Boekentip zomerhit Historie als kleurri k decor Dit trio zet live de boel op zijn <D w 6 Dit is een serie over buurtschappen en gehuchten in Zeeland. Leven tussen lucht en klei. Vandaag de vijfde aflevering: Oudedorp, een doodlopend straatje even ten zuiden van Nieuw- en Sint Joosland achter de kruising van de Boomdijk, Stelledijk en Binnendijk. Vorig jaar verscheen Metropolis. Het is de titel van het veertiende en laatste deel van de Bernie Gunther-reeks, over een Duitse rechercheur-detective die zich door het leven rommelt in de periode rond de Tweede Wereldoorlog. Een Berlijnse Kwestie (March Violets, 1989) was Bernie's debuut. Er volgden nog twee delen tot 1991. De Britse au teur Philip Kerr liet de fans 15 jaar wachten op deel 4. Daarna verscheen bijna elk jaar wel een nieuw avontuur. Günther trekt in het spoor van allerlei topnazi's door Europa en de wereld. Gunther is zelf geen nazi, maar ook geen verzetsheld. Kerr plaatst hem steeds in een decor van histo rische feiten. De Ber- lijner loopt tegen wil en dank bekende en minder bekende his torische figuren te gen het lijf die hem voor hun karretje proberen te spannen. Het doet je keer op keer naar Wikipedia grijpen om te chec ken of die en die per soon nu echt geleefd heeft. En Gunther ontmoet in elk deel wel een aantrekkelijke dame die hem helpt. Of te gronde dreigt te richten. Philip Kerr overleed in 2018. Metropolis is het einde van de serie, maar ook het begin. Want uitgerekend in dit laatste deel beschrijft Kerr het begin van de carrière van zijn antiheld bij de moordbrigade van de Berlijnse politie. Zo jammer. Ook deze zomer keek ik uit naar North Sea Jazz in Rotterdam. Maar helaas, coronaDe online-versie kon me niet boeien, en dus greep ik terug naar mijn herinneringen aan vorig jaar, in het bij zonder My Baby. Hoewel ik veel muziek luis ter, was My Baby totaal langs mij heen gegaan. Zonder enige verwachting liep ik de zaal in, dompelde mij onder en wist niet wat me over kwam. In no-time zette het trio - Cato van Dijck (gitaar en zang), broer Joost 'Sheik' van Dijck (drum en zang) en de Nieuw-Zee- landse gitarist Da niel 'Da Freez' Johnston - de zaal op zijn kop. De mu ziek heeft een spirituele inslag en is geïnspi reerd op blues, gospel en oude folksongs. Maar als je ze live meemaakt - in november heb ik ze nog een keer gezien in Tivoli, Utrecht - denk je eerder aan dance. Zeker met nummers als In the Club en Seeing Red. De hele zomer van vorig jaar waren die nummers mijn favo riet. En ook dit jaar schallen ze vaak uit de speakers. mv gngv aHnmnnniD Oudedorp Het is een handigheidje. Oudedorp bestaat uit één straat, de Sint Joos- landstraat. Als je vanaf de Boomdijk het gehucht binnenrijdt, kun je dat het beste ach teruit doen. Het staat nergens, maar de Sint Jooslandstraat loopt dood. Wie achteruit binnenkomt, kan ge makkelijk wegrijden. Het is Jacque line de Poorter die de tip geeft. Ze woont op nummer 13 en is deze doordeweekse middag één van de weinige bewoners die thuis geeft. Het weer is Zeeuws, zonnig met wit oplichtende wolken. Noordelijk weten we de A58, zuidelijk gloort de Sloeweg. Toch laat het verkeer zich niet horen. Dat wordt één van de aantrekkelijkheden van Oudedorp genoemd, je zit er net zo rustig als toen de Oud-Sint Jooslandpolder droog viel en de buurtschap in 1631 ontstond. Jacqueline de Poorter (57) kwam er in 1995 wonen. Ze had eerder nog nooit van Oudedorp gehoord. ,,Ik moest wennen, ik kwam uit de bin nenstad van Middelburg. Maar het is een geweldige plek." Haar man Mar tin van Nieulande is een echte dui venmelker. Zestig vogels, het is een schatting. Onlangs hebben ze nog heel goed gepresteerd op de vlucht van Pau. Gaaf straatje Dat we Jacqueline thuis treffen, heeft alles met corona te maken. Ze werkt voor het voormalige Arduin, tegenwoordig zorginstelling 's Hee- ren Loo. Sinds begin maart is het kantoor gesloten. Ze is actief voor het flexbureau, zit in de planning en de werving. ,,Oh ja, schrijf maar dat we nog mensen zoeken die niveau 4 hebben." Niveau 4? ,,Gehandicap- tenzorg, dat weten ze wel." Nu ze vanuit huis werkt, wandelt ze veel in de omgeving: ,,Dat was voor mij echt een ontdekking. Als ik terug kom lo- pen denk ik: wat is het hier mooi, wat is dat een gaaf straatje tussen de bo men." Het is een buurtschap met ge voel: ,,De mensen kennen elkaar. Vo rig jaar is Blaas de Ridder van even verderop overleden. Dat hakte er wel in, de hele straat was op het af scheid." Maisvelden Michelle Evertse (33) staat achter het hek van nummer 17. Ze is er bijna in het moestuintje van haar moeder ge boren; die wist maar net op tijd in het ziekenhuis te geraken. Michelle woont inmiddels zelf in de Mortiere in Middelburg. Elke dag komt ze naar haar ouderlijk huis om paard te rij den. Achter de woning staan er zes, en een veulen. Sportief kun je haar wel noemen. Bij Bewegingsplein Westduin geeft ze zwem- en sport lessen. Aan haar jeugd in het gehucht heeft ze gemengde herinneringen: ,,Vriendinnetjes kwamen hier graag spelen. Lekker rauzen door de mais- velden en rijden op een pony zonder zadel. Maar we hadden geen kabel en konden alleen Nederland 1, 2 en 3 krijgen. Alle kinderen op Nieuwland konden uit veel en veel meer zenders kiezen." Terug naar Oudedorp zal er niet van komen. Haar uit Arnhem af komstige vriend Dion heeft daar in elk geval geen oren naar. Hoefsmid Dat ligt anders bij haar jongere zus Nicky. Die is er niet om het zelf te vertellen, maar moeder Jacqueline Evertse (60) is inmiddels gearriveerd. Ze weet zeker dat haar jongste dochter huis en tuin wil overnemen. ,,Leuk dat ze het wil", lacht ze, ,,maar mijn man Ruud en ik hopen hier nog lang te blijven." Nummer 17 is het laatste huis van het rijtje. Los daarvan staat de boerderij van de familie De Ridder, die feitelijk de Sint Jooslandstraat afsluit. Jacqueline: ,,Toen we hier in 1983 kwamen wonen, was het huis een casco. Oom Piet - hij leeft niet meer - was aannemer en heeft het voor ons woensdag 5 augustus 2020 Vakantie: tijd voor boeken en zomerse mu ziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en zomerhits. Deze hele week geeft Theo Giele elke dag een in kijkje in zijn boekenkast. Verslaggever Jef frey Kutterink kiest een zomerhit uit. GO Achteruit binnenr ij den is wel zo gemakkelij k Jan van Damme O Jacqueline Evertse met haar dochter Mi chelle. Kijk op de site bij De Buurtschap /Oudedorp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34