O O O lil 18 ECONOMIE Van oorsprong Nederlandse bedrijf schrapt Reisbedrijf Booking ontslaat een kwart van het personeel. Vakbond FNV hoopt dat een harde reorganisatie bij de Nederlandse tak te vermijden is. Kort FNV wil reorganisatie horeca De horeca moet drastisch op de schop om toekomstbestendig te zijn, zegt FNV Horeca. De vakbond heeft horecawerkgevers gevraagd mee te denken over een actieplan. De bond hoopt te voorkomen dat horeca bedrijven straks alsnog kopje onder gaan, doordat gekwalificeerd horecapersoneel de sector de rug toekeert. De horeca kampt al jaren met een groot tekort aan personeel. Robèr Willemsen van Koninklijke Horeca Nederland heeft weinig vertrouwen in de plannen. ,,We stelden in het begin van de coronatijd concrete vragen over het mogelijk uitstellen van betalen van vakantiegeld, opnemen van vakantiedagen of bevriezen van de pensioenlasten. Bij de bond was toen nul bereidheid en ze bood geen enkel per spectief." Detailhandel boekt record online omzet door corona De onlineverkopen in de detailhandel ken den in het tweede kwartaal een nog niet eerder vertoonde groei. De online omzet was in het tweede kwartaal bijna 55 procent hoger dan een jaar eerder, de hoogste groei ooit gemeten, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Er werd online veel geshopt, omdat mensen door de corona maatregelen thuisbleven en winkels hun deuren sloten. Met name supermarkten de den het goed door onder meer hamsterge drag en gedwongen thuisconsumptie van wege de sluiting van de horeca. De omzet van speciaalzaken zoals slagerijen, groente zaken, kaaswinkels en slijterijen groeide ook sinds het begin van de pandemie. Thuiswerkers drinken graag duurdere koff iesoorten Koffie- en theebedrijf JDE Peet's heeft in het eerste halfjaar een recordomzet gehaald met koffie voor thuisdrinkers, nu veel mensen de voorbije maanden thuiswerkten. De tak die levert aan de horeca en bedrijven had het een stuk zwaarder. Het moederbedrijf van Douwe Egberts zag bij dat laatste on derdeel sinds juni wel herstel optreden en rekent erop voor heel dit jaar een omzet groei te kunnen behalen. Consumenten die koffie voor thuis kochten deden dat niet al leen om hun kopje koffie van kantoor te ver vangen, maar kozen ook voor wat meer luxe. De duurdere koffiesoorten van JDE Peet's, zoals de koffie in aluminium cups, maar ook duurdere koffiebonen en gemalen koffie, verkochten beter. Op die koffiesoorten is de winstmarge hoger. Unibail- Rodamco Shell Randstad DSM Reisorganisaties overal ter wereld voelen de gevolgen van de corona crisis. Ook Booking.com, en dus ontkomt het van oorsprong Neder landse bedrijf er niet aan om een deel van zijn personeel te ontslaan, om de coronacrisis het hoofd te bieden. 'Als gevolg van de crisis moeten wij, net als veel andere reisorganisaties, helaas de uiterst moeilijke stap zetten om ons wereldwijde personeelsbestand in te krimpen', meldt Booking.com in een verklaring per mail. Wereldwijd werken er 17.500 mensen bij het bedrijf. Booking zegt tot 25 procent te willen ont slaan, wat neerkomt op iets meer dan 4000 werknemers. In Amster dam werken op tien verschillende locaties ongeveer 5500 medewer kers, bijna een derde van het totale personeelsbestand. Volgens een woordvoerder van het bedrijf ver liezen ook in Nederland mensen hun baan. De komende weken moet duidelijk worden hoeveel werknemers worden getroffen per afdeling en per land. Het nieuws kreeg het personeel gisteren via een videoboodschap van topman Glenn Fogel te verwer ken. ,,Het stemt mij erg verdrietig dat we zijn waar we zijn, maar ik weet dat er een toekomst is voor ons allemaal'', vertelde hij de medewerkers van het miljarden bedrijf. Stilvallen De site is in de jaren 90 opgericht door student technische bedrijfs kunde Geert-Jan Bruinsma. Hij