Moeizaam bestaan voor kasteelkatten Gedeputeerde verbijsterd over dichtdraaien geldkraan Grootste werkschip te zien in Vlissingen 10 ZEELAND Zeelandia, onder meer organisator van het Zeeland Nazomerfestival, kent twee belangrijke financiers: de provincie en het landelijke Fonds Podiumkunsten. Die geven nu ie der bijna 6 ton per jaar. Het fonds maakte maandag de verdeling voor de komende vier jaar bekend. Zee- landia raakt haar subsidie kwijt, on danks een positief inhoudelijk ad vies. De reden: het fonds heeft aan zienlijk minder geld te besteden. Vooral instellingen buiten de Randstad zijn daarvan de dupe. Pijpelink is verbijsterd. ,,Mijn slotsom is: er moet gewoon meer geld bij, want dit krijg je niet uitge legd. Ik gun de instellingen in de Randstad wat ze krijgen, maar dit kabinet heeft zichzelf gepresen teerd als het kabinet van de regio's. Dan moet het dat ook wel waarma ken." De Zeeuwse gedeputeerde is er van overtuigd dat de rol van de re gio's de komende jaren alleen maar belangrijker wordt. Mede door co rona en de stikstofcrisis trekken meer mensen naar de minder drukke gebieden. ,,Maar die willen wel in een omgeving wonen waar ze van cultuur kunnen genieten. Dan is wat er nu met het fonds ge beurt, zó dom. Het druist in tegen toekomstige ontwikkelingen." Pijpelink wijst op het inhoude lijke en economische belang van het Nazomerfestival. ,,Er is zoiets moois neergezet. Dat gaan we toch niet weggooien? En Zeelandia is meer dan alleen het Nazomerfesti val. Het neemt als theaterproduc tiehuis een heel belangrijke positie in de Zeeuwse culturele infrastruc tuur in." Lobby is ingezet Ze probeert alles te doen om het tij te keren, onder meer via de Tweede Kamer ,,Ik heb politiek mijn lobby al ingezet. Daarnaast gooi ik be stuurlijk mijn lijnen uit, samen met andere gedeputeerden in het land. Want er zijn meer mensen not amu sed. Laten we knokken voor extra geld in het fonds en kijken wat we nog kunnen redden. Ik denk echt dat we als regio's een sterk verhaal hebben, dus wat mij betreft is het nog geen gelopen race." Frans Lievens, directeur van Zee landtheaters, moet er niet aan den ken dat Zeelandia moet worden op gedoekt. ,,Dat zou een enorm groot verlies zijn voor de Zeeuwse cul tuur en voor de podiumkunsten in het bijzonder. Ze maken bijzondere producties die onderscheidend zijn en aanvullend op de reguliere pro- Er is zoiets moois neergezet. Dat gaan we toch niet weggooien? grammering in de theaters." ,,Het culturele aanbod in Zeeland zou hierdoor heel erg verschralen", vreest ook acteur Bram Kwekke- boom, die hoofdrollen in diverse voorstellingen van Zeelandia heeft gespeeld. ,,Dat is bijzonder jammer en dat kunnen we ons ook helemaal niet permitteren." ,,Dit zou ook voor het toerisme een gemis betekenen", vindt Erik van den Dobbelsteen, directeur van VVV Zeeland. Het Nazomerfestival levert een belangrijke bijdrage aan de verlenging van het seizoen. ,,Het festival trekt een interessante groep toeristen aan. Tegelijkertijd profi teert heel Zeeland ervan, omdat het evenement verspreid is over de hele provincie." De Pioneering Spirit heeft de vorm van een gigantische cata maran. Het wordt vooral inge zet om boorplatforms te ont mantelen. Het schip is 382 me ter lang en 124 meter breed en heeft een oppervlakte van acht voetbalvelden. De bouw kostte 2,6 miljard euro. ,,In de Sloehaven worden twee zogenoemde flare jacket modules van het schip op een ponton gezet en vervolgens naar de Sagro gebracht", zegt Allseas-woordvoerder Jeroen Hagelstein. Allseas is nu op de Noordzee op het Tyra-veld be zig voor Total. Daar is de boven bouw van een platform wegge haald, die naar een werf in De nemarken gaat. In Vlissingen zal het schip de onderbouw van twee platformen afleveren om verder af te breken. Televisietoren De lading van het schip zal ook nog eens 110 meter boven het water uitsteken. Ter vergelij king, de