Eén bontbekplevier vliegt straks uit Inwoners Vlissingen kunnen visie geven op toerisme 5 BOEK ZEILREIS Vijf jaar geleden vertrokken Daisy Wijffels en haar vader Paul voor een zeilreis die een jaar zou duren. Ze staken de Atlantische Oceaan over en maakten allerlei avonturen mee. De blogs die zij schreef onderweg, werkte ze om tot een boek. Het is een komen en gaan in de haven van Middel burg: zeilboten van al lerlei maten en kleuren meren aan of varen af. Het is een betekenisvolle plek voor Daisy Wijffels (28), want hier lag zeil boot Ganesha - vernoemd naar de hindoeïstische beschermheilige van de reizigers - voordat het avontuur in 2015 begon. Op een bankje naast de Spijkerbrug laat ze haar boek zien. „Tijdens de reis hield ik een blog bij, om mensen thuis op de hoogte te houden", zegt ze. ,,Die teksten en foto's heb ik bij elkaar genomen en daar een verhaal van gemaakt in dagboek vorm." Anderen hebben vaak een ro mantisch beeld van zo'n zeiltocht, legt ze uit. ,,Een blauwe zee, witte stranden, palmbomen. Ik wilde la ten zien dat het niet alleen 'lang leve de lol' was, maar dat we echt afgezien hebben." Zelf had ze bijvoorbeeld last van zeeziekte. ,,Wie dat heeft ervaren, denkt: dit nooit meer. Je wilt ge- woon van de boot springen, niks maakt meer uit. Ik weet ook niet waarom ik toch dóór wilde. Mis schien was het een manier van mezelf overwinnen. Ik hou ervan uitdagingen aan te gaan." Die ka raktertrek blijkt een bindende fac tor voor dochter en vader Wijffels. ,,Wij tweeën zijn altijd avontu riers geweest." Rotsen En wie het avontuur opzoekt, komt het tegen. Wijffels opent haar boek bij één van de heftigste momenten van de reis, toen Ga- nesha voor anker lag bij het ei landje Mayreau in het Caribisch gebied. ,,We zaten op het strand te genieten van de zonsondergang. Ineens hoorden we mensen roe pen: waar zijn de eigenaren van de boot met de rood-wit-blauwe vlag?" Ze hoorden dat hun boot niet veilig lag; het anker was aan het trekken en de boot dreigde op de rotsen te klappen. Wijffels en Ik wil laten zien dat zo'n zeiltocht ook afzien is, en keihard werken haar vader sprongen direct in het bijbootje en gingen op zoek in de inmiddels pikdonkere baai. ,,Wij zaten in dat kleine bootje, midden op zee, terwijl onze grote boot naar de rotsen dreef." Gelukkig liep het stressvolle avontuur nog net goed af. „Uiteindelijk vonden we de boot. Het had geen vijf mi nuten langer moeten duren." Op zulke momenten vroegen ze zich wel eens af waar ze mee bezig waren, geeft de Middelburgse toe. ,,Dan denk je: we gaan naar huis, het is klaar. Maar toch ga je door, want je bent benieuwd wat er op de volgende plek op je wacht." Hoogtepunten Natuurlijk waren er ook meer dan genoeg hoogtepunten. Op Barba dos leerde Wijffels duiken. Ze zwom met zeeschildpadden in kristalhelder water, waar de bo dem vol zeesterren lag. ,,Dat ver geet je nooit meer. En om zo'n reis samen met je vader te maken, dat is echt iets unieks. Ik voel me be voorrecht dat ik zoiets heb gedaan in mijn leven." Betekent het dat de volgende tocht al op de planning staat? ,,Als je terugkomt van zo'n grote reis, denk je: het is wel even genoeg ge weest. Maar een aantal jaar later gaat het weer kriebelen", lacht Wijffels. Ze kijkt naar de tiental len zeilboten in de haven: ,,Als ik er nu langs loop, denk ik: ik zou het zó graag nóg eens doen. Ik heb nu een dochter, dus dat maakt het wat lastiger. Maar als ze wat