandaan komen. Het is een van de vele producten die elk jaar in juli op de Duikenburg- se Dagen worden aangeboden. Dat is een enorm populaire jaarmarkt in Echteld, een evenement van drie da gen waar tout orthodox gereformeerd Nederland zich onder gelijkgestem den laaft aan enkele geneugten van het aardse leven. Behalve, vanzelf sprekend, deze zomer. tingen was. Waarom juist daar? Sa mengevat zei hij: in de Overbetuwe vieren ze carnaval, in de Neder-Be- tuwe gaan ze massaal naar de kerk. Beide bijeenkomsten bleken brand haarden van het virus te zijn. Ik ben in Echteld, een van de dor pen in het hart van de steeds gelovi- ger gemeente Neder-Betuwe, die net ten oosten van Tiel aan de overkant van het Amsterdam-Rijnkanaal be gint. Een centraal deel van de Bible- belt waar het laatste decennium op vallend veel nieuwe reformatorische gezinnen zijn neergestreken, op zoek naar meer 'eigen' scholen, kerken en geloofsgenoten. De SGP is er met 8 van de 19 zetels (en 37 procent van de stemmen bij de laatste verkiezingen) de grootste partij in de gemeente raad. ,,Ik denk dat ze vooral in die meer orthodoxe kerken te lang zijn door gegaan met hun diensten, dat er daardoor meer besmettingen waren. Hier in Echteld ken ik maar drie e Betuwe is de Be tuwe, dacht ik. De kersenbloesem in het voorjaar, de massale fruitteelt in de zomer en de eindeloze hectares aan boomkwekerijen het hele jaar door. Het vruchtbare hart van Neder land, ingeklemd tussen de Nederrijn en de Waal. Ideale wegen voor de vele fietsers, en ook een populaire be stemming voor mensen die uit het hele land met de auto aan komen rij den zodra de stalletjes met rijpe ker sen langs de weg komen te staan. Maar in die Betuwe loopt een pro minente grens, hoewel hij onzicht baar is tussen de akkers, boomgaar den en weilanden. Voor hen die re gelmatig over de snelweg A15 rijden: ter hoogte van de parkeerplaats Lei- graaf, halverwege de afslagen Dode- waard en Andelst, steek je die grens over. Een van de burgemeesters van de streek beschreef de grens het best, toen in maart de Betuwe een van de regio's met de meeste coronabesmet- donderdag 6 augustus 2020 Miljoenen Nederlanders herontdekken deze maand hun eigen land. Edwin Winkels is een van hen. Hij doet dagelijks verslag. Vandaag deel 5: Echteld. Fietsers rijden langs de Hervormde Kerk van Echteld, in het hart van de Betuwe. Het land van fruit en kerk - Hans Dupker, KersenKopen-kraam Tuinder Nico Elings rangschikt zijn laatste bak jes pruimen en peren, aan de rand van Echteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15