l Een winkelstraat als in een rampenfilm, helpt dat? VOOR TEGEN We delen nog maar even geen boetes uit, wel mondkapjes' 9 De discussie over mondkapjes duurt voort tot op de dag van vandaag. Wie nog niet weet aan welke kant hij staat, dit zijn de voors en tegens. De mondkapjesplicht in Rotterdam en Amster dam moet het gevoel van urgentie versterken om 1,5 meter afstand te houden, aldus de Rot terdamse burgemeester Aboutaleb. ,,Ik wil me zelf in de spiegel kunnen aankijken als deze hele ellende voorbij is en tegen mezelf kunnen zeggen: ik heb geen maatregel onbenut gelaten om te voorkomen dat ook maar één Rotterdam mer onnodig sterft.'' Een drukke winkelstraat die oogt als het decor van een futuristische ram penfilm maakt mensen minder nonchalant over de coronaregels, is de veronderstelling. Behalve om ons gedrag te veranderen, zijn er medische argumenten voor een mondkapjes plicht. Steeds meer we tenschappers komen tot de conclusie dat mond en neusbedekking in elk geval een beetje helpt te gen verspreiding van het coronavirus. Natuurlijk: iemand die besmet is, moet binnenblijven. Maar er is ook bewijs dat mensen superversprei- ders van het coronavirus kunnen zijn voordat ze ziekteverschijnselen hebben, of zonder dat ze die ooit krijgen. Bij een besmet persoon die ademt of praat door een mondkapje, komen de virusdruppel tjes minder ver dan bij iemand die niets voor zijn gezicht heeft. Met name binnen, op plaat sen waar de ventilatie niet optimaal is, bieden mondkapjes daardoor wat extra bescherming. Ook op andere plaatsen waar 1,5 meter afstand houden niet mogelijk is, zoals op drukke mark ten, zouden mondkapjes wellicht besmettingen kunnen voorkomen. Steeds meer experts vinden dat een kapje in elk geval een beetje helpt tegen de opmars van het coronavirus Het wetenschappelijke bewijs dat niet-medische mondkapjes besmettingen voorkomen is niet overtuigend, volgens het Outbreak Management Team (OMT) dat het kabinet adviseert over het coronabeleid. Buiten, waar virusdeeltjes snel ver vliegen, vinden zelden of nooit besmettingen plaats. Nederland heeft corona de eerste maanden succesvol bestreden zonder mondkapjesplicht. Er zijn landen mét een verplichting waar het aan merkelijk minder goed gaat. Mochten mondkapjes al enigszins beschermen, dan wordt dat geringe effect waarschijnlijk weer snel verpest door de lakse manier waarop Neder landers met mondkapjes omgaan. Ze zetten ze op en af, zitten eraan met hun vingers en wassen ze niet na elk gebruik op 60 graden. Logisch, want de overheid heeft maandenlang gecommuniceerd dat mondkapjes weinig nut hebben. Aanvankelijk werden ze zelfs expliciet afgeraden. Uit de gedragswetenschap blijkt dat mondkap jes ook averechts kunnen werken. Mensen die een mondkapje dragen, houden misschien juist minder afstand omdat ze zich beschermd wanen. Terwijl afstand houden verreweg de belangrijkste preventiemaatregel tegen het gevreesde corona virus is. Zelfs als het effect van mondkapjes onomstote lijk zou vaststaan, is het volgens actiegroep Virus waanzin niet proportioneel om iedereen te on derwerpen aan zo'n ingrijpende, vrijheidsbeper kende maatregel, terwijl slechts sprake is van 'een minimaal, theoretisch risico' op besmetting. Een mondkapjesplicht druist bovendien in te gen onze Grondwet, volgens diverse rechtsgeleer den. Evenmin als de gemeente een langebroeken- plicht, bikiniverbod of hoofddoekverbod mag in stellen, mag ze mondkapjes verplichten. Tenzij het kabinet de noodtoestand uitroept, zoals in een aantal andere Europese landen is gedaan. Onze regering achtte de noodtoestand in maart te draconisch. En toen lagen de ziekenhuizen een stuk voller dan nu. ,,In Frankrijk, Montpel- lier. En hier is het héél duidelijk: ga je ergens naar binnen, al is het 's nachts een aftandse avondwinkel, dan doe je je mondkapje op. Eén heel dui delijke regel, en iedereen doet het dus ook." ,,De handhaafbaarheid van een regel hangt af van eenvoud en eendui digheid. Wij vrezen dat die er niet is, dat daarom ellenlange discussies en misschien agressiviteit ontstaan. Het is gewoon niet goed uit te leggen waarom een mondkapje op de Lijnbaan in Rot terdam wel moet en in de drukste staat van pak 'm beet Nijmegen niet. Of in een straat vlakbij de Lijnbaan.'' ,,Kijk, de 1,5 meterregel was op een gegeven mo ment niet meer te hand haven. Te veel mensen hielden zich er niet aan, zeker toen het warm werd. Als honderden mensen geen afstand houden en je pikt er dan één uit voor een boete, dat is willekeur. Dus dat doen we niet meer. De mondkapjes zouden een beter handhaafbaar al ternatief zijn, maar dan moeten de regels wel eenduidig zijn en dat is niet zo.'' „Waarschuwen en in formeren. En mondkap jes uitdelen. De afspraak is dat we nog geen boe tes gaan uitdelen. Maar dat hangt af van de situ atie: als iemand nou echt puur wangedrag ver toont, provoceert. Maar nee, anders niet.'' woensdag 5 augustus 2020 Ruud Kuin (foto) is voorzitter van de Ne derlandse BOA Bond. 'Zijn' mannen en vrou wen mogen het weer opknappen vanaf van daag, het handhaven van de mondkapjes plicht. Zien ze het zit ten? U bent op vakantie. In een 'mondkapjesland'? Waren de mondkapjes- regels in Nederland maar zo duidelijk, wilt u zeggen? Vreest u dat handha ven lastig wordt? Bent u bang voor een zelfde scena rio als bij de 1,5 meterre gel? Dat het k niet te hand- wtes haven is om dat te veel mensen het niet doen? Kuin: ,,We gaan het zien. De gemeentes hebben besloten en we gaan ge woon aan de slag. In elk geval is wel of geen mondkapje op duidelij ker te constateren dan 1,5 meter afstand. Over mondkapjes tenminste géén discussie met de meetlat erbij.'' Hoe pakken jullie het aan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9