ouder is - mocht ze meewillen - dan zou ik in de toekomst dolgraag eens met haar zo'n tocht maken." Sailing with Ganesha (€16,95 excl. verzendkosten) bestellen? Stuur een mail naar: syga- nesha@hotmail.com. VLISSINGEN De inwoners van Vlissingen kunnen laten weten wat er moet gebeuren op toeristisch gebied om ook in de toekomst aantrekkelijk te zijn. Het dagelijks gemeente bestuur nodigt hen daartoe uit. Ze krijgen tot en met 14 september de kans te reageren op het concept toeristische vi sie van de gemeente Vlissin- gen 2030: Stedelijk toerisme op de grens van land en water. Nu wordt Zeeland, aldus de ge meente, bezocht door mensen die sterk georiënteerd zijn op het strand. In de visie wordt voorgesteld meuwe groepen bezoekers te benaderen; men sen die geïnteresseerd zijn in de stedelijke uitstraling van Vlissingen, als stad van con trasten. Hierdoor ontstaan vol gens de gemeente kansen voor meer hotels en B&B's die een positieve impact hebben op de lokale economie. Vlissingen wordt voor de nieuwe doel groep uitvalsbasis voor een be zoek aan de rest van Zeeland. Het stationsgebied is dan het verkeersknooppunt. Vlissin- gen is volgens de visie een toe ristische gemeente met een boulevard waar vanuit de toe rist Walcheren kan ontdekken. Emile Calon Vrouwenpolder ,,Voor het eerst in ruim tien jaar groeit er eentje op", aldus een blije Jos Boot van de Vogelwerkgroep Walcheren. Het vogeltje kwam en kele weken geleden uit het ei en scharrelt nog steeds rond op het strand tussen Oostkapelle en Vrou wenpolder. Enkele maanden geleden begon een project van natuurorganisatie Het Zeeuwse Landschap en de Vo gelwerkgroep om broedende bont- bekplevieren te beschermen. De vogeltjes broeden op het strand en hun eieren en jongeren waren de afgelopen jaren de prooi van kraaien, meeuwen, vossen of an dere rovers. Om ze te beschermen werden er over enkele nesten kooien geplaatst. Onder meer bij Maanden geleden begon een project om bontbekplevieren te beschermen een nest op het strand bij Oranje zon. Dat werd overspoeld tijdens springtij. Toen het broedpaar en kele weken later opnieuw eieren in een nieuw nest had, werd een van de ouders het slachtoffer van een j onge vos. Maar er werd ook een an der nest gevonden, iets verderop langs het strand in de richting van strandpaviljoen Zeecafé. Op 6 juli kwamen drie eieren uit, en een paar dagen later ook het vierde. Een van die vier kuikens is nog over. Het is niet bekend wat er met de andere drie is gebeurd. Boot vermoedt dat ze prooi zijn gewor den van andere dieren. Maar de vierde, die doet het goed. ,,Het kan inmiddels vliegen en zich ook goed verstoppen. Het is sterk, loopt al zelfstandig naar eten te zoeken." De beide ouders van de jonge bontbekplevier houden alles nog steeds in de gaten. ,,Ze leiden bela gers af." Boot is er dan ook van over tuigd dat deze vogel het gaat red den. ,,Het eerste jong dat in jaren uitvliegt." woensdag 5 augustus 2020 WA 'Onze boot dreef af naar de rotsen' Myrthe Prins Middelburg - Daisy Wijffels Het lijkt er op dat één bontbek plevier het gaat redden. Het jonge vogeltje scharrelt rond op het strand bij Oranjezon. Daisy Wijffels uit Middelburg koestert mooie herinneringen aan de zeilreis met haar vader: ,,Als ik nu hier in de haven de bootjes zie, denk ik: ik zou het zó graag nóg eens doen. En dan met mijn dochter, als ze wat ouder is." fotodirk jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33