Duitslands grootste online drugsdealers voor de rechter Protestrit tegen het afsluiten van dijken voor motoren EUWS 11 Mot in één van de machtigste mediafamilies ter wereld: James Murdoch verlaat het nieuwsimperium van zijn vader, mediamagnaat Rupert Murdoch. Een nieuwe plotwen ding in het soapachtige bestaan van de familie die de inspiratie vormde voor een dra maserie: de zoon die ooit uitver koren leek om zijn vader op te volgen besluit het invloedrijke fa miliebedrijf compleet vaarwel te zeggen. James Murdoch (47), de jongste nazaat uit het tweede hu welijk van mediamagnaat Rupert (89), gooide de besmeurde fami liewas op straat en kondigde aan dat hij uit de raad van bestuur stapt vanwege onenigheid over de koers van het nieuwsimpe- rium van zijn vader. Rupert Murdoch is de schat rijke eigenaar van News Corpora tion, gevestigd in New York en ei genaar van kranten in de VS, het Verenigd Koninkrijk en Australië. Het geeft onder meer de Britse Sun, The Times en de Amerikaanse Wall Street Journal uit. Zusterbe drijf Fox Corporation, waar James Murdoch tot voor kort ceo was, bezit de invloedrijke rechtse Amerikaanse zender Fox News. Kritiek op Murdochs media zwol recent aan; onder de critici was zoon James. Redactieleden van de Wall Street Journal klaag den bijvoorbeeld dat de krant opinie en feiten niet voldoende scheidt. Ontslagen Fox News oogstte recent aantij gingen van racisme en misleiding rond het coronavirus. Een produ cer werd ontslagen vanwege ra cistische en seksistische berich ten op sociale media. Een topman verzocht opiniemakers nadruk kelijk om kijkers te herinneren aan voorzorgsmaatregelen om het coronavirus te bestrijden, nadat ze enthousiast reageerden op pro testen tegen coronaregels. In Australië klaagde een werk nemer over 'misinformatie' door media van News Corporation, om dat ze vernietigende bosbranden daar niet in verband brachten met klimaatverandering. James Murdoch en zijn vrouw Kathryn, die voor klimaat- en weten schapsorganisaties werkt, sloten zich daar toen publiekelijk bij aan. ,,Ze zijn bijzonder teleurgesteld over het aanhoudende ontken nen door nieuwsmedia in Austra lië, gezien het tegendeel duidelijk is gebleken'', liet hun woordvoer der weten aan nieuwssite Daily Beast. Rupert Murdoch noemt zichzelf 'scepticus' als het om kli maatverandering gaat. Mijn ontslag is het gevolg van onenigheid over redactionele inhoud Waar vader Rupert goede contac ten onderhield met Donald Trump en zijn media de presi dent openlijk steunen, doneerde James Murdoch gul aan Demo craten, onder meer aan Trumps tegenstrever Joe Biden. In juni maakte hij nog 615.000 dollar over naar een groep die Bidens campagne steunt. Ook schonk hij aan milieuorganisaties. ,,Mijn ontslag is het gevolg van onenigheid over bepaalde redac tionele inhoud die is gepubli ceerd door de nieuwsmedia van het bedrijf en bepaalde andere strategische beslissingen'', zo legde zoon James uit in een kort briefje aan de raad van bestuur zijn aftreden. Zijn vader en broer Lachlan Murdoch stuurden een onderkoelde reactie. ,,We zijn James dankbaar voor zijn jaren lange dienst aan het bedrijf. We wensen hem het beste bij zijn toekomstplannen.'' Het leven van de familie Mur doch lijkt soms wel een reality- soap. Murdoch senior liet zijn twee zoons concurreren om zijn opvolger te worden. Die strijd vormde de inspiratie voor de HBO-serie Succession. Lang leek James de beste kansen te hebben, maar een schandaal rond ge hackte telefoons in het Verenigd Koninkrijk schaadde zijn repu tatie. Lachlan was in 2005 nog uit het bedrijf gestapt, maar keerde in 2014 terug. Hij nam langzaam maar zeker de rol van James over. Inmiddels is Lachlan de baas over de recent ingekrompen tak die eigenaar is van Fox News. Tot voor kort bekleedde James die po sitie. Zijn vertrek biedt nu ruim baan aan Lachlan Murdoch, die net als zijn vader veel conserva tiever zou zijn dan zijn jongere broer. James Murdoch wil niets