Amnesty: politie in VS schond mensenrechten LINDA AKKERMANS 6 In Spanje is hij niet welkom meer, maar waar moet de voormalige koning naartoe? Juan Carlos heeft warme banden met de Oranjes, toch is het waarschijnlijker dat hij naar Portugal gaat. Begin dit jaar overleed Pilar de Borbón, de oudste zus van de Spaanse oud-koning Juan Carlos. Ze werd 83 jaar. Bij de uitvaart was slechts één lid van de traditionele ko ninklijke families uit Europa aan wezig: prinses Beatrix. Ze kreeg een ereplaats bij de dienst, voor aan bij Juan Carlos, diens vrouw Sofia en het huidige Spaanse ko ningspaar Felipe en Letizia. De banden tussen het Neder landse en Spaanse koningshuis zijn altijd goed geweest. Beatrix en Juan Carlos schelen net drie weken in leeftijd, en hun tijd op de troon liep vrijwel parallel. Maar nog vaker had de Neder landse koningin in die tijd con tact met koningin Sofia; ze waren twee van de weinige vrouwen op de jaarlijkse bijeenkomsten van de Bilderberg-conferentie, een al tijd wat geheimzinnig, besloten onderonsje van de machtigsten van de wereld. Zelfs Beatrix' zoon Willem- Alexander blijkt nog lange tijd respect te hebben gehad voor emeritus-koning Juan Carlos, ter wijl die in Spanje na verschil lende schandalen zelfs al door zijn eigen zoon op een zijspoor was gezet. Toen de Nederlandse koning in maart op paleis Huis ten Bosch de nieuwe minister van gezondheidszorg Van Ark beëdigde, stond op een tafeltje een staatsieportret van Juan Car los en Sofia, zo merkte een Spaanse royaltywebsite op. Saoedi-Arabië Maar de Spaans-Nederlandse banden zijn niet zó intiem dat Juan Carlos bij de Oranjes zijn toevlucht zou kunnen of willen zoeken nu hij zijn eigen land, op aandringen van koning Felipe, heeft moeten verlaten, in afwach ting van de afloop van het juri disch onderzoek naar zijn moge lijke betrokkenheid bij een cor ruptieschandaal. Zijn beste relatie is die met de leden van het ko ningshuis van Saoedi-Arabië, die vroeger elke zomer kind aan huis waren aan de Costa del Sol, met een gevolg van honderden men sen, en Juan Carlos bovendien de 65 miljoen euro 'schonken' die hem nu tot hoofdverdachte van een corruptiezaak maken. Moreel gezien dus ook niet de plaats om heen te vluchten. REGERING 'Vertrek is geen vlucht voor justitie' De Spaanse oud-koning heeft ook nauwe betrekkingen en familiebanden met 'vergeten' koningshuizen als de Orléans in Frankrijk, enkele Borbóns in Italië of de Albuquerques in Por tugal. Dat laatste land lijkt samen met de Dominicaanse Republiek de meest waarschijnlijke plaats te zijn die de hij heeft uitgekozen om in een soort ballingschap te gaan. Alburquerque In Portugal zou de oud-koning volgens de goed geïnformeerde nieuwssite El Confidencial on derdak krijgen bij de erfgenamen van dat Alburquerque-geslacht. Ondernemer Joan Manuel Brito uit Cascais is een intieme vriend van Juan Carlos, even oud, en hij kent de Spaanse monarch al sinds die halverwege vorige eeuw, als tiener, met zijn familie een tijd in ballingschap in het nabije Estoril woonde. In die omgeving van Lissabon is Juan Carlos bovendien op slechts 600 kilometer van Ma drid. In de Spaanse hoofdstad heeft hij zijn vaste artsen die hem al decennialang voor zijn vele kwalen en blessures behandelen. Met zijn 82 jaar is de vader van koning Felipe niet de fitste meer. En voor de familieleden die hem nog wel graag ontmoeten is hij zo eenvoudig bereikbaar. De krant ABC meldde echter zeker te weten dat hij direct via een vliegveld in Noordwest- Spanje naar de Domincaanse re publiek is gevlogen, waar zijn beste vriend, een man die hij be schouwt als een broer, een sui kerplantage en hotelimperium bezit. Pepe Fanjul is een afstam meling van Spanjaarden en zou zijn verguisde vriend onderdak op een van zijn grote buitenwo ningen verschaffen. ,,De regering weet niet waar Juan Carlos is'', zei de Spaanse premier Pedro Sanchez gisteren op een persconferentie. ,,Die in formatie zal van het koningshuis moeten komen.'' Column Toch verdien ik bepaald geen schouderklopje grote groepen demonstranten uit een te drijven. In totaal gebeurde dat 89 keer in 34 staten. In 21 geval len is er onwettig pepperspray in gezet. Dat gebeurde in vijftien sta ten. De