zomer Wat kost dat? Parkeren bij strandovergangen VANDAAG Een dagje naar het strand zal deze zomer bij veel mensen op de planning staan. Koelbox, stoeltjes en windscherm in de achterbak en rijden maar. Waar kun je bij het strand de auto kwijt en wat kost het? Een overzicht. WATTE DOEN? 1. Een interactieve film kijken 2. Een komedieshow bezoeken 3. Naar een pianoconcert gaan 4. Zelf een museum maken Vooi zand, legio strandten ten, een boulevard om te flaneren, de Pier; Scheve- ningen is dé badplaats met alle toeters en bellen en daarom onverminderd populair. Niet heel verrassend dan ook dat je hier voor parkeren bij het strand het diepst in de buidel moet tasten: 3,85 euro per uur en 23,25 euro voor een dagkaart. En dan maar hopen dat je een plekje vindt. De gemeente Den Haag hanteert dit hoge tarief om het zoekverkeer naar een plek op straat te beperken, zo laat ze in een reactie weten. ,,Het tarief in Scheveningen is eind 2017 verhoogd en bedoeld om toeristen te stimuleren een plaats in een parkeergarage te gebrui ken.'' Duur? Het is niet eens het hoogste tarief in Den Haag. ,,In het kernwinkel gebied is het tarief 4,80 euro per uur.'' Iets hoger langs de Nederlandse kustlijn bezet Bloemendaal aan Zee de tweede plek. Daar betalen badgasten voor een parkeerplek 3,25 euro per uur en 20,80 euro voor een dagkaart. Plek drie op dit podium is voor het Zeeuwse Domburg (gemeente Veere), met een uurtarief van 2,80 euro en een dagtarief van 14,50 euro. De stroom toeristen is hier blijkbaar zo groot dat het tarief hoger is dan het standaardtarief dat de gemeente Veere voor de meeste andere badplaatsen op Walcheren hanteert. Wie liever geen cent te veel uitgeeft, kan met een gerust hart toch de kust opzoeken. Op diverse plekken is parkeren nog gewoon gratis. Zoals in de Noord-Hollandse gemeenten Den Helder en Schagen. ,,Zo willen we meer strandliefhebbers lokken'', legt een ambtenaar van de gemeente Schagen uit. Ook in de gemeente Heemskerk is het stallen van de auto gratis, maar dat kan niet pal aan het strand. ,,Om daar te komen is een wandeling door de duinen nodig. Ook leuk'', zegt een medewerker van de gemeente. Kan zijn, maar dan moet je wel goed ter been zijn en die koelbox, die stoeltjes en dat windscherm willen meezeulen. In Wijk aan Zee (gemeente Bever wijk) kun je ook gratis terecht, tenzij het heel druk is. ,,Wij hebben acht honderd gratis parkeerplaatsen'', meldt een gemeentewoordvoerder. ,,Zijn die bezet, dan openen we de Dorpsweide. Daar betaal je 3 euro voor een dag.'' Door gratis parkeer plekken aan te bieden, willen gemeenten meer strandliefhebbers lokken. In Zuid-Holland kunnen badgasten gratis parkeren bij Kijkduin (gemeente Den Haag), Hoek van Holland en het Maasvlaktestrand (gemeente Rotter dam). In Kijkduin zijn er plannen voor betaald parkeren, maar is het nog gratis. Metro Bij Hoek van Holland is betaald parkeren opgeheven vanwege de aanleg van een metroverbinding naar het strand. Naar verwachting is die pas in 2022 gereed. ,,Het is nu lastiger om het strand met openbaar vervoer te berei ken, daarom is besloten parkeren gratis te maken'', verklaart een woordvoerder van de gemeente Rotterdam. In de zuidelijkste hoek van de provin cie biedt badplaats Ouddorp (gemeente Goeree-Overflakkee) nog altijd gratis parkeerplaatsen achter de stranden aan. De Brouwersdam is één langgerekte parkeerplaats waar vooral campereige naren en kitesurfers tot zonsondergang de dag doorbrengen - voertaal Duits. Aan de zuidkant van de Brouwers- dam vind je in Scharendijke (gemeente Schouwen-Duiveland) nog een gratis parkeerterrein, maar verder moet langs de Zeeuwse kust vrijwel overal worden betaald. Neeltje Jans (Noordzeekant), Westkapelle en Zoutelande vormen positieve uitzonderingen. Verreweg de meeste parkeerplaatsen langs de kust wordt uitgebaat door ge meenten. Een klein aantal is in handen van particuliere ondernemingen, onder andere in Scheveningen (BKS Parking, Interparking), Castricum aan Zee en Wassenaar. En wie de weg weet, vindt hier en daar nog wel een plaatselijke grondeigenaar die je voor een paar euro per dag op z'n terrein laat parkeren. WOENSDAG 5 AUGUSTUS 2020 GO WAT Unbreakable Kimmy Schmidt WAAROM Op Netflix is de komedieserie Unbreakable Kimmy Schmidt al vier seizoenen een succes. Nu eindigen de makers het verhaal met een eigenzinnige film, waarin de kijker zelf het verloop van het verhaal mag kiezen. Als de finale tegenvalt, is het dus je eigen schuld! WAAR Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend is vanaf vandaag te zien op Netflix. WAT Summer Comedy Nights WAAROM Een retourtje New York zit er nu misschien niet in, maar gelukkig heeft stand-up- comedy inmiddels een aardige voet aan de grond in Nederland. In Amsterdam is vanavond de tweede editie van de Summer Comedy Nights. Veelal Engelstalig talent, maar gewoon te zien aan de grachten. WAAR Summer Comedy Nights is te zien in Q-Factory, Atlantisplein 1, Amsterdam. WAT Veldhuis, Kemper en een piano WAAROM Eigenlijk wilde muzikaal duo Veldhuis Kemper een show vol nieuw materiaal maken, maar daar stak corona een stokje voor. Daarom komen ze dit jaar met de Zonder Meer-tour, waarin ze oude liedjes in een nieuw jasje steken. WAAR Het eerste optreden vindt vanavond plaats in Openluchttheater Caprera, Hoge Duin en Daalseweg 2, Bloemendaal. WAT Heel Holland Exposeert Thuis WAAROM Geen zin om het huis te verlaten voor een museumbezoek? Bouw dan samen met je kinderen een thuismuseum. Op de website van het Onderwijsmuseum vind je de workshop Heel Holland Exposeert Thuis, waarin je alles leert over hoe je zelf een tentoonstelling in elkaar draait. Geen idee wat je daar neer moet zetten? Kijk dan op de website van theatermakers Het Filiaal, waar je onder andere knutselopdrachten over ruimtevaart en poppenspel vindt. WAAR De workshops vind je op onderwijsmuseum.nl en hetfiliaal.nl/thuis KAJ VAN ARKEL Soms is een wandeling door de duinen nodig. foto shutterstock Parkeren aan het strand goedkoper dan in de stad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 42