verkocht het in 2005 aan het Ame rikaanse Priceline voor 110 miljoen euro. Daarna is Booking uitge groeid tot een ongekend succesver haal. Tot nu. Door het nagenoeg stilvallen van de reisindustrie zag het bedrijf het aantal boekingen voor hotels, vliegtickets en gerela teerde producten in april terugval len tot 15 procent van het normale niveau. Inmiddels trekt het aantal boekingen weer aan, maar is er vol gens een woordvoerder niet te zeg gen wanneer er sprake is van her stel 'zolang het virus de kop op blijft steken en overheden nieuwe beperkingen instellen'. Door de coronaperikelen klopte Booking bij de overheid aan voor een tegemoetkoming in de loon kosten via de NOW-regeling. Dat Booking dat ook deed, zette kwaad bloed bij politici, vakbonden en de horeca. Zij vonden dat het bedrijf de tegenslag zelf had moe- Het stemt mij erg verdrietig dat we zijn waar we zijn, maar ik weet dat er een toekomst is voor ons allemaal ten opvangen, omdat het in de afge lopen jaren miljardenwinsten behaalde. Vorig jaar bijvoorbeeld werd er nog een winst geboekt van meer dan 4 miljard euro. Zakenblad Quote meldde dat het bedrijf via gunstige regelingen met de Belastingdienst de afgelopen jaren bijna 1,8 miljard euro belas tingvoordelen genoot. Vorige maand bleek dat het online plat form uiteindelijk bijna 65 miljoen euro aan loonsteun had gekregen van de overheid, en daarmee na KLM en NS de grootste ontvanger was van de steun. Zonder die coronasubsidie was het aantal getroffen werknemers waarschijnlijk nog groter geweest dan nu, reageert een woordvoerder desgevraagd. Ondanks de kritiek dat het aanklopte voor overheids steun hoeft het bedrijf volgens een woordvoerder van het UWV niet te vrezen voor een ontslagboete. Voor de eerste NOW-ronde is namelijk gekeken naar de totale sa lariskosten van maart tot en met mei. Die moeten net zo hoog zijn als in januari. Oftewel: de eerste periode van de coronacrisis mag niemand ontslagen zijn. Als daar geen sprake van is, hoeft het bedrijf geen boete te betalen. Voor de tweede ronde van de NOW-regeling heeft Booking ove rigens geen aanvraag ingediend. 'Onze beslissing om geen verlen ging van de NOW-regeling van de overheid aan te vragen was gewor teld in de noodzaak om ons te rich ten op langetermijnoplossingen', luidt de verklaring van het bedrijf. De reisgigant houdt er rekening mee dat het nog jaren kan duren voordat de vraag naar reizen en accommodaties weer op het oude niveau is en ziet daarom meer in een slankere organisatie. Triest Vakbond FNV vindt het nieuws triest voor het personeel, maar is niet verrast. ,,Als er sprake is van een omzetdaling van 85 procent, dan ontkom je hier niet aan'', zegt bestuurder Bob Bolte. Wel hekelt hij het besluit van het bedrijf om een ontslagpercentage te noemen. ,,Dit is helaas heel Amerikaans, dit is slecht reorganiseren.'' Vol gens de bestuurder zal hij alles op alles zetten om hier geen 'Uber- reorganisatie' van te maken. ,,Waarbij binnen een week de eer ste mensen al met een kartonnen doos het pand uitlopen.'' Booking.com heeft volgens de vakbond nooit eerder te maken ge had met neergang. ,,Het is altijd al- 'PERSONEEL VOOR SECTOR BEHOUDEN' SUPERMARKTEN DEDEN HET GOED DOUWE EGBERTS MIKT OP HOGERE OMZET O 41% Na slechte kwartaalcijfers vorige week zit de vastgoed investeerder nu weer in de lift. woensdag 5 augustus 2020 GO De energiereus profiteerde van meevallende kwartaalcijfers van branchege noot BP. De omzet van uitzendbedrijven is tussen 15 juni en 12 juli met 15 procent gedaald. Het chemiecon cern zag zijn kwartaalwinst dalen door de malaise in de auto-industrie. Booking snijdt diep: duizenden banen weg William van Houte Natasja de Groot Amsterdam - Glenn Fogel, topman Booking E o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18