meer te maken hebben met het rechtse geluid van hun kranten en tv-zenders. Of hij nog weleens keek naar Fox News, werd hem vorig jaar gevraagd in een inter view met Vanity Fair. James Mur doch: ,,Eh, nee.'' E., uit het Brabantse Drunen, ont kent elke betrokkenheid. De Ne derlander zou de bende waarvan hij volgens het Openbaar Ministe rie (OM) in Frankfurt deel uit maakte, vanuit Nederland hebben voorzien van drugs. Die werd tus sen september 2017 en februari 2019 verkocht op het internet en op Wall Street Market, een darknet-markt- plaats. De verdachten werden gisteren aan handen en voeten geboeid de rechtszaal in de stad Giessen, nabij Frankfurt, binnengebracht. Van wege de vele verdachten, hun advo caten, enkele tolken én de corona maatregelen (1,5 meter afstand) vindt de rechtszaak plaats in de congreshal van Giessen, met de drie rechters op het podium. De ko mende weken worden 6 deskundi gen en 47 getuigen gehoord. De Duitse federale recherche (BKA) wist de bende te ontmante len met de hulp van een medeop richter van Chemical Revolution. ,,Maar dat is pure discriminatie. Automobilisten mogen er wel ko men, wij niet. We betalen allemaal wegenbelasting. Doordat de over heid faalt in handhaven en het ge makkelijker vindt om wegen af te sluiten, benadelen ze een hele Die wees een nu 27-jarige man uit München aan als de bendeleider. Deze werd in mei vorig jaar gearres teerd. De 'verrader' wees ook Yous- sef E. aan, die in februari 2019 werd gearresteerd. Bemiddeld De Nederlander wilde gisteren voor de rechtbank niets zeggen, maar claimt onschuldig te zijn. ,,Die verklikker schrijft aan mij toe wat hij zelfheeft gedaan'', zei hij tij dens de pauze vanuit het beklaag denbankje tegen deze krant. ,,Ik ken deze groep mensen niet en ik heb in Nederland alleen ergens bij bemid deld voor iemand die er blijkbaar wel bij betrokken was.'' Nederlander zou bende met drugs hebben bevoorraad De BKA kreeg de onlinedrugs shop begin 2018 in de gaten. Het daarop volgende onderzoek, dat an derhalf jaar zou duren, leidde naar een 30-jarige verdachte in de deel staat Brandenburg. Deze bleek in de deelstaten Hessen en Nedersak- sen drugsopslagplaatsen te beheren voor de onlinedrugsshop en ook drugs te versturen. Na de inbeslag name van de voorraad wist de Duitse politie de rest van de bende op te rollen. grote groep motorrijders die zich wel aan de regels houdt'', zegt Igor Alveringh, een van de organisato ren van de tourrit. ,,Er is een kleine groep hardrijders die veel lawaai maakt, maar daar kan je niet een grote groep voor straffen.'' Alveringh bracht de motortocht onder de aandacht via de face- bookpagina Tourrit voor vrije we gen. ,,De bedoeling van deze pu blieksvriendelijke rit is om als col lectief te laten zien dat wij onze hobby niet zomaar laten inper ken.'' De route, met een lengte van ongeveer 100 kilometer, loopt van uit Harmelen over de A12 naar Den Haag en eindigt in De Meern (Utrecht). donderdag 6 augustus 2020 GO Zoon Murdoch keert zich af van familie-imperium Karlijn van Houwelingen New York -James Murdoch Zeven vermeende leden van een bende die op het darknet Che mical Revolution, Duitslands grootste onlinedrugsshop, ex ploiteerde, staan sinds gisteren terecht. Onder hen is de Neder lander Youssef E (36). Caspar Naber Giessen UTRECHT Met een tocht met naar verwachting vijfhonderd deelnemers, protesteren motor rijders zaterdag tegen het steeds vaker afsluiten van dijk wegen. Omwonenden, fietsers en wandelaars zeggen last te hebben van de herrie en het gevaarlijke rij gedrag. Daarom zijn er door ge meenten dit jaar al meerdere weg getjes tot verboden gebied ver klaard voor motoren. Een van de verdachten houdt bij aanvang van de zitting zijn gezicht verborgen achter een dossiermap. f oto dpa James Murdoch (r) is bijzonder teleurgesteld in zijn vader en broer wat betreft de inhoud van hun nieuwsmedia. foto getty

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11