Knooppunt Hellegatsplein bij N59 gaat op de schop Eén bontbekplevier vliegt straks uit II 5 ZIERIKZEESE MONUMENTEN OP INSTORTEN De monumentale veedrinkput bij de Nobelpoort in Zierikzee is er slecht aan toe. Heemkundige vereniging Stad en Lande vreest dat de put niet meer valt te redden, wanneer het noodzakelijke onderhoud nog veel langer op zich laat wachten en maant de gemeente tot actie. Die kijkt naar de mogelijkheden. Marcel Modde Zierikzee f e huidige staat is m ^^^^^knaar onze me- Bning een monu- mentenstad on waardig', schrijft voorzitter Anita de Munnik in een brandbrief aan burgemeester en wethouders. Het is niet voor het eerst dat Stad en Lande aan de bel trekt over de oude veedrinkput. Eind 2013 vertoonden de muren al ernstige scheuren door wortels en plantengroei. Het college gaf aan bezig te zijn met de voorbereiding van een restauratie, maar dat het geld voor de uitvoering nog ont brak. Bijna zeven jaar later is er nog steeds niets gebeurd aan de Vaete en is de situatie er alles be halve beter op geworden. Onder het overwoekerende groen zijn hele stukken muur losgekomen. Dat geldt ook voor het plateau in de stadsomwalling ter hoogte van de Touwbaan even verderop. De keermuur en het metselwerk langs de stadsgracht is 'om te huilen', OOLTGENSPLAAT Goed nieuws voor Schouwen-Dui- velanders die over de N59 rij den om in en uit de Randstad te komen. Uiterlijk in de lente van volgend jaar wordt de rij strookindeling op knooppunt Hellegatsplein veranderd. Dat moet zorgen voor een betere doorstroming. Op dat knoop punt komt verkeer van de A29 en A59 samen op één rijstrook die de N59 vormt richting Zee land. Dat samenvoegen zorgt vaak voor een slechte door stroming. Hoe het er precies uit komt te zien is nog niet duidelijk, maar de aanpassin- gen moeten ervoor zorgen dat er minder filevorming ont staat. Later volgt ook nog de aanleg van een wegafscheiding in het stuk tussen de Schaaps- weg bij Ooltgensplaat en het knooppunt. Daar gebeuren nu nogal eens ongelukken door dat auto's op de verkeerde weghelft belanden. De ko mende maanden wordt ge werkt aan een voorlopig ont werp zodat inhalen straks niet meer kan. Het is een gezamen lijk plan van Het Rijk, de pro vincie en de gemeenten Goe- ree-Overflakkee en Schou- wen-Duiveland. ,,Voor het eerst in ruim tien jaar groeit er eentje op", aldus een blije Jos Boot van de Vogelwerkgroep Walcheren. Het vogeltje kwam en kele weken geleden uit het ei en scharrelt nog steeds rond op het strand tussen Oostkapelle en Vrou wenpolder. Enkele maanden geleden startte een project van natuurorganisatie Het Zeeuwse Landschap en de Vo gelwerkgroep om broedende bont- bekplevieren te beschermen. De vogeltjes broeden op het strand en hun eieren en jongeren waren de afgelopen jaren de prooi van kraaien, meeuwen, vossen of an dere rovers. Om ze te beschermen werden er over enkele nesten kooien geplaatst. Onder andere bij Maanden geleden startte een project om bontbekplevieren te beschermen een nest op het strand bij Oranje zon. Dat werd overspoeld tijdens springtij. Toen het broedpaar en kele weken later opnieuw eieren in een nieuw nest had, werd een van de ouders het slachtoffer van een jonge vos. Maar er werd ook een an der nest gevonden, iets verderop langs het strand in de richting van strandpaviljoen Zeecafé. Op 6 juli kwamen drie eieren uit, en een paar dagen later ook het vierde. Een van die vier kuikens is nog over. Het is niet bekend wat er met de andere drie is gebeurd. Boot vermoedt dat ze prooi zijn gewor den voor andere dieren. Maar de vierde, die doet het goed. ,,Het kan inmiddels vliegen en zich ook goed verstoppen. Het is sterk, loopt al zelfstandig naar eten te zoeken." De beide ouders van de jonge bontbekplevier houden alles nog steeds in de gaten. ,,Ze leiden bela gers af." Boot is er dan ook van over tuigd dat deze vogel het gaat red den. ,,Het eerste jong dat in jaren uitvliegt." teert vermoedelijk van voor die tijd, beschrijft de site Zierikzee- Monumentstad de geschiedenis. Het diende mogelijk als waterre servoir, wanneer de poorten wer den gesloten werden bij een bele gering van de stad. In het pand pal tegenover de put was vroeger een herberg met een paardenstalling ondergebracht. De dieren konden hun dorst lessen in de Vaete. Ook kon het reservoir worden gebruikt om snel emmers te putten bij brand. De gemeente laat weten dat wordt nagegaan of de Vaete kan worden aangemeld als Rijksmo nument, om zo ook het nodige budget bij elkaar te sprokkelen. Het plan blijft de put op te knap pen aansluitend aan de restauratie van het Blauwe Bolwerk. Die klus is al een eind gevorderd, maar neemt meer tijd in beslag dan ver wacht. zegt De Munnik in een toelichting op de brief. Het college had toege zegd dat het plateau na de recon structie van het Jannewekken in 2014 zou worden opgepakt. Maar ook dat laat nog steeds op zich wachten. Onderhoud op korte ter mijn is noodzakelijk, signaleert Stad en Lande. Het geld voor de Vaete kan mo gelijk sneller worden gevonden door de drinkput aan te melden als Rijksmonument, doet Stad en Lande het college als suggestie aan de hand. Met die status komt het object in aanmerking voor onder- houdssubsidie. Nu de put 'slechts' als gemeentelijk monument te boek staat, draait de gemeente zelf voor het grootste deel van de kos ten op. Wordt nog veel langer gewacht en stort de boel in, dan wordt het wellicht al snel te kostbaar gevon den om de drinkput nog op te knappen, vreest De Munnik. Dat lot was ook de Napoleonschuur in Scharendijke beschoren (eveneens een sterk verwaarloosd gemeente lijk monument), totdat een groep erfgoedbeschermers en dorpsbe woners zich tegen de voorgeno men sloop keerden. De Vaete is met de grotere Var- reput aan de Balie één van de twee overgebleven veedrinkputten in de binnenstad. ,,Het is een be hoorlijk uniek stukje Zierikzee", zegt De Munnik. ,,In Amsterdam vind je dit niet." De put is al te zien op een stadsplattegrond van Zacharias Roman uit 1660 en da- Het is een behoorlijk uniek stukje Zierikzee. Dit vind je niet in Amsterdam woensdag 5 augustus 2020 Veedrinkput is er slecht aan toe Het lijkt er op dat één bontbek plevier het gaat redden. Het jonge vogeltje scharrelt rond op het strand bij Oranjezon. Emile Calon Vrouwenpolder ■>w De Vaete aan de Korte Nobelstraat in Zierikzee is overwoekerd door planten en bomen. Onder het groen hebben wortels grote scheuren ge trokken in de muren van de monumentale veedrink plaats. foto's ERNESTA VERBURG Het overblijfsel van de stadswal van Zierikzee langs de gracht aan de Touwbaan verkeert in deplorabele staat. - Anita de Munnik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50