Gif is terug bij de op revanche beluste Tom Beugelsdijk II te kritisch, je hoeft niet per se naar Real Madrid' 21 verdrietig na berichten over misstanden Tjalling van den Berg, voormalig trainer in Friesland en schrijver van meerdere boeken over coaching, wijst op het tijdsbeeld. ,,In de jaren '70 was de maatschappij harder. Ook thuis of op school kreeg je wel eens schop voor de kont. Een turn- leraar was in het dorp een man met aanzien." In zijn beleving duurde het ongeveer tot de eeuwwisseling voordat er wat veranderde. ,,We kwamen er achter dat die cultuur, waarin geen enkele inspraak werd geduld, niet bij Nederland paste.'' Van de destijds 'gesloten bunker' Papendal werd verhuisd naar steunpunten in het land. Volgens Van den Berg kwam er veel meer aandacht voor de atleet, voor didac tiek. ,,Wij hebben in Heerenveen mannen en vrouwen bij elkaar ge zet, trampolinespringers erbij. Dat was uniek. Nu staat er een relatief oude ploeg turners. We specialise ren op onderdelen, je wordt niet meer opgeofferd aan de meerkamp en de vernieling in gedraaid. En de Nederlandse choreografie is niet meer puur gestoeld op het fysieke geweld, meer op gratie. We waren echt op de goede weg. Nu is het ontploft." Van der Velden was zelf ook lang trainer. ,,Het gaat om het vinden van de juiste balans. Ik was streng, er zullen er best zijn die mij een verschrikkelijke trut vinden. Maar veel anderen zijn er sterker van ge worden, ook in hun leven na het turnen. We moeten ook eerlijk dur ven vaststellen: topsport is niet voor iedereen weggelegd." Het verlangen naar een eerste wedstrijd is af te zien aan Tom Beugelsdijk. Denkbeeldige don- derwolkjes boven het hoofd, dat snel rood aanloopt. Bij de oer- Haagse verdediger zijn de scherpe randjes er door het vaderschap niet af blijkt tegen MVV (0-0). ,,Dit is beter dan oefenen tegen amateurs. Nu krijgen we weer stand." Dat was lang geleden. ,,Door die coronatijd hebben we wisselvallig getraind. Daar waren we zelf ver antwoordelijk voor, door thuis je ding te doen. Ik pakte vaak een duurloopie. Met die kleine lukte dat wel. Ik mag niet klagen. Ik denk dat veel vaders jaloers zijn. Ik hoefde na de geboorte van Emmi acht weken niet naar mijn werk." Het zou toch fantastisch zijn als Eljero Elia hier komt afsluiten ADO Den Haag handhaafde zich ook nog in de eredivisie, ter wijl de nummer 17 bijna niet aan degradatie kon ontkomen. ,,We mogen echt in onze handen knij pen", zegt Beugelsdijk. ,,Dat leeft echt in de groep, net als het gevoel van revanche. Daar mogen we nooit meer komen te staan. Dat wil je niet meer." Het gevoel leeft breed in de ADO-selectie, waar de Engelse huurlingen weg zijn. ,,Ik wil die boodschap wel overbrengen, maar de jongens weten het al. Als ik aan Lex (Immers, red.) vraag: 'Wil je het over vorig seizoen hebben?' Dan zegt hij: 'Daar wil ik het niet over hebben, streep eronder'. We weten wat ons te doen staat." Nieuwe energie De vijf nieuwelingen zorgen ook voor nieuwe energie, al heeft al leen de van FC Twente afkomstige Peet Bijen eredivisie-ervaring. ,,Ik denk wel dat er nog wat bij gaat komen. Het zou toch fantastisch zijn als Eljero Elia hier komt af sluiten? Bij hem kan ik het balletje er wel lekker achter leggen. Niet alleen voor ADO, ook voor Beugelsdijk zelf moet het beter. Met Bijen is er iemand bij om cen traal achterin een plek op te eisen. Beugelsdijk: ,,Toen hij kwam, dacht ik: goede speler met erva ring. Ik zie hem als een collega én als concurrent. Ik wil spelen, maar ik vind concurrentiestrijd altijd goed." Eerder had hij het met onder anderen Gianni Zuiverloon, Vito Wormgoor en Wilfried Kanon. Altijd knokte Beugelsdijk zich in het