politie gebruikte deze mid delen niet alleen tegen betogers, maar ook tegen medici, journalis ten en waarnemers die bij de pro testen aanwezig waren. Uit de verhalen blijkt volgens Amnesty dat het geweld van agen ten onnodig en soms buitensporig was. ,,Het laat precies het systema- Geweld agenten was 'onnodig en soms buitensporing' tische racisme en de straffeloos heid zien waartegen deze mensen protesteren'', zegt Ernest Coverson van Amnesty International USA. Agenten zouden de gewelds middelen pas moeten inzetten als er sprake is van verweer tegen een echte dreiging of geweld, oordeelt Amnesty. Nu gebeurde dat tegen vreedzame demonstranten. De mensenrechten werden volgens de onderzoekers tijdens de arrestaties en de detentie geschonden. Dat concludeert Amnesty Interna tional in een rapport dat gisteren is verschenen. In het rapport staan verhalen van meer dan vijftig men sen die te maken kregen met poli- tiegeweld. Ze waren allemaal bij protesten die volgden op de dood van George Floyd, de man die mi nutenlang om hulp vroeg terwijl een politieagent hem met zijn knie verstikte. De onderzoekers documenteer den 125 gevallen van politiege- weld. Tussen 26 mei en 5 juni 2020 waren er ten minste zes incidenten met het gebruik van wapenstokken door de politie, en werden in der tien steden sponskogels en rubbe ren kogels ingezet. Ook werd er volgens Amnesty veelvuldig gebruikgemaakt van traangas om Zelf ben ik zo'n moeder die op het strand naar de kin deren staat te gillen dat ze niet alleen de zee in mogen, hoor! Bij papa blijven! En niet verder dan je knieën! Ik ben als een havik. Moet ook wel, want alleen de oudste heeft zijn A, B en C al in de pocket - in tegenstelling tot de helft van zijn klasgenoten, want die hadden 'geen zin' meer of pappie en mam mie vonden het niet nodig - maar dan nóg. De zee blijft gevaarlijk, ook al kun je goed zwemmen. Dat werd dit weekend weer eens pijn lijk duidelijk. Toch verdien ik bepaald geen schouderklopje. Het was bijvoor beeld een collega die verontwaar digd reageerde op een schattig vakantiekiekje: Linda! Met die opblaasbare bandjes drijven ze zó de zee op als de wind verkeerd staat, joh. Dat wéét je toch zeker wel? Levensgevaarlijk! Euhstamelde ik, en voelde me meteen een domme muts. Wat een mui is en wat je dan vooral wél en niet moet doen kon ik dan weer wel opdreunen, maar heb ik dat ook aan die van 8 met al zijn diplo ma's verteld? Nee dus. Een zoper? Nog nóóit van gehoord. om kinderen op school te leren over zwemmen in zee. Dat de juf dan tussen het reke nen, taal, en al die andere dingen door óók nog vertelt dat het niet slim is als Sophietje en Jaydin bij oostenwind met hun opblaaskro- kodil op zee gaan dobberen. Dat de meester leert over zandbanken en zeeschuim. Dat is natuurlijk nooit verkeerd, een beetje nadruk kan geen kwaad. Maar het is te gemakkelijk om het alleen daar te laten, want de verantwoordelijkheid ligt toch echt bij ons ouders. woensdag 5 augustus 2020 GO Edwin Winkels Rotterdam/Madrid ,,Waar hij ook is, het belang rijkste is dat Juan Carlos heeft gezegd dat hij, net als elke andere Spanjaard, ver antwoording zal afleggen aan justitie in ons land." Dat zei de Spaanse premier Sanchez op vragen over de mogelijke verblijfplaats van de oud-koning. De regering wil voorkomen dat zijn plotse vertrek wordt beschouwd als een vlucht voor justitie, en zo de monar chie nog verder verzwakt. De advocaat van Juan Carlos garandeerde dat de oud-ko ning altijd beschikbaar zal zijn om voor justitie een ver klaring af te leggen. Er is zowel in Spanje als in Zwitserland een onderzoek gaande naar corruptie en witwassen door Juan Carlos. In zee Rotterdam/Washington De Amerikaanse politie heeft tij dens Black Lives Matter-protes- ten buitensporig geweld ingezet en daarmee mensenrechten ge schonden. Sommige mensen raakten blind, werden in elkaar geslagen, raakten zwaarge wond of kregen beroertes. Raymond Boere De reddingsbrigade oppert nu Waarvan velen zelf dus ook wel een les over de zee kunnen ge bruiken, ik geef het gelijk toe. En laat de belangrijkste dan zijn: de zee blijft onbetrouwbaar. Ook al denk je er alles over te weten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6