4 (7 Was het een ongeluk of een gerichte aanval? In Beiroet wordt volop gespeculeerd. Over de verwoestende gevolgen van de explosie bestaat geen twijfel. Het leek wel een nucleaire inslag die gisteren de Libanese hoofdstad Beiroet en omstreken deed schud den. Bij de klap zijn tussen de 50 en 70 doden gevallen en zeker 2700 ge wonden, meldde het ministerie van Volksgezondheid van Libanon. Onder de gewonden zijn ook vijf medewerkers van de Nederlandse ambassade in Beiroet, van wie er een slecht aan toe zou zijn. De ma teriële schade is gigantisch, hon derden gebouwen in de wijde om trek zijn beschadigd. Dat er gisteren zoveel beelden van de kolossale klap de ronde de den, kwam doordat veel inwoners een eerste, kleine explosie in het havengebied al van alle kanten aan het filmen waren. Die ontploffing had dreigende zwarte wolken over de stad gestuurd. De vernietigende omvang van de tweede explosie voorzag niemand. Een heel havengebied weggevaagd, waarbij even een witte paddenstoel over de stad leek te flitsen. Een vuurbal van vele tientallen meters hoog volgde. De schokgolf was zo krachtig dat auto's werden omge gooid en mensen tegen de grond werden gedrukt. Zelfs degenen die de explosie van vele honderden meters afstand vastlegden. Wat restte na de klap was een ver schroeid industriegebied met ge blakerde kranen en loodsen waar van daken waren afgerukt. Door heel de stad zijn kantoren en appar tementen zwaar beschadigd. De explosie zou tot op Cyprus te horen zijn geweest, zo'n 240 kilo meter verderop. In sommige wijken viel de elektriciteit uit. ,,Ik zag een vuurbal en rook boven Beiroet op stijgen", vertelde een ooggetuige. „Mensen schreeuwden en renden, bloedden. Balkons werden wegge blazen van de gebouwen. Glas in hoge gebouwen viel op straat." Gewonden Daarna arriveerde een stroom van geschokte en bloedende gewonden bij de ziekenhuizen. Slachtoffers kwamen met hun eigen auto's, ach ter op scooters of te voet. De hulp- Ik zag een vuurbal en rook boven Beiroet opstijgen. Mensen schreeuwden diensten en ziekenhuizen, die al onder zware druk stonden van wege het coronavirus, konden de gewonden nauwelijks verwerken. Een man uit Megen was een van de weinige Nederlanders die de explosie met eigen ogen zag gebeu ren. De 20-jarige Thomas van Druenen zat samen met een Britse vriend op een boot in de haven van Beiroet toen hij opeens de gigan tische knal hoorde. ,,We veerden allebei op en renden naar onze kapitein. What the fuck was dit?! riepen we." De Brabander was in een andere haven van Beiroet toen de ramp gebeurde, op zo'n 10 kilo meter afstand. Hij was gisteren pas in Libanon geland in verband met zijn werk. Op BBC World Service meldde Mohammed Najid, een ooggetuige, dat er twee explosies waren vlak bij zijn flat. ,,Ik had net mijn middag dutje gedaan op de elfde etage. Ineens was al het glas weg en waren alle deuren eruit gerukt. Bij de tweede explosie dacht ik dat het ge bouw ging instorten. Ik probeerde me te verstoppen. Mijn mond bloedde". Beelden uit het stadscen- trum deden denken aan een hor rorfilm. Door glasscherven ver wonde inwoners van de stad zoch ten hun weg naar de hulpdiensten. De zeer geschrokken Najid zei dat de kracht van de aanval hem deed denken aan een bombardement dat hij in 2006 meemaakte bij een Isra- elische aanval. ,,Net als toen dacht ik dat ik dood zou gaan.'' Een correspondent van Al-Ja- zeera die kilometers van de ont ploffing verwij derd was, zei dat om haar heen ruiten sneuvelden en dat ook zij omver werd geblazen. In het donker werd gisteren ge probeerd de branden te blussen met onder meer blushelikopters. Oorzaak Gegist wordt naar de oorzaak van de explosie. Abbas Ibrahim, hoofd Veiligheidszaken in Beiroet, zei dat de explosie niet te wijten was aan een vuurwerkopslag die de lucht in was gegaan, zoals aanvankelijk was gemeld door de lokale media. Hij vertelde verslaggevers ter plaatse dat de explosie zeer waar schijnlijk was veroorzaakt in een opslag van explosieve materialen. woensdag 5 augustus 2020 GO - t* v - Een witte paddenstoel Bob van Huët Sebastiaan Quekel Beiroet - Ooggetuige

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4