'Wees niet 20 Oud-turnster Ans van der Velden-van Gerwen Na de onthullingen van (oud)- turnsters is het beeld van de turncultuur duidelijk. Maar hoe is het zo gekomen? Waarom duurde het lang voordat er wat veranderde? Bertens niet naar Madrid trainen, tot acht uur per dag. Wat wij deden noem ik imitatieturnen. Het kunstje nadoen." Excessen De Oostblok-aanpak betekende elke dag keihard werken. De trainer was de baas en ging ver in het be spelen van zijn atleten. Die werden genegeerd, geïndoctrineerd en pu bliekelijk vernederd. Sancties voor turnsters die niet luisterden of'te zwaar' waren, waren stevig. Met ge wichten op de buik of rug moesten strafoefeningen worden gedaan. Slaan, schoppen, bespugen en aan de haren of armen de zaal door worden getrokken waren excessen die niet door iedere trainer werden gehanteerd, maar volgens meerdere slachtoffers wel voorkwamen. Los van die uitwassen herbergt de methode ook veel goeds, stelt Van der Velden. De technische ken nis was uitmuntend. ,,Sport is ook een beetje masochisme. Als je geen pijn had geleden, verliet je de trai ning niet tevreden. Althans, ik niet. Als Bartha me negeerde omdat ik twee kilo was aangekomen, raakte ik gemotiveerd om af te vallen. Sancties hoorden erbij. Met 'schatje, ben je moe, ga maar even op de bank zitten', red je het niet naar de top. Alleen: slaan, schoppen en haren trekken gaat natuurlijk veel te ver. Dat heb ik niet meege maakt of gezien, maar moet goed worden onderzocht." Om niet geheel afhankelijk te zijn van trainers uit Oost-Europa stuurde de bond ook trainers die kant op voor stages, onder wie Ger- rit Beltman. ,,En die leidde hier weer jongere trainers op", weet Van der Velden. ,,Zo werd de ingeslagen weg verder doorgezet." Als Ans van der Velden-van Ger- wen, olympisch turnster voor Ne derland in 1972 en 1976, in een Arn hemse schuur stiekem een sigaretje rookte met een teamgenoot, werd trainer Eva Bartha niet gespaard. Want het was niet altijd een pretje onder het strenge regime van de Hongaarse oefenmeester. ,,Er was pijn, er waren tranen. Mijn handen en heupen lagen vaak open. Maar als ik de voordelen afzette tegen de nadelen, sloeg het altijd de goede kant op. Want er was ook plezier. Als ik de zaal in liep voor een wed strijd, voelde ik me de koningin. DSt gevoel gaf de trainer me ook." De aanhoudende stroom berich ten uit haar geliefde turnsport heb ben Van der Velden (69) verdriet gedaan. Ze is blij een ander geluid te kunnen laten horen. Zonder weg te willen kijken van misstanden, benadrukt de Eindhovense ook wat de cultuurverandering het Neder landse turnen vanaf eind jaren '60 bracht. ,,De Spelen van 1968 misten we op een haar. Vier jaar later in München haalden we de finale en werden we als land negende. Su per." Individueel was Van der Velden de beste West-Europese. Mede mo gelijk gemaakt door Oost-Europese trainers, door de bond zelf hier naartoe gehaald. ,,Onder de Neder landse trainers bij wie ik als kind begon ging het soms ook Van dik hout zaagt men planken. In aanloop naar 1968 kwam de Roemeense Li- via Costa. Daarna, op Papendal, Bartha en een andere Roemeen, Caius Jianu. Die landen waren de wereldtop. We gingen steeds meer Beltman, die vorige week be kende turnsters permanent geeste lijk en soms lichamelijk te hebben mishandeld, werd de maatstaf. Dat zag diens pupil Simone Heitinga (41) halverwege de tachtiger jaren met eigen ogen. ,,Hij was de streng ste. En omdat wij veel medailles wonnen, gingen andere trainers hem kopiëren. Het leek een beetje