Huisartsen krijgen meer patiënten met angsten door corona Ontslagen bij Damen, maar niet in Vlissingen Live-uitzending van 'Zeeland in actie' 2 JAN VAN DAMME uït Column De foto voorop de krant be nam me gisteren even de adem. Daar, in dat rijtje toe schouwers op de Oesterdam, zat ik drie jaar geleden ook. Koptelefoon met onheilszwangere teksten en klanken op mijn hoofd. Op de drooggevallen slikken figuurtjes die er een nietige dans uitvoerden. Hiroshima mon amour, een nucle aire ontploffing was me nog nooit zo helder voor ogen gekomen. foto van Lex de Meester hoorde, deed me pijn. Was het de laatste keer geweest dat ik zo'n aan de Zeeuwse elementen geklonken voorstelling had gezien? In elk ge val wordt er een dikke streep gezet door de landelijke subsidie van het Zeeland Nazomer Festival. Ik liet het tot me doordringen. Geen Wiek meer op Neeltje Jans of bij de windturbines in de Koe- gorspolder. Geen Prins Maurits meer aan de achterkant van de hervormde kerk van IJzendijke. Geen spektakel meer in de bloed rode zonsondergang achter de schuren van de Wilhelminapol- der. Geen kopje soep meer na een bijna-oorlogservaring in Fort Elle- woutsdijk. Geen dood paard meer tussen de paalhoofden op de Wal- cherse kust. zijn - ook afgezien van alle be smettingen en dood - somber ge weest. Dat we nu thuis werken, ach, wat zou het. Maar dat onze oudste zoon als beroepsmuzikant van de één op de andere dag zijn wereld zag instorten, dat is ingrij pend. Nu komt daar een bezuini gingsronde overheen die hem op nieuw raakt, omdat ook grote jazz- gezelschappen en muziekpodia van de subsidielijst worden ge schrapt. amour moest ik dus ook aan hem denken. En aan alle andere muzi kanten en acteurs die dit jaar slag op slag te verwerken krijgen. Het is alsof de stekker uit onze ver beelding, onze fantasie wordt ge trokken. Zo, zeggen de beleidsma kers, het is wel even genoeg ge weest. Kaalslag, we kijken naar een leeg landschap. Hiroshima. Alsof de stekker uit onze verbeelding wordt getrokken DE STELLING Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters MEESTE NEDERLANDERS VIEREN VAKANTIE IN EIGEN LAND fflad\jroda/*i f Dockwize houdt informatiesessie over Kickstart Freek de Jonge heropent Scheldetheater Corona-gerelateerde angstgevoe lens leven niet alleen bij ouderen, zegt hij. ,,Dit gaat van jong tot oud." De Visser schat dat één op de tien patiënten die op het spreekuur ver schijnen, door de coronacrisis angstgevoelens ervaart. Die kun nen tot mentale en fysieke klachten leiden. „Slecht slapen, zweten, hartkloppingen, buikklachten. Het uit zich bij mensen op verschil lende manieren. Meestal is daar wel iets aan te doen. Een gesprek met de huisarts kan al iets opluchten en anders is er met een goed advies en/of medicatie iets aan te doen." Volgens De Visser, die tevens voorzitter van de Kring Zeeland van de Landelijke Huisartsenver eniging (LHV) is, komen de klach ten vooral voort uit eenzaamheid en sociaal isolement. Volgens hem is het aantal Zeeuwen dat corona- gerelateerde angsten met zich mee draagt weliswaar toegenomen, een heel groot probleem wil hij het nog niet noemen. Waar in Zuidoost Brabant, één van de eerste grote co ronahaarden, huisartsen meer pa tiënten spreken die kampen met depressieve klachten, wil De Visser niet zover gaan. ,,Het zijn eerder angsten dan depressies. Het pro bleem is behapbaar en behandel baar. Ik heb ook nog niemand door verwezen naar een ggz-instelling." Emergis ziet geen toename van het aantal cliënten dat door corona hulp nodig heeft. Een indicatie is lastig te geven, zegt een woordvoer der. Sinds begin juli is de speciale corona-luisterlijn buiten gebruik gesteld omdat er nauwelijks tele foontjes meer kwamen. De Gorcumse scheepsbouwer die financieel al in zwaar weer ver keert, verwacht de komende tijd aanzienlijk minder orders. In Vlis- singen is nog wel genoeg werk, on der meer door een miljardenorder die Damen in juni kreeg vanuit Duitsland. De bouw van vier grote fregatten levert het bedrijf 4,6 mil jard euro op. Ook het nieuwe Com bat Support Ship