elftal. Strijd heeft hij nodig, zegt hij. ,,Ik moet boos zijn, dan ben ik op mijn best. Ook door de prikkel van concurrentie. Dan is er een kleine irritatie en dan komt de oude Beugelsdijk boven, die moet beuken." jaren", vertelt de oud-prof van on der meer FC Groningen. ,,We kun nen moeiteloos elf tegen elf spelen op de training. En ik verwacht dat nog meer jongens zich zullen mel den. Dat is veelzeggend voor hoe de situatie nu is." Televisiezender FOX Sports toonde maandag een clip met een elftal transfervrije spelers. Eljero Elia stond ertussen. Jan Vertong- hen. Evenals Ricky van Wolfswin kel en Michel Vorm. Spelers van wie elke liefhebber aan zal voelen dat ze op korte termijn ergens on derdak zullen vinden. Veel interes santer wordt de vraag hoe het de contractloze voetballers vergaat uit de onderkant van de eredivisie. Of die uit de eerste divisie. Jongens als Kees Heemskerk, Bart Meijers en Thomas Kok. ,,Het is een lastige markt", weet zaakwaarnemer Ha kim Slimani. ,,Met miljoenen smij ten doet of wil geen enkele club meer. Vandaar dat je in het topseg ment, laten we zeggen de transfer categorie S honderd miljoen euro, weinig beweging ziet. En die ten- Ik schat dat een eredivisiespeler zo'n 25 procent minder gaat verdienen dens vloeit door naar de onderkant van de markt. De grote piek moet nog komen, Sls die er al komt." Door corona kiezen clubs nood gedwongen voor kwalitatief smal lere selecties. Sparta is een spre kend voorbeeld. ,,We hebben een groep waarmee ik zó de eredivisie in durf", stelt coach Henk Fraser. ,,We moeten alleen niet tegen bles sures of schorsingen aanlopen, dan hebben we een probleem." Zelfde verhaal gaat op voor ADO. Naast de kern van grofweg zestien potentiële basisspelers, togen na mens beide clubs bovengemiddeld veel jeugdige talenten mee naar de trainingskampen. Anders gezegd: voor het type acceptabel verdie nende 'veertiende, vijftiende man' is (voorlopig) veel minder plaats in eredivisie en eerste divisie. Slimani ziet die ontwikkeling van dichtbij. ,,Gewoonlijk wil ik transfervrije spelers weleens adviseren geduldig te zijn, af te wachten op de club die sportief en financieel aan hun wen sen voldoet. Nu druk ik velen op het hart: 'Wees niet te kritisch, je hoeft niet per se naar Real Madrid'. Er is weinig geld. Heus, degenen die blij ven roepen dat ze alleen een con tract willen bij een club die volledig aan hun wensenlijstje voldoet gaan bedrogen uitkomen." Wachtkamer De kunst van op het juiste moment de goede keuze maken; het blijkt in de praktijk niet eenvoudig. Er zijn tal van spelers die, ondanks een be hoorlijk cv, thuis zitten. Slimani: ,,Er zijn veel transfervrije spelers op de markt. Aangezien de markt pas in oktober dichtgaat, clubs pas later weten hoe de budgetten zijn, vrees ik dat sommigen van hen nog wel even in de wachtkamer zitten." Wat vaststaat: ze moeten in vrij wel alle gevallen financiële conces sies doen. Slimani: ,,Ik schat dat een eredivisiespeler, ten opzichte van vorig jaar, zo'n 25 procent minder gaat verdienen." Niet dat hij dan op een houtje hoeft te bijten. Navraag in makelaarsland leert dat een ba sisspeler van een ploeg uit her rech- terrijtje gemiddeld tussen de 100.000 en 120.000 per jaar ver dient. woensdag 5 augustus 2020 masochisme' meeste macht over de turnsters?" Aanzien Voor het eerst sinds 7 maart speelde ADO Den Haag vrijdag een wedstrijd. Vol bewijsdrang stapte Tom Beugelsdijk in Maastricht het veld op. „Sei zoen als vorig jaar wil je niet meer." Yorick Groeneweg Den Haag - Tom Beugelsdijk (29) ADO-verdediger Tom Beugelsdijk. foto anp - Zaakwaarnemer Slimani

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21