competitie te worden: wie had de Mollema grijpt naast de zege Bauke Mollema (33, foto) heeft naast de zege in de vierde en laatste etappe van Route d'Occitanie gegrepen. De Nederlander ein digde als tweede, op twee seconden van de Fransman Benoit Cosnefroy. De finish lag op een klim van 1,6 kilometer met een stij gingspercentage van ruim 7 procent. Egan Bernal zag de eindzege niet meer in gevaar komen. Mollema werd vijfde in het klasse ment. Zirkzee valt buiten CL-ploeg Joshua Zirkzee komt dit seizoen niet meer in actie in de Champions League voor Bay- ern München De 19-jarige aanvaller is door Bayern niet ingeschreven voor het restant van het toernooi. Bayern neemt het zaterdag op tegen Chelsea. Het eerste duel in Londen werd met 3-0 gewonnen. Paris-Saint-Ger main heeft verdediger Mitchel Bakker wel ingeschreven voor het miljoenenbal. Het VVCS-team, de potpourri aan voetballers zonder baan, voetbalt op 11 augustus tegen Almere City. Veel moeite om een elftal bijeen te scharrelen had teammanager Arjan Ebbinge niet. ,,In de eerste twee weken is de aanloop van werkzoe kende spelers groter dan in andere De Vrij valt in de prijzen Nieuwe operatie Marquez Motorracer Marc MSrquez (27, foto) mist ko mend weekeinde ook de Grote Prijs van Tsjechië. De zesvoudig wereldkampioen is nog niet hersteld van de tweede operatie aan zijn gebroken rechterarm. MSrquez brak zijn bovenarm bij een crash in de eerste race van dit seizoen in het Spaanse Jerez. Bij een operatie werd een titaniumplaat ingebracht. De Spanjaard kiest nu voor rust om de bles sure te laten genezen. De Duitse testrijder Stefan Bradl zal de plek van MSrquez inne men bij het fabrieksteam van Honda. Oproep mondkapjesplicht De organisatoren van de klassieker Gent- Wevelgem doen een oproep aan de Belgi sche overheid een mondkapjesplicht rond wielerkoersen in te voeren. Op tv-beelden van onder meer de Ronde van Burgos was te zien hoe fans de renners zonder enige be scherming van dichtbij luidkeels aanmoe digden. ,,Een mondmaskerplicht langs het hele parkoers zorgt voor duidelijkheid en veiligheid'', aldus de organisatie. Quote van de dag 'Mercedessen zijn te snel. Maar ik blijf de druk erop houden. En onze auto wordt beter en beter' woensdag 5 augustus 2020 TENNIS Het toernooi van Madrid gaat dit jaar definitief niet door. Kiki Bertens (28, foto) was vorig jaar de beste bij de vrouwen, bij de mannen ging de titel naar Novak Djokovic. Ber- tens versloeg Simona Halep met 6-4 6-4 en vierde in de Spaanse hoofdstad het hoogtepunt uit haar loop baan. VOETBAL 'Sport is beetje Rik Spekenbrink Rotterdam 'Topsport niet voor iedereen weggelegd', vindt Ans van der Velden-Van Gerwen. foto anp WIELRENNEN VOETBAL Ook Sparta-coach Henk Fraser heeft een smallere selectie. Veel transfervrije spelers zijn daardoor nog op de markt. foto bsr agency Selecties krimpen, een over schot aan spelers komt op de markt. Het is één effect van de coonacrisis op het profvoetbal. Wat betekent dit voor een ge middelde transfervrije speler? Zaakwaarnemer Hakim Slimani is helder: „Wees niet te kritisch". Dennis van Bergen Rotterdam keK' Stefan de Vrij (28, foto) is gekozen tot beste verde diger van de Serie A. Hij speelt al sinds 2014 in Italië; eerst voor Lazio, sinds 2018 voor Inter. De uitslag is ge baseerd op een verzame ling data van bureau Stats Perform. Alle competitie- en bekerdu els en de Supercup telden mee. MOTOGP WIELRENNEN —Max Verstappen in aanloop naar GP Silverstone zondag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20