voor de Konink lijke Marine wordt gebouwd op de werf in Vlissingen. De verwachting is dat personeel dat op andere plekken binnen Da- men overbodig wordt, de komende periode tijdelijk ingezet kan wor den in Zeeland. ,,We gaan intern kijken of het mogelijk is om perso neel dat elders niet meer nodig is daar onder te brengen", zegt Da- men-woordvoerder Rick van de Weg. Toch is het niet uitgesloten dat de financiële moeilijkheden van Damen op termijn ook gevol gen hebben voor het personeel in Vlissingen. KLOETINGE 'Zeeland in actie' pre senteert vrijdag een live-uitzen ding vanaf de Oostmolen in Kloe- tinge. De organisatoren willen een extra impuls geven aan hun actie om geld in te zamelen voor KWF Kankerbestrijding. Iedereen kan vanaf 19.00 uur de uitzending via een livestream bekijken. 'Zeeland in actie' is opgezet door Eddie Bogaert, Ming Gilbert en Martin Slingenberg, omdat dit jaar grote sponsorevenementen zoals Ride for the Roses zijn afgelast. Zij hebben Zeeuwen opgeroepen om individueel een uitdaging aan te gaan en daarvoor sponsors te wer ven. Er is al bijna 30.000 euro bij el kaar gebracht. Aan de uitzending werken onder anderen de Goese burgemeester Margo Mulder, gede puteerde Jo-Annes de Bat, een on coloog van Adrz en hospice Het Clarahofje in Goes mee. Er is mu ziek van Patricia Foort, Marjon van Iwaarden, Amber de Vrieze, de bands Mood 66 en All4Musical en The Voice Kids-winnaar Dax Ho- vius. Bij de molen wordt geen publiek toegelaten. woensdag 5 augustus 2020 Hiroshima Het nieuws dat bij de prachtige De afgelopen coronamaanden Bij de foto van Hiroshima mon Vandaag: Kabinet is te laks in de strijd tegen oplaaiend corona Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik word ook wel- eens gediscrimi neerd op het werk. 594 stemmen VLISSINGEN Hoe zet je een goed idee om in een marktrijp pro duct? Het programma Kickstart van innovatie platform Dockwize geeft beginnende ondernemers het nodige duwtje in de rug. In elf weken tijd wordt een idee ontwik keld tot een product of dienst en getoetst of dit commercieel kansrijk is. Dan weet de aspirant-on dernemer of zijn product dan wel dienst in de smaak valt bij zijn doel groep. Ook leert hij/zij hoe je aan je eerste klan ten komt. Dockwize houdt dinsdag 11 augus tus vanaf 19.30 uur een informatiebijeenkomst over Kickstart. Aanmel den op dockwize.nl TERNEUZEN Freek de Jonge verzorgt de eerste voorstelling in het Scheldetheater in Terneuzen sinds de thea ters dichtgingen van wege de coronacrisis. Woensdag 19 augustus speelt hij zijn voorstelling Asociale afstand. Van daag om 10.00 uur begint de voorverkoop via de website www.zeeland- theaters.nl. Omdat het Scheldetheater rekening houdt met alle maatrege len van de overheid en het RIVM is het aantal plaatsen beperkt. De voorstelling van Freek de Jonge gaat over corona en wat dat zoal met zich heeft meegebracht. THOLEN Auto strandt in droge sloot Twee inzittenden van een auto zijn maandag avond aan de Koningin Julianastraat in Tholen met hun voertuig in een droge sloot terechtge komen. Dat gebeurde midden in een woonwijk, rond 20.15 uur. Het duo kon snel worden bevrijd en zijn nagekeken door ambulancepersoneel. Omdat het in eerste in stantie leek te gaan om een auto te water, wer den ook brandweerdui ker opgeroepen. Hoe het voertuig in de sloot terechtkwam, is ondui delijk. Sinds de corona-uitbraak krij gen Zeeuwse huisartsen meer patiënten op het spreekuur met angstgevoelens. ,,Eén op de tien patiënten begint daarover. Het gaat van slecht slapen, zweten tot hartkloppingen", zegt Albert de Visser, huisarts in Hulst. Frank Balkenende Hulst Damen Shipyards Group schrapt ruim duizend banen, vooral in het buitenland. In Ne derland verdwijnen 173 arbeids plaatsen bij het hoofdkantoor in Gorinchem en op werven in Schiedam en Bergum. De vesti ging in Vlissingen blijft voorlopig gespaard. Eldridge Pentury Anja Broeken Vlissingen De livestream is te volgen via zeelandinactie.wordpress.com en facebook.com/Zeelandinac- tievoorKWF.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2