Oplaaien virus dwingt kabinet tot extra maatregelen NIEUWS 3 Deze week2588 mensen positief getest, RIVM noemt cijfers zorgwekkend Snel verslechterende coronacijfers dwingen het kabinet nog tijdens de zomervakantie extra maatregelen te nemen. Het doel: een dreigende tweede golf indammen. Krijgen Rutte en zijn ministers de geest terug in de fles? Morgen volgt een persconferentie met premier Mark Rutte en minis ter Hugo de Jonge, de eerste in zes weken. Voor het zover is komen alle betrokken bewindslieden samen voor overleg. Officieel mag het geen crisisberaad heten, maar de alarm bellen zijn wel degelijk afgegaan. Veel Nederlanders zullen een déja vu hebben. Natuurlijk, er zijn verschillen met de persconferenties van eerder dit jaar: Bruno Bruins is vervangen door De Jonge. Ook ge- barentolk Irma is er niet bij. De overeenkomsten springen echter meer in het oog: weer zal Rutte het land met een bezorgde blik toespre ken, weer zal hij iedereen oproepen zich aan de regels te houden. Om als-je-blieft afstand te houden. Weer zal hij wijzen op de onwense lijkheid van nieuwe, nog strengere maatregelen. Twee vragen zijn cruciaal. De eerste: is de overheid nog op tijd om een tweede golf- die volgens som migen onvermijdelijk is - te voor komen? En de tweede: wat is daar voor nodig? De persconferentie komt geen moment te vroeg. In de afgelopen week zijn 2588 mensen positief getest op het coronavirus, bijna twee keer zoveel als een week eer der. In juli kon het groeiend aantal geconstateerde besmettingen nog worden verklaard door het toege nomen aantal tests. In zekere zin was dat zelfs goed nieuws: de GGD's kregen een beter beeld van de verspreiding van het virus. Zorgwekkend Gisteren gingen de alarmbellen echter af. Terwijl het aantal testen de afgelopen week iets afnam, ver dubbelde het aantal patiënten. Van de afgenomen testen was 2,3 pro cent positief. Een week eerder was dat nog maar 1,1 procent. Dat kan maar tot één conclusie leiden, zegt immunoloog Ger Rijkers van de Roosevelt University in Middel burg. ,,Er is een reële stijging van het aantal patiënten. Het gaat de verkeerde kant op.'' Ook het RIVM noemt de cijfers 'zorgwekkend'. In sommige regio's zijn de zorgen groter dan elders. Het RIVM roept Nederlanders op om drukke plek ken en ook drukke locaties in ste den te mijden als een bezoek niet nodig is. Rotterdam, Amsterdam, Den Haag en West-Brabant zijn probleemregio's. In deze gebieden pakt 3 tot 7 procent van de testen positief uit. In Amsterdam en Rot terdam is het gebruik van een mondkapje vanafvandaag verplicht op een aantal drukke plekken. Het is lastig om het aantal besmet tingen van nu te vergelijken met die van maart en april. Immers: nu kan iedereen die kucht zich laten testen, toen was de testcapaciteit schaars en kwamen dus lang niet alle positieve gevallen aan het licht. Een betere maatstaf wat dat betreft is het aantal ziekenhuis opnamen. Dat ligt een stuk lager dan in het voorjaar. Toen waren er dagen waarop 500 coronapatiënten het ziekenhuis werden binnen gereden. Nu meldt het RIVM er 44 per week. Dat zijn er per dag dus 6 of 7, bijna een factor 100 minder dan op het hoogtepunt van de eer ste golf. Een vergelijkbaar beeld is zichtbaar bij het aantal corona- doden. Dat is geen reden voor opti misme. Het aantal ziekenhuisopna men mag dan laag zijn, het is in een week tijd wel verdubbeld. Boven dien leiden meer besmettingen niet direct tot meer ziekenhuis opnamen - daar zit doorgaans één tot twee weken tussen. Meer zie- kenhuisopnamen zijn in die zin 'een kanarie in de kolenmijn', zegt Rijkers, de voorbode van meer ellende. Geluk bij een ongeluk is dat het virus nu veel jonge mensen treft. Zij lopen minder risico op ernstige complicaties. Het is niet voor niets dat dit juist de groep is die de regels het vaakst aan zijn laars lapt. De vraag is of zij zich voldoende be wust zijn van de schade die kan ontstaan als zij hun ouders of hun grootouders besmetten. Doel van het kabinet zal dus zijn om dit besef tussen de oren te krij gen. Vandaar ook dat een Haagse ingewijde stelt dat Rutte en De Jonge tijdens de persconferentie zullen 'preken'. Ook zullen zij spre ken over 'het ondersteunen van regionale maatregelen'. Bronnen in Den Haag stellen dat de kans groot is dat er op de vliegvelden iets gaat gebeuren. Te denken valt aan het inrichten van teststraten. Lockdown De vraag is wat er in de rest van het land gebeurt. Moeten we denken aan lockdownachtige ingrepen? Gaat de horeca in zwaar getroffen gebieden weer dicht, gaan de scho len er beperkter open? Immuno- loog Rijkers heeft een ander idee: ,,Elke stad kan een deel van de par keergarages in het centrum sluiten. Je zag bij de stranden dat dat hielp. Als ze niet kunnen parkeren zien mensen af van een bezoek.'' Elke stad kan enkele parkeergarages sluiten. Dat hielp bij de stranden Een andere mogelijkheid is dat bur gemeesters meer instrumenten krijgen om in te grijpen bij risico volle situaties bij mensen thuis, bij voorbeeld met drukke feestjes waar geen afstand wordt gehouden. Hu bert Bruls, burgemeester van Nij megen en voorzitter van het over leg van de 25 veiligheidsregio's, hintte daar vorige week op. In deze krant zei een aantal van zijn col lega's daar wel voor te voelen. Ach ter de voordeur vinden immers de meeste besmettingen plaats, maar daar kunnen ze nu niets uitrichten. Volgens een ingewijde wordt nog druk overlegd over de precieze maatregelen die Rutte en De Jonge gaan afkondigen. De Tweede Ka mer debatteert volgende week over de ontwikkelingen. In de Kamer groeit de druk op het kabinet om daadkracht te tonen, bijvoorbeeld bij het testen van reizigers. ,,Ik wil niet langer van het kabinet horen wat er allemaal niet kan, maar wat er wél kan'', aldus PvdA-leider Lo- dewijk Asscher. Hij stelt ook voor om de fysieke introductiedagen van de studentenverenigingen overal in Nederland te schrappen. Het percentage positief geteste personen 2,1% stijgt woensdag 5 augustus 2020 GO Edwin van der Aa Sander van Mersbergen Den Haag 2 cc c O CÜ - Ger Rijkers, immunoloog M Mark Rutte en Hugo de Jonge geven morgen na zes weken weer een pers conferentie. FOTO S ANP, ROBIN UTRECHT 4 aug Het aantal ziekenhuisopnamen neemt toe, maar het aantal doden stijgt nog niet 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3