televisietoren van Goes is inclusief mast tegenwoordig 137 meter hoog. Schippers heb ben nu al instructies gekregen hoe te handelen als het schip de Westerschelde opvaart. In juni kwam het grootste containerschip ter wereld al naar Zeeland. De HMM Algeci- ras trok toen veel bekijks op weg naar de haven van Antwer pen. Dat schip was 400 meter lang en 61 meter breed. SPOREN IN DE DELTA De middeleeuwse glorie van het Hof te Sint-Maartens dijk is vooral verbonden met het 'society-echtpaar' Frank van Borssele en Jacoba van Beieren, getrouwd van 1434 tot Jacoba's dood twee jaar later. Het kasteel da teert uit de veertiende eeuw en lag pal ten noorden van de gelijkna- mige smalstad. Het is in 1819 afge broken. Gelukkig weten we er veel van, dankzij archiefbronnen, pren ten, opgravingen in 1965-1968 door de bekende castelloloog J.G.N. Re- naud en later bureauonderzoek. Allerlei aspecten van het dage lijks leven zijn door archeologen en historici belicht. Zoals de aanwe zigheid van dieren: er zijn 40 soor ten binnen de kasteelmuren geïdentificeerd, ruwweg uit de pe riode 1400-1600. Het spectrum loopt uiteen van zwanen, duiven en muizen tot zeewolf, wulk, haas, schaap en meerkoet. Ze waren voedsel, gebruiksdier, jachtbuit, visvangst, ongenode gast of huis dier. Zo zijn er restanten van een hond en minimaal drie katten aan- getroffen. Schriftelijke bronnen noemen jacht- en 'gewone' hon den. Hun voedsel bestond volgens de domeinrekeningen voor een groot deel uit brood van verschil lende granen! De teruggevonden hondenschedel behoorde aan een volwassen, grote waak- of jacht hond. Hekserij De katten hadden het niet makke lijk op het Hof. Geen van de drie exemplaren bereikte de volwassen leeftijd. Ze zullen hun nut wel heb ben moeten bewijzen met de jacht op muizen en ander klein onge dierte. Nu hadden katten in de late middeleeuwen toch al geen gun stige reputatie, vooral vanwege hun nachtelijke omzwervingen en krols gejammer in de paartijd. Het wekte gedachten op aan duivelse zaken. Katten werden vaak geassocieerd met hekserij en soms levend ver brand of simpelweg doodgeknup peld. Ook dienden ze wel als bouw- offer, een heidense traditie met zeer oude wortels. In de Grote Kerk van Veere is sinds kort één van die ongelukkige schepsels te bezichti gen: een gemummificeerde kat die vóór 1498 in de kerkmuur is inge metseld. Maar we moeten ons de middeleeuwers ook weer niet al te exotisch en primitief voorstellen. Zowel honden als katten waren voor velen geliefde kameraden in en om het huis. Eén dierlijk raadsel resteert. Bij het Hof te Sint-Maartensdijk bezat Frank van Borssele een grote stoe terij. Maar er is geen enkel restant van een paard gevonden. En het vreemdste aangetroffen restant? Dat is een geweistok van een ren dier uit Scandinavië. Het dateert van vóór 1550 en is waarschijnlijk bewaard als curiositeit. woensdag 5 augustus 2020 Subsidie voor Zeelandia valt weg: 'Dit is zó dom' ,,Ik was perplex", zegt cultuur gedeputeerde Anita Pijpelink. Ze wist niet wat ze hoorde toen maandag duidelijk werd dat het Fonds Podiumkunsten de geld kraan voor Theaterproductie huis Zeelandia dichtdraait. ,,Ik dacht: wat gebeurt hier? Dit heeft niemand echt zien aanko men." Rolf Bosboom Middelburg Anita Pijpelink: ,,Er moet gewoon meer geld bij, want dit krijg je niet uitgelegd. FOTO RUBEN OREEL -Anita Pijpelink, gedeputeerde GO Het grootste werkschip ter wereld komt binnenkort naar Vlissingen. De Pioneering Spi rit, het offshoreschip van re derij Allseas, doet op zondag 16 augustus de haven van Vlissingen aan om een deel van een boorplatform af te le veren. Het schip wordt rond 14.30 uur in Vlissingen-Oost verwacht. Maurice Steketee Vlissingen Een tweewekelijkse rubriek over Zeeuwse vondsten, histori sche sporen en verhalen Jan J.B. Kuipers Hond en kat als huisdier. Schilderij Hans Asper